13 listopada - Dzień Placków Ziemniaczanych

Dawno nie celebrowaliśmy żadnego święta i nagle niespodzianka :) I to jaka smaczna:) Patrzę w kalendarz, a tu 13 listopada został okrzyknięty Dniem Placków Ziemniaczanych:) I jak tu nie świętować? :)


Polecani dietetycy

Rumiane, soczyste, chrupiące, pełne jesiennego smaku placki ziemniaczane. Nie znam nikogo, kto by się nie skusił chociaż na jednego. A jak mowa o plackach ziemniaczanych to grzechem byłoby nie wspomnieć o głównym produkcie tego niezwykle fantastycznego przedsięwzięcia, jakim są ziemniaki. Zatem zanim kilka fit przepisów na placki ziemniaczane, to najpierw wiedza o ziemniaku w pigułce:)

Ziemniaki są znane na świecie od przeszło 8000 lat. W Europie zostały odkryte w XVI wieku a w Polsce w wieku XVII. Król Jan III Sobieski powrócił w rodzinne strony z dość oryginalnym prezentem od cesarza Leopolda a dokładniej z sadzonkami ziemniaka, które jak głoszą legendy zaczęły być uprawiane w ogrodach w okolicy dzisiejszych Nowolipek. W naszym kraju jest około 100 różnych gatunków ziemniaka i można dowolnie wybierać, którą odmianę do jakiego dania podać.

Ziemniaki należą do warzyw niskokalorycznych pod warunkiem, że nie pływają w tłustych sosach czy okrasach. Zawierają sporo błonnika, witaminy C, K, B1, B2, B6. Co więcej odznaczają się dużą ilością potasu, magnezu, wapnia, sodu, manganu, żelaza, miedzi, cynku.

Jakie są właściwości odżywcze ziemniaczanej bulwy? Na pewno nie wiedzieliście;)
- na ból ucha - gorące rozgniecione i przełożone w woreczek należy przykładać przez około 10 minut aż do wystygnięcia;
- na ból głowy - należy przykładać do czoła surowe plastry;
- na oparzenia - należy przygotować papkę z tartych, surowych ziemniaków;
- na piękne dłonie - przygotować maskę z gotowanych w mundurkach ziemniaków wymieszanych z mlekiem;
- na przewód pokarmowy - poleca się naturalne kisiele na bazie mąki ziemniaczanej, która działa także antybakteryjnie i antygrzybicznie;
- na bóle stawów, artretyzm, katar, infekcje dróg oddechowych czy zwichnięcia zaleca się okłady z ugotowanych, zmiażdżonych i przełożonych do woreczka płóciennego ziemniaków.


Teraz czas na fit przepisy na placki ziemniaczane!:)
Czy placki mogą być fit? Oczywiście:) Aby nie były tłuste można upiec je na blasze w piecu a jeśli w wersji tradycyjnej to na oliwie z oliwek.Co będzie potrzebne?
Składniki:
1/2 kg ziemniaków, 1 marchew, 1 cebula, 1 jajko, świeże zioła np. natka pietruszki, 2 ząbki czosnku, oliwa z oliwek do smażenia, sól, pieprz do smaku;
lub
Składniki:
1 kg ziemniaków, 1 cebula, 4 łyżki mąki gryczanej, świeży tymianek, majeranek, 2 jajka, sól, pieprz do smaku, oliwa z oliwek do smażenia;
lub
Składniki:
1/2 kg ziemniaków, 4 łyżki mąki orkiszowej, 1 cebula, 1 jajko, sól, pieprz do smaku.

Przygotowanie placków wg powyższych receptur daje dwie możliwości: pieczenia na patelni lub w piecu. W każdej z wersji można dodać sos w postaci jogurtu naturalnego ze świeżym koperkiem i wędzonym łososiem.
Pycha!:)

Placuszek raz! Tylko w zdrowej wersji proszę na poczet tego świętowania! :)
Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Pomysły na orzeźwiające napoje latem

Doskonałą alternatywą dla słodzonych napojów kupionych w sklepie są napoje i lemoniady przygotowane samodzielnie. Ich plusem jest fakt, że wiemy co się w nich znajduje i nie szkodzą zdrowiu tak jak popularne kolorowe napoje. Pamiętać należy jednak, że mają one pewną wartość kaloryczną w związku z czym należy traktować je jak posiłek i właśnie razem z posiłkiem spożywać.

Czy warto używać oleju kokosowego?

Olej kokosowy ma z pewnością nieocenione walory smakowe. Jeżeli chodzi natomiast o jego zalety zdrowotne to ze względu na wysoką zawartość tzw. MCT (Medium Chain Triglicerides) średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych jest łatwostrawny, zatem zalecany m.in. osobom cierpiącym na choroby wątroby oraz w zespołach złego wchłaniania.

Fasolka szparagowa - jak wpływa na nasz organizm?

Uwielbiam ten klimat .... warszawskich targowisk, na których stragany przesycone są tęczą barw świeżych i pachnących warzyw i owoców. Wszystkie z lokalnych upraw rolników, którzy zachęcają do zakupu naturalnością oferowanych produktów, prawdziwym smakiem lata, który uśmiecha się do nas z każdej strony.

Jolanta Czepułkowska
Czy warto wprowadzić do diety syrop klonowy?
Czy warto wprowadzić do diety syrop klonowy?