Olej w diecie - rodzaje, stosowanie, zalety

Jednym z podstawowych elementów diety obok białka czy węglowodanów są tłuszcze. Spełniają bardzo wiele funkcji w organizmie człowieka, w tym są odpowiedzialne za pokłady energii w naszym ciele, budują komórki, utrzymują ciepło, wspierają przyswajanie cennych witamin. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jakie to ważne w codziennej diecie, by przyjmować zdrowe tłuszcze i oczywiście w odpowiedniej ilości. Zdrowe, czyli jakie?


Polecani dietetycy

Przede wszystkim te nienasycone pochodzenia roślinnego. Badania potwierdzają, że cały czas udział tłuszczów nasyconych jest zbyt wysoki i przyczynia się do powstawania chorób serca,układu krążenia więc tym bardziej powinniśmy świadomie dokonywać wyboru zdrowszej alternatywy.Tłuszcze roślinne np. takie jak olej rzepakowy dostarczają niezwykle cennych elementów w postaci kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, których ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować a realizuje niezwykle istotne zadanie - obniża poziom trójglicerydów, podwyższa ilość dobrego cholesterolu a obniża wskaźniki tego złego, buduje komórki nerwowe, odpowiada za pracę mózgu, reguluje ciśnienie. Oleje także w swym składzie zawierają przeciwutleniacze, które zapobiegają procesom starzenia. Jednak nie tylko olej rzepakowy jest zdrowy. Sprawdźmy, które oleje warto wprowadzić do diety i jakie właściwości korzystne dla naszego zdrowia dzięki temu uzyskamy.

Olej lniany
Jak sama nazwa wskazuje, olej ten tłoczony jest z nasion lnu czyli popularnego siemienia lnianego. Ma lekko orzechowy smak z delikatną nutą goryczy. Olej ten tłoczony jest na zimno, w 100 g zawiesiny zawiera się około 70g kwasów omega ale także cennej witaminy E czyli popularnego pierwiastka młodości. Olej lniany zapobiega chorobom układu krążenia,
układu trawiennego i pokarmowego. Dobrze działa na żołądek, jelita, zapobiega zaparciom. Przyspiesza regenerację skóry, gojenie odleżyn. Niezwykle istotna informacja jest taka, że ten olej można stosować tylko na zimno, z uwagi na to, że temperatura uszkodzi wszystkie cenne kwasy omega.

Olej rydzowy
Inaczej olej z lnianki, to substancja która klasyfikuje się na drugiej pozycji zaraz po oleju lnianym, pod kątem dużej zawartości kwasów omega. Smak określany jest jako orzechowo-cebulowy, lekko korzenny. Olej ten zawiera także witaminę E oraz witaminę A i B, cenne dla skóry. Wykazuje działanie antymiażdżycowe, chroni układ nerwowy, poprawia pamięć i koncentrację, hamuje powstawanie złego cholesterolu. Ten olej, podobnie jak i lniany, należy stosować na zimno aby nie utracić jego cennych właściwości zdrowotnych.

Olej z awokado
Olej z awokado wytłacza się z miąższu, jest źródłem cennych witamin A, E, B oraz luteiny, która wzmacnia wzrok i chroni oczy przed takimi schorzeniami jak np. zaćma, czy zwyrodnienia plamki żółtej. Bardzo dobrze oddziałuje na artetyzm - bóle stawów, sztywnienie ale także sprawdza się w chorobach jamy ustnej i przyzębia. Co więcej można go stosować przy chorobach skórnych, takich jak łuszczyca, gdzie substancje zawarte w tym oleju pomogą goić rany i nawilżać skórę zniszczoną chorobą. Może być stosowany zarówno na ciepło jak i na zimno, w zależności od tego czy jest rafinowany czy nie.

Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki jest bardzo zdrowy - zawieram.in. kwasy omega-3, omega-6, omega-9, witaminę E, A, biotynę, beta-karoten, tymochinon. Są to substancje, dzięki którym olejowi z czarnuszki przypisuje się działanie antynowotworowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe, pomaga w schorzeniach żołądkowych, wspiera prawidłowe widzenie, niweluje stres,
czego efektem jest także skuteczna walka z bezsennością. Oleje z czarnuszki są także stosowane w kosmetologii, z uwagi na właściwości nawilżające, kojące skórę i przyspieszające gojenie ran. Tylko olej tłoczony na zimno będzie wykazywał wyżej wymienione właściwości i nie należy go poddawać obróbce termicznej z tego samego względu czyli utraty
cennych wartości dla naszego zdrowia. W smaku jest lekko gorzkawy, nadaje aromat korzenny potrawom, do których go dodajemy ale wszystko wynagradzają efekty, jakimi możemy się cieszyć włączając ten olej do diety.

Olej z pestek dyni
Olej z pestek dyni zawiera w swym składzie oprócz kwasów omega, cenne witaminy A,E,B,D a także m. in. składniki mineralne jak selen, cynk, czy potas. Ma bardzo szerokie zastosowanie przy problemach związanych z układem pokarmowym - pasożyty ale także zalecany jest przy chorobach układu moczowego i prostaty. Dodatkowo nawilża skórę, wzmacnia włosy i paznokcie. Ma mocny orzechowy smak, ciemną barwę, można go stosować  w kuchni zarówno do mięs, sałat ale i deserów.

Olej z nasion pietruszki
To chyba najmniej popularny olej z grupy, jaką dziś przedstawiamy. Zawiera sporo witaminy A, B1, B2, K i C ale także jest źródłem żelaza. Ogólnie można przypisać mu właściwości poprawiające krążenie, detoksykujące, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, rozjaśnia skórę dzięki witaminie C, kryjąc również przebarwienia. Ujędrnia skórę, także w kontekście walki z cellulitem oraz hamuje wypadanie włosów i wzmacnia cebulki. Wspomaga również walkę z anemią.

Nam ze zdrowych tłuszczów najbardziej bliska jest kultowa i niezastąpiona oliwa z oliwek :) 

Ale czasami warto sięgnąć po nieco inny smak w postaci łyżeczki zdrowia zamkniętej w oleistej substancji prozdrowotnego płynu pochodzenia roślinnego. Wybierajmy zdrowe tłuszcze, w odpowiedniej ilości a przed zastosowaniem przeczytajmy, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wykorzystania danego oleju - np., niektóre nie są zalecane kobietom w ciąży, inne np. dla osób mających problemy z wątrobą. Przeczytajmy skład, właściwości i dopasujmy olej do naszych potrzeb.
Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Jak przetrwać Święta przy suto zastawionym stole i przyspieszyć przemianę materii?

Odliczanie do świąt czas zacząć. A jak święta to także przygotowania do pichcenia świątecznych potraw, wigilijnych dań, które gromadzą przy jednym stole całą rodzinę.
Tradycyjna kuchnia świąteczna nie należy do lekkich, łatwych i przyjemnych, szczególnie, gdy dania przygotowywane są z tradycją, na bazie receptur i przepisów sprzed lat, gdy gotowały nasze prababcie, babcie.

Jakie płatki wybierać?

Jednym z najzdrowszych posiłków spożywanych o poranku lub też wybieranych na drugie śniadanie są płatki. I wcale nie jest tu mowa o słodkich płatkach z torebki, gdzie praktycznie każdy rodzaj zawiera cukier i sól a o zdrowych, pełnowartościowych płatkach, które dostarczą każdemu z nas porcję zdrowia i witamin. Po jakie płatki warto sięgać?

Jak nie przytyć w Święta? 6 zasad

Wigilia, Boże Narodzenie i Sylwester rządzą się swoimi prawami. Nie chodzi tylko o tradycje czy przyzwyczajenia, ale również o to, co mamy na talerzu. Taki czas zdarza się raz w roku, więc nie należy wszystkiego kategorycznie sobie odmawiać, a jedynie kierować się rozwagą i zdrowym rozsądkiem. 

Anna Huma - Nande
Czy warto wprowadzić do diety syrop klonowy?
Czy warto wprowadzić do diety syrop klonowy?