Dlaczego warto jeść truskawki? :)

Sezon truskawkowy w pełni! Do wyboru kilkanaście odmian tego soczystego, czerwonego owocu. Słodka, przepełniona słońcem ... Przyjemność!!! :)
Czy powinniśmy sobie na nią pozwalać w diecie? Oczywiście, że tak!



Polecani dietetycy

100 g truskawek to około 30 kcal. Owoce te są niezwykle bogate w witaminy C,B6, A, E,K. Zawierają w sobie potas, fosfor, wapń, magnez, a także bardzo przydatny błonnik pokarmowy. 90% truskawki stanowi woda, tak więc owoc ten dodatkowo działa moczopędnie i pozytywnie oddziałuje na pracę nerek. Flawonoidy z kolei pomogą obniżyć cholesterol, działają antyzakrzepowo, więc jedzenie truskawek może zmniejszyć ryzyko chorób serca i układu krwionośnego.

Truskawki działają także antynowotworowo i teza ta ma swoje potwierdzenie w badaniach naukowych. Truskawka dzięki błonnikowi  wpływa na perystaltykę jelit, chroniąc jelito grube i tym samym zapobiegając rozwojowi chorób  nowotworowych w tym rejonie naszego ciała. Dzięki truskawkom, a dokładniej polifenolom zawartym w tych owocach, można realizować profilaktykę w zakresie raka piersi, a dokładnie gruczołu sutkowego. Wszystko to dzięki dobroczynnemu działaniu kwasu elagowego, który niszczy tworzące się w naszym organizmie związki rakotwórcze.


Truskawki mają bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Najczęściej spożywamy je na surowo jako przekąskę lub dodając do koktajli czy jogurtów naturalnych. Jednak owoce te są bardzo zdrowe także  w formie przetworzonej. Dżemy, konfitury, kompoty ale pamiętajmy - bez dodatku cukru lub innych substancji słodzących. Dla koneserów smaku można polecić kiszone truskawki. Skoro kisimy tak wiele warzyw i owoców, to czemu nie truskawki? :)
 
Uwaga! Trzeba jednak pamiętać, że truskawki potrafią silnie uczulić. Dlatego trzeba ostrożnie wprowadzić je do diety i sprawdzić, czy w naszym przypadku taka alergia nie ma miejsca.
 
Ciekawostki z truskawkowego raju :) Czy wiedziałeś, że:

 
- istnieje olej truskawkowy?
 
Dokładnie jest to olej z pestek truskawek, który wykorzystywany jest w szeroko pojętej kosmetologii. Służy do kosmetyków regeneracyjno -  pielęgnacyjnych dla włosów  a także działa nawilżająco na skórę. Bardzo częste wykorzystanie ma także w kosmetykach z grupy anty-aiging.
 
- truskawka jest składnikiem bazowym niektórych kosmetyków?
 
Często wykorzystywana jest w procesie produkcyjnym pudrów do twarzy, a także dodawana do kosmetyków przed opalaniem i na poparzenia słoneczne.
 
- liście truskawek mają właściwości zdrowotne?

 
Napary z liści truskawek są zalecane w przypadku biegunki, zapalenia okrężnicy, problemów jelitowo-żołądkowych. Pobudzają apetyt, łagodzą ból gardła, obniżają ciśnienie krwi, wspomagają pracę jelit, wątroby, leczą stany zapalne stawów, przyspieszają metabolizm.
 
- istnieje biała truskawka?
 
Odmiana ta nazywa się pineberry czyli połączenie truskawki i ananasa. Jest dostępna w sprzedaży w Polsce. Ma małe, okrągłe lekko żółte owoce, czerwone pestki i w smaku przypomina oczywiście owoc ananasa. Najlepsza do spożycia na surowo ale można ją wykorzystać także do zdrowych, letnich koktajli.
 
- truskawki wybielają zęby?
 
Tak, dzięki zawartości kwasu jabłkowego. Zapobiegają także osadzaniu się kamienia nazębnego.
 
- truskawki to naturalny afrodyzjak?
 
Intensywnie czerwony kolor i kształt serca pobudza zmysły, działa zarówno na libido mężczyzn, jak i uwodzi kobiety. Legenda głosi, że w dawnych czasach we Francji podawano zupę z truskawek nowożeńcom, a przekrojony owoc truskawki zjedzony na pół przez kobietę i mężczyznę, miał w niedługim czasie od tego zdarzenia  rozpalić między tym dwojgiem gorące uczucie.
 
- truskawki są symbolem Wimbledonu?
 
Truskawki co prawda z odrobiną kalorycznej bitej śmietany i szampana są tradycyjnym deserem podawanym na turnieju tenisowym w Wimbledonie. Tradycja ta obowiązuje od 1953 roku.
 
Jedzmy truskawki! Są owocami cudownie pachnącymi latem, słońcem i mają szerokie właściwości prozdrowotne dla naszego organizmu.
Są produktem sezonowym, więc spieszmy się korzystać z tej przyjemności jedzenia ;))))

Autor:

Podobne artykuły

Czy nasza domowa spiżarka może kryć remedium na poparzenia słoneczne?

Wreszcie nadeszło lato.... Kto nie tęsknił za letnimi promieniami słońca ... ręka w górę! ;) Nie widzę chętnych ;)  Każdy spragniony pięknej aury wykorzystuje każdą chwilę aby  złapać każdy strumień słońca. Czy  umiemy się opalać ? Czy robimy to bezpiecznie dbając o naszą skórę i zdrowie ? Niestety, nie zawsze nam to wychodzi. Często jest już za późno na reakcję, bo zapomnieliśmy nałożyć  krem z filtrem, po wieczornej kąpieli nasza barwa ciała przybiera kolor czerwonego raka, skóra ciągnie a do tego dochodzą dreszcze i pierwsze objawy udaru słonecznego w różnym stadium. Czy chcąc zareagować szybko i nie mając pod ręką pianki na poparzenia możemy sobie pomóc? Czas zajrzeć do domowej spiżarki aby sprawdzić co pozwoli ukoić ból i przywrócić równowagę skórze.

Dieta pudełkowa czyli wady i zalety cateringu dietetycznego

Dieta pudełkowa to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań dietetycznych ostatnich lat. Coraz więcej osób próbuje wkroczyć na ścieżkę zdrowego żywienia, wybierając gotowe rozwiązania dostępne na rynku. Jedni chcą jeść bardziej zdrowo, inni potrzebują stracić zbędne kilogramy a jeszcze inni chcą zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe. Od czegoś trzeba zacząć. Jednak czy dieta pudełkowa jest gotową receptą na sukces ? Jak szybko rozwija się rynek firm produkujących diety pudełkowe? Jakie wady i zalety ma catering dietetyczny?

Jak prawidłowo dbać o jelita?

Mało kto z nas wie, że aby zaznać pełni szczęścia a jednocześnie zadbać o swoje zdrowie, powinniśmy skoncentrować się na miejscu w naszym ciele, gdzie wytwarzane jest aż 90-95% serotoniny czyli hormonu szczęścia. Na pytanie, jakie to miejsce, większość z nas odpowiedziałaby, że mózg. Nic bardziej mylnego:) Prawidłową odpowiedzią są jelita. Zaskoczeni? :) Jeśli tak, to sprawdźmy, co dokładnie dzieje  się w jelitach, jak o nie zadbać dzięki diecie aby osiągnąć niebiański wymiar szczęścia, zdrowia i dobrego samopoczucia.

Małgorzata Łyżniak
Odchudzanie małymi krokami: nie wszystko naraz, mały krok to duża zmiana
Odchudzanie małymi krokami: nie wszystko naraz, mały krok to duża zmiana