Dieta dla mózgu - co jeść?

Mózg jest jednym z najważniejszych organów, który odpowiada za pracę wielu procesów życiowych. Aby wspomóc jego prawidłowe funkcjonowanie, powinniśmy się o niego troszczyć każdego dnia. A jak to zrobić ? Przede wszystkim głównym zadaniem jest dostarczać codziennie naszym szarym komórkom porcję zdrowia, witamin i mikroelementów, które pozwolą wesprzeć działalność naszego umysłu. Poniżej krótka recepta na mądrość, bystrość, zdrowy rozsądek i nieco rozwagi oraz przepis na odrobinę relaxu dla naszego mózgu.


Polecani dietetycy

 
1. Koncentracja i pamięć
Aby poprawić koncentrację i pamięć, mózg potrzebuje budulca dla komórek nerwowych. Idealnym materiałem będzie cynk, który odpowiada m.in. za sprawność intelektualną. Jeśli w organizmie są niedobory tego pierwiastka, możliwe jest odczuwanie braku skupienia, senności i zmęczenia. Bardzo dobrym źródłem cynku są owoce morza ze zdecydowanym faworytem czyli ostrygami, wątróbka cielęca, pestki dyni, słonecznika, migdały, płatki owsiane, tłusty ser typu ementaler, kasza gryczana, jajka.
A na pamięć z kolei najlepsza jest lecytyna czyli mieszanina związków, w tym fosfolipidów, która ułatwi zapamiętywanie i pozwoli na lepszą koncentrację. Polecana jest zarówno osobom młodym przed ważnym egzaminem, osobom narażonym na intensywny wysiłek umysłowy w pracy, ale także i starszemu pokoleniu na wzmocnienie osłabianej z wiekiem pamięci. Dlatego warto spożywać żółtko jaja, soję, ryby, orzechy, olej rzepakowy nierafinowany, gdzie lecytyna jest obecna.
 
2. Niwelacja stresu
Codziennie jesteśmy narażani na sytuacje stresowe, w pracy, w domu, na ulicy, wszędzie tam, gdzie coś się dzieje. Każdy taki impuls negatywnie oddziałuje na pracę naszego mózgu, dlatego szczególnie powinniśmy zadbać o odpowiednią ilość magnezu, którego główną rolą jest zmniejszenie stresu, nadpobudliwości, czyli nic innego jak ukojenie nerwów. Co więcej magnez przyczynia się także do lepszej pracy naszej pamięci i procesu myślenia. A gdzie znajdziemy naturalne źródła tego pierwiastka? Przede wszystkim w kaszy gryczanej, pieczywie pełnoziarnistym, warzywach strączkowych a także.... w czekoladzie ;)) Rozwieję wątpliwości ... w tej najbardziej wartościowej czyli gorzkiej :)
 
3. Witaminowy zawrót głowy
Witaminy to podstawa zdrowej diety dla naszego mózgu. Przede wszystkim bardzo ważną rolę odgrywają witaminy z grupy B, które chronią układ nerwowy, poprawiają nastrój, zapobiegają powstawaniu demencji starczej, wspomagają sprawność intelektualną naszych szarych komórek. Inaczej można by stwierdzić, iż witaminy z grupy B odpowiadają za nasze zdrowie psychiczne. Dlatego warto sięgać po produkty zbożowe, w tym kaszę gryczaną, płatki owsiane, otręby, orzechy, nabiał, ryby. Witamina B9 czyli kwas foliowy wpływa na dotlenienie mózgu, dlatego w naszej diecie powinien być szpinak, rośliny strączkowe, ziarna zbóż czy jaja. Ale nie zapominajmy o dobroczynnym działaniu witaminy A, E i C, który spowalniają procesy starzenia organizmu. Dodatkowo witamina E wpływa na pamięć, więc szczególnie należy dbać, by nie dopuścić do jej niedoboru. Jedzmy zatem owoce takie jak borówki, czarną porzeczkę, truskawki a także szparagi, awokado. Olej słonecznikowy czy z pestek winogron także jest wskazany. Szukajmy naturalnych źródeł tych witamin w codziennym jadłospisie.
 
4. Zdrowa dieta
W diecie sprzyjającej prawidłowej pracy naszego mózgu powinny występować tłuszcze nienasycone, które bardzo dobrze wpływają na impulsy przekazywane do naszego umysłu. Są to kwasy omega-3 i omega-6, które warto przyswajać spożywając tłuste ryby morskie, oleje, owoce morza, pestki dyni, pestki słonecznika czy orzechy. Niedobór tłuszczów nienasyconych oddziałuje na zahamowanie wydzielania serotoniny, która z kolei uspokaja czy też po prostu ułatwia zasypianie.
 
5. Ćwiczenia
Nic tak nie trenuje pracy naszego mózgu jak ćwiczenia. Warto wspomagać i zmuszać szare komórki do intensywniejszej pracy poprzez gry logiczne, edukacyjne, obligujące naszą pamięć do silniejszej aktywności. Przy odpowiedniej regularności w realizacji takich zabaw na myślenie, inteligencję z pewnością zauważycie różnicę  i zdołacie utrzymać mózg w świetnej kondycji :)
 
6.Najprostsze a czasami najtrudniejsze do wykonania
Bardzo ważnym czynnikiem, który stymuluje poprawne funkcjonowanie szarych komórek jest odpowiednia ilość snu. Im jesteśmy bardziej wyspani, tym nasz mózg lepiej i wydajniej funkcjonuje w ciągu dnia. Nie należy także zapominać o odpoczynku i relaxie w ciągu zabieganego dnia pracy. Bardzo ważnym jest zachowanie równowagi między intensywnością działania i logicznego myślenia szarych komórek a zapewnieniem im czasu na regenerację i odnowę. Czas zatrzymać się na chwilę! Medytacja, joga, chwila z książką, która przeniesie Cię w inną rzeczywistość, relaksacyjna kąpiel.. znajdź sposób na siebie:)
 
Przemyślcie, co możecie zrobić dla siebie samych aby Wasz mózg był "bardziej szczęśliwy" i efektywniej z Wami współpracował na co dzień:)
Przyjemnego Dnia! ;)
 
 
 


Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Przyjemność Jedzenia świętuje Dzień Kobiet

Kobieta... zmysłowa, uśmiechnięta, zawsze piękna i w środku i na zewnątrz - nieważne czy w służbowym kostiumie czy w powyciąganym dresie. Inteligencja, ambicja, poczucie humoru, dobra organizacja, ciepło, siła, namiętność i oczywiście wrodzony seksapil... Takie właśnie jesteśmy - jedyne i niepowtarzalne :) I tak powinnyśmy o sobie myśleć, akceptować siebie, kochać siebie, być dumne z tego, kim jesteśmy i co robimy!

25 sierpnia - Dzień Polskiej Żywności

Święto godne zauważenia i celebrowania, bo co jak co, ale produkty naszej ziemi są bardzo wartościowym towarem zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Czy data jest przypadkowa? Nie, koniec sierpnia to czas dożynek, zbierania plonów, którymi potem można chwalić się i promować je w Polsce i za granicą. Za czym przepadają polscy konsumenci i czego poszukują na regionalnych i lokalnych straganach ? Sprawdźmy :)

30 lipca - Dzień Sernika

Ciągle tylko dieta i dieta i wreszcie nadchodzi okazja do grzechu... :) 30 Lipca został mianowany Międzynarodowym Dniem Sernika:) Świętować czy nie świętować? Taka okazja jest tylko raz do roku, więc pozwalamy na jeden mały kawałeczek. Ale czy
nie wydaje się Wam, że Międzynarodowy Dzień Sernika powinien mieć swoje święto w okolicach Bożego Narodzenia lub Wielkiej Nocy? To wszak wtedy na naszych świątecznych stołach króluje sernik. Ależ jaki on wtedy cudny.. krakowski z kratką, wiedeński, czekoladowy, królewski, z rodzynkami, z makiem, z chałwą ... po prostu z czym tylko się da. Jedno jest pewne,zawsze smakuje tak samo - pysznie ;)

Małgorzata Łyżniak
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia