Żywność wysokoprzetworzona - dlaczego nie powinna występować w diecie?

Żyjemy bardzo szybko, nie mam czasu po prostu na nic, na wypoczynek, na chwilę relaksu dla siebie, na sen, na swoje zainteresowania i hobby. Dlatego bardzo często zdarza się, że sięgamy po produkty wysokoprzetworzone aby ten czas zaoszczędzić i przeznaczyć na inne cele. Pytanie czy szybko to zawsze zdrowo ? I czy produkty wysoko przetworzone powinny występować w naszej diecie ? A jeśli tak, to jak często możemy po nie sięgać ?


Polecani dietetycy

Aby odpowiedzieć na powyższe zagadnienia w pierwszej kolejności powinniśmy zdefiniować, czym są produkty wysokoprzetworzone? Jest to taka grupa produktów, które poddawane są wielu procesom fizycznym i chemicznym w wyniku czego  tracą swoje pierwotne wartości odżywcze, zmieniają skład i właściwości. W zależności od stopnia przetworzenia wyróżnia się produkty przetworzone, wysokoprzetworzone, ultra przetworzone. Bardzo często taka żywność wzbogacona jest solą, cukrem, barwnikami, niskiej jakości tłuszczem, polepszaczami smaku, czyli słynnymi substancjami, które m.in. na etykiecie rozpoczynają się od litery E.

Co można zaliczyć do produktów wysokoprzetworzonych?
M.in. dania gotowe mączne, makaronowe, mięsne, zupki z proszku / z torebki, gotowe pasztety w puszkach/ opakowaniach, konserwy, sklepowe wędliny gotowe-paczkowane, kiełbasy, parówki, wszystkie gotowe sosy słodkie i słone, pasty i kremy, wszystkie słone przekąski np. paluszki, chipsy, orzeszki w panierkach, batony, czekolady, cukierki, wyroby cukiernicze, napoje gazowane,  wody smakowe, napoje/nektary/soki, słodkie mieszanki płatków śniadaniowych, słodkie (smakowe) produkty nabiałowe, serki topione, fast foody i można by tak jeszcze długo wymieniać.

Spożywanie produktów wysokoprzetworzonych przyczynia się w bardzo dużym stopniu m.in. do:
- otyłości;
- uzależnienia od jedzenia, od smaków, które przyzwyczajają organizm do " dobrego samopoczucia" ale niestety tylko powierzchownie;
- powstawania chorób nowotworowych;
- powstawania chorób układu krążenia;
- powstawania chorób autoimmunologicznych;
- cukrzycy.

Wybierajmy mądrze i zdrowo czyli produkty nie przetworzone m.in. warzywa, owoce, ryby, mięso, kasze etc. Zawierają one dużo witamin i składników mineralnych, które to odpowiednio zbilansowane zapewnią prawidłowe funkcjonowanie organizmu.  A jeśli już zgrzeszyć słoną przekąską w towarzystwie szklaneczki napoju gazowanego - to tylko bardzo okazjonalnie, w ramach odstępstwa od normy.

Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Domowe sposoby na przeziębienie

Długo się nie zastanawiałam o czym napisać kolejny post, bo tak na prawdę temat pisze się sam. Za oknem deszcz, spadek temperatury o10 stopni, wiatr i przeziębienie gotowe. Miejsc u lekarzy brakuje więc postanowiłam przypomnieć Wam  jakimi naturalnymi sposobami można pomóc sobie w chorobie, po jakie metody sięgały nasze babcie aby zwalczyć wirusy i bakterie w naszym organizmie, niekoniecznie sięgając po antybiotyki. Przegląd czas zacząć :)

Warzywne abc czyli czas na paprykę

Węgry to kraj, z którym papryka niewątpliwie się kojarzy. To właśnie tam w 1526 roku zaczęto uprawiać to warzywo a z czasem zrobiono z niego wizytówkę tego kraju i rozpromowano w Europie. Jednak papryka znana jest na świecie znacznie dłużej, bo już około 6000 lat temu była uprawiana w Ameryce Środkowej i Południowej. Do Polski warzywo to dotarło dopiero pod koniec XVII wieku.

Czym jest i skąd się bierze witalność organizmu?

Wewnętrzna energia nazywana jest popularnie witalnością. Gdzie jej szukać aby dostarczyć sobie pełen pakiet wigoru, werwy oraz zapału? Sprawdźmy:)

Jolanta Czepułkowska
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia