Dlaczego warto jeść miód?
Miód jest powszechnie znanym, jednak chyba trochę zapomnianym i odsuniętym na dalszy plan składnikiem zdrowej diety. Z czego się składa, jakie ma własciwości i dlaczego warto go jeść? Polecani dietetycy
Miód w ponad 80 procentach składa się z węglowodanów (cukrów), natomiast za jego smak i aromat odpowiadają obecne w nim kwasy owocowe (m. in. cytrynowy, jabłkowy) i olejki eteryczne.
O barwie miodu decydują natomiast liczne barwniki w tym najważniejsze: beta-karoten i ksantofil. Związki te odznaczają się właściwościami przeciwutleniającymi, które walcząc z nadmiarem wolnych rodników produkowanych w organizmie człowieka, przyczyniają się do zapobiegania powstawaniu miażdżycy, nowotworów, jak również opóźniają procesy starzenia się organizmu.
Beta-karoten i ksantofil to nie jedyne przeciwutleniacze miodu. Do tej grupy można zaliczyć również liczne flawonoidy oraz obecne w miodzie witaminy A i C. Poza wymienionymi witaminami w miodzie znajdziemy jeszcze pewne ilości witamin: B1, B2, B6, B12, kwas foliowy, kwas pantotenowy, biotyna oraz składników mineralnych: potasu, chloru, fosforu, magnezu, wapnia, żelaza, manganu, kobaltu i innych.
Innymi cennymi składnikami miodu są nadtlenek wodoru i acetylocholina.
Pierwszy z wymienionych ma właściwości antyseptyczne, drugi zaś wpływa na układ krążenia powodując, m. in. obniżenie ciśnienia krwi.
Ten bogaty skład miodu powoduje, że przypisuje się mu działanie lecznicze i profilaktyczne m.in. w chorobach serca, wątroby, przewodu przewodu pokarmowego.
Tradycyjnie stosuje się miód do walki z przeziębieniem i w celu podniesienia odporności.
Aby w pełni korzystać z właściwości miodu należy pamiętać o kilku faktach:
1. Miód jest wysokokalorycznym produktem składającym się przede wszystkim z cukrów prostych dlatego jest bardzo limitowany w diecie osób chorych na cukrzycę, insulinooporność i inne choroby związane z nieprawidłowym metabolizmem węglowodanów.
2. Nie powinien być nadużywany również przez wszystkich, którzy dbają o zdrowie i szczupłą sylwetkę.
3. Miód traci sporo swoich swoich właściwości w wyższej temperaturze, zwłaszcza dodany do wrzątku lub gotowania, dlatego powinien być stosowany przede wszystkim na zimno.
4. Miód nie powinien być podawany dzieciom poniżej 1 roku życia, gdyż może spowodować groźne dla tej grupy wiekowej zatrucie.
Podobne artykuły
Dzień pizzy 9.02.2024. Czy pizza może być dietetyczna?
9 luty to Dzień Pizzy, uwielbianego dania, które zdobyło serca wielu smakoszy na całym świecie! Jednak zanim sięgniesz po kolejny kawałek tradycyjnej pizzy, zastanów się - czy można cieszyć się nią w zdrowszy sposób?
Dlaczego ważne jest spożywanie tłuszczów?
Obecnie można coraz częściej spotkać się u osób próbujących zrzucić pewną ilość masy ciała ze stanowiskiem, że należy zrezygnować ze spożywania tłuszczu w diecie. Czy jest to słuszne działanie?
Jak nie przytyć w ferie? (część 1. )
Jaką masz strategię na dietę w ferie? Czy odpuszczasz z zamiarem spontanicznego korzystania również i z kulinarnych atrakcji wyjazdu, a z wagą "powalczysz" potem? Czy też z niezmiennym zacięciem do dbania o linię podejmiesz wyzwanie utrzymania się w ryzach diety?