Sezon na leszcza czyli dlaczego warto jeść ryby?

Rozpoczęły się wakacje, pogoda do tej pory zapewniała nam najbardziej upalne lato od lat. A jak upały, to wszyscy gromadnie podążają nad polskie morze aby nabrać nieco brązowej opalenizny, wykąpać się w Bałtyku, pospacerować po plaży ale i ... zjeść rybę:)


Polecani dietetycy

Jak wiadomo znalezienie świeżej ryby nad morzem graniczy z cudem a już szczególnie takiej, która nie jest filetem i nie będzie podana jako "wyłów z głębokiego tłuszczu" z patelni lub z frytownicy. Czas wakacji powinien sprzyjać zajadaniu się zdrowymi morskimi rybami ale pamiętajmy, żeby wybierać te, które zostały poddane właściwej obróbce termicznej, aby nie utraciły cennych właściwości odżywczych, aby były świeże, nie mrożone i nie filety, które możemy zjeść o każdej porze roku w domowym zaciszu, tylko aromatyczne, najlepiej z porannego połowu ( choć wiemy, że to bardzo trudne) dorodne okazy.

Nie nabierajmy się na pięknie wyglądające wędzone ryby, które tak na prawdę nie są wędzone a bejcowane i wcale nie przygotowywane przez lokalnych rybaków a przyjeżdżają na nadmorskie stragany... po prostu z hurtowni.

A jak już skusimy się  na wartościową rybę, to należy przypomnieć sobie, dlaczego trzeba je spożywać i wprowadzić do diety naszej i naszych bliskich. Dzisiaj przypomnimy Wam po krótce, jakie właściwości dobroczynne dla naszego organizmu mają ryby i z jakiego powodu powinny coraz częściej trafiać na nasze talerze:)

Dlaczego warto jeść ryby?
* zawierają cenne kwasy tłuszczowe omega-3, które poprawiają pamięć i koncentrację, wzmacniają układ odpornościowy, krwionośny, chronią przed procesami miażdżycowymi w organizmie, działają przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i antydepresyjnie;
* zawierają witaminy A,D,E oraz te z grupy B;
* zawierają takie składniki mineralne jak wapń, fosfor, potas, magnez;
* stanowią dobre źródło białka;
* zawierają jod, który przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania
tarczycy;
* zmniejszają ryzyko powstania chorób nowotworowych;
* są niskokaloryczne więc i pożądane w diecie a odpowiednio przyrządzone
są lekkostrawne i nie obciążają naszego układu pokarmowego.

Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

25 sierpnia – Dzień polskiej żywności

Pierogi, gołąbki, bigos, kotlet schabowy – czy polska kuchnia jest zdrowa ? Nasza tradycyjna kuchnia kojarzy się na pierwszy „rzut oka” z kuchnią tłustą, mięsną i kartoflaną. Ale czy tak naprawdę wygląda? Niekoniecznie. Za ogromna zaletę należy uznać jej różnorodność pod względem zarówno składników jak i smaków.

Zdrowe śniadanie to podstawa!

Zdecydowanie już za nami ciężkie, deszczowe i zimne majowe dni, my w ciągłym pośpiechu, bez chwili czasu dla siebie.
Jednak przypominamy, że w całej tej gonitwie dnia codziennego nie możemy zapominać o najważniejszym - o śniadaniu!

Czy warto pić herbatę?

Czarna, czerwona, zielona i biała ? to cztery rodzaje herbat różniące się nie tylko kolorem, ale również smakiem, procesem produkcji i właściwościami. Wszystkie herbaty otrzymuje się z wiecznie zielonego krzewu z rodzaju Camelia.

Anna Huma - Nande
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia