Kilka zasad zdrowego grillowania

Sezon grillowy jeszcze chwilę potrwa. Jak grillować, aby nie zaszkodzić naszemu zdrowiu?



Polecani dietetycy

Na początek trochę teorii:

  • Do rozpalania nie należy używać starych gazet, kartonów, ropy czy parafiny. Wydzielają one toksyczne związki podczas spalania.
  • Podpałkę powinno stosować się na początku, kiedy na ruszcie nie ma jeszcze jedzenia.
  • Należy używać węgla z drzew liściastych lub drzewnego. W iglastych znajduje się dużo żywicy, która podczas spalania może wydzielać trujące substancje.
  • Do potraw tłustych trzeba stosować tacki (żłobione lub perforowane). Dzięki nim tłuszcz bezpośrednio nie ścieka do ognia, nie pali się w nim i nie wydziela szkodliwych substancji.


Co można grillować?

Zacznijmy od mięsa i ryb. Najlepiej wybierać te chude i dobrej jakości. Kładąc je na grillu nie powinny być one zamrożone ani mocno schłodzone. Najlepsza temperatura to pokojowa.


Nie należy również kupować i grillować mięs będących już w marynacie, zawierających azotyn sodu, który pod wpływem temperatury, rozkłada się do toksycznych związków. Ponadto takie produkty mogą nie być już "pierwszej świeżości", a zadaniem marynaty jest ukrycie tego faktu. Lepiej przygotować ją samodzielnie z oleju, octu i ziół. Mięso pieczemy na tackach, dzięki czemu tłuszcz nie ścieka bezpośrednio do ognia, a tym samym nie wydziela szkodliwych substancji.

Oczywiście do mięsa czy ryby konieczne są warzywa :). Trzeba pamiętać, aby grillować je jak najkrócej, aby nie straciły wartości odżywczej. Do grillowania świetnie nadają się: cukinia, papryka, pieczarki czy cebula. Nienajlepsze będą ziemniaki, w których w procesie pieczenia powstaje toksyczny akrylamid.

Grillować należy z rozsądkiem i umiarem. Na pewno taki sposób przygotowywania potraw nie może być podstawą diety, ale od czasu do czasu nikomu nie zaszkodzi :).

Autor:
Dyplomowany dietetyk, specjalista ds. żywienia człowieka, założyciel firmy
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Jak nie marnować jedzenia podczas świąt?

Przed nami czas przygotowań do Świąt Wielkiej Nocy. Jednym ze stałych elementów jest oczywiście planowanie menu na ten wyjątkowy czas. Przeliczamy, szacujemy, sporządzamy listę zakupów a potem już tylko wizyta w sklepie i pichcenie w kuchni.

Jak przeciwdziałać efektowi jo-jo?

Każdy, kto rozpoczyna przygodę z dietą, zaznajomił się z pewnością także z tzw. pojęciem efektu jo-jo. Mit czy prawda? Czy każda dieta musi zakończyć się efektem jo-jo? Czym właściwie jest to zjawisko i jak jemu zapobiec? Porady i jednocześnie wskazówki poniżej:) Ale najpierw kilka podstawowych pytań :)

Czy warto spożywać sery pleśniowe?

Majówka za nami, pierwsze grillowanie kiełbas, kaszanek, mięs i ryb pomimo chłodnej aury mamy już za sobą, tak więc czas na kontynuację przyjęć i wspólne ucztowanie. Jedną z bardziej popularnych przekąsek na organizowanych przez nas domówkach czy też garden party są sery pleśniowe. Często podawane w towarzystwie winogron, stanowią idealny dodatek do kieliszka wina. Jednak czy są wartościowe? Czy powinny znaleźć się w naszej diecie? Sprawdźmy jakie sery są najbardziej popularne i czy mogą pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i szczupłą sylwetkę.

Anna Huma - Nande
Czy warto wprowadzić do diety syrop klonowy?
Czy warto wprowadzić do diety syrop klonowy?