Co kryje w sobie pomidor?

Sięgając do czasów ławki szkolnej, a nawet jeszcze wcześniej, na myśl przychodzi mi gra w pomidora ;) Nie można było dowiedzieć się niczego od współgraczy, bo na każde zadane pytanie słyszeliśmy jedynie odpowiedź pomidor :) Ale do czasu ;) Podstęp, taktyka i można było skusić przeciwnika ;) A czym może skusić nas prawdziwy pomidor? :)


Polecani dietetycy

Pomidor jest niezwykle bogatym w witaminy i składniki mineralne warzywem. Bardzo często pojawia się w codziennej diecie, chociażby jako dodatek do porannej kanapki, składnik wieczornej sałatki czy przekąska na II śniadanie. Przeciętny pomidor waży około 170-180 g, a kaloryczność tego niezwykle pysznego warzywa to jedyne 18 kcal w 100g. Pomidory są bogactwem potasu, fosforu, magnezu i wapnia. Jeśli ktoś z Was cierpi na niedobory tych składników odżywczych, warto sięgnąć właśnie po pomidory. Są słodkie, smaczne i bardzo zdrowe dla naszej codziennej diety.
 
Pomidory są także skarbnicą witaminy C. Zjedzenie 1 pomidora w ciągu dnia pokrywa około połowy dziennego zapotrzebowania organizmu na tę witaminę. A razem z nią wchłaniamy witaminę A, E,K, B6. Warzywa te mają bardzo wiele właściwości prozdrowotnych.  Wykazują działanie przeciwnowotworowe, są szczególnie polecane dla mężczyzn w schorzeniach prostaty, opóźniają procesy starzenia, pomagają usunąć z organizmu zły cholesterol a także ochronić nasz układ nerwowy i pokarmowy.
 
A czy wiesz, że...
 
- pomidory zostały odkryte przez Krzysztofa Kolumba, podczas odkrycia Ameryki, a do Polski zostały przywiezione przez Królową Bonę?
- z początku były rośliną tajemniczą, uznawaną za trującą z uwagi na ostry, intensywny zapach liści, stąd jedynym przeznaczeniem tego warzywa była dekoracja ogrodu;
- po dotarciu pomidorów do Europy, nazwa tego warzywa ulegała przekształceniom - włoskie jabłko śmierci po podróży do Francji, zyskało miano miłosnego jabłka, często uważanego za afrodyzjak;
- do oceny słodkości pomidora używa się skali Brixa, na której najwyższe miejsce zajmują pomidorki koktajlowe;
- najcięższy kiedykolwiek wyhodowany pomidor miał 15.6 kg;
 
A czym Ty możesz się z nami podzielić na temat pomidorów? ;)

Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Nadwaga a koronawirus

Problem nadmiernej masy ciała znany jest już od dłuższego czasu. Dotyczy zarówno dorosłych jak i dzieci. Co chwilę pojawiają się niepokojące statystyki dotyczące wzrostu osób z nadwagą i otyłością. Nie na darmo mówi się, że jest to choroba cywilizacyjna, która stanowi jedno z najważniejszych wyzwań XXI wieku. Często w odniesieniu do nadwagi i otyłości używa się określania epidemia czy pandemia.

Jak nie przytyć w Święta? 6 zasad

Wigilia, Boże Narodzenie i Sylwester rządzą się swoimi prawami. Nie chodzi tylko o tradycje czy przyzwyczajenia, ale również o to, co mamy na talerzu. Taki czas zdarza się raz w roku, więc nie należy wszystkiego kategorycznie sobie odmawiać, a jedynie kierować się rozwagą i zdrowym rozsądkiem. 

Świąteczne przepisy dla insulinoopornych - smacznie i zdrowo przez całe święta

Święta to czas radości, spotkań z bliskimi i oczywiście – pysznego jedzenia. Dla osób z insulinoopornością dbanie o zdrową dietę w okresie świątecznym może być wyzwaniem. Jednak dzięki odpowiednio dostosowanym przepisom można cieszyć się smacznymi potrawami bez obaw o ich wpływ na poziom cukru we krwi.

Małgorzata Łyżniak
Czy warto wprowadzić do diety syrop klonowy?
Czy warto wprowadzić do diety syrop klonowy?