Zmieniamy dietę na... zimową!
Robi się coraz chłodniej, zima w pełni króluje już zarówno w pogodzie, jaki i na naszych stołach. Na co warto zwrócić uwagę w diecie, aby nie przybrać dodatkowych, zupełnie niepotrzebnych kilogramów, mieć silny układ odpornościowy i dobry humor? Polecani dietetycy
1) Stosuj prawidłowe nawyki żywieniowe: regularne jedzenie, niepodjadanie między posiłkami, odpowiednie ilości i prawidłowe nawodnienie organizmu – to “podstawowe” podsatwy, o których nie można zapomnieć!
2) Wykorzystaj sezonowe warzywa i owoce, np. dynia, warzywa korzenne, jabłka, śliwki, gruszki.
3) Spożywaj 1-2 porcje pokarmów zawierających pełnowartościowe białkowo dziennie (ryby, drób, jajka, produkty mleczne)
4) Wybieraj zdrowe tłuszcze, np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, pestki dyni, orzechy
5) Nie podjadaj między posiłkami - rozgrzewaj się ciepłymi napojami: ziołową lub imbirową herbatą z przyprawami.
6) Dodaj nowe przyprawy, nie odmawiaj ostrych (jeśli nie ma przeciwwskazań) - mają one pozytywny wpływ na mikrokrążenie i pomagają utrzymać ciepło
7) Nie nadużywaj alkoholu - nie jest najbezpieczniejszy sposób na utrzymanie ciepła
Podobne artykuły
Co kryje się w... jajkach?
Nie od dziś wiadomo, że jajka są niezwykle wartościowym składnikiem zdrowej diety. Jednak dopiero od kilku lat na nowo wróciły do pełni łask po tym, jak wcześniej sugerowano, że ich częste spożycie może wpływać na podwyższenie cholesterolu we krwi i może prowadzić, m.in.: do chorób serca.
Czy taka pusta, ta kapusta?
Często niedoceniana a niesłusznie. Może za mało o niej wiemy i dlatego uważamy ją za dość pospolite warzywo. Może i pospolite ale zdrowe, z wieloma pożytecznymi właściwościami dla naszego organizmu. W wierszu Jana Brzechwy była najmądrzejszą jarzyną spośród wszystkich, które brały udział w jakże burzliwej dyskusji "straganowej" ;) Czy równie rzeczowo i
jakże odpowiedzialnie kapusta, bo o niej właśnie mowa, przyczyni się do dbałości o nasze zdrowie?
Zdrowe śniadanie to podstawa!
Zdecydowanie już za nami ciężkie, deszczowe i zimne majowe dni, my w ciągłym pośpiechu, bez chwili czasu dla siebie.
Jednak przypominamy, że w całej tej gonitwie dnia codziennego nie możemy zapominać o najważniejszym - o śniadaniu!