Mamo, nie chcę mieć nadwagi!

Tak brzmi krzyk dziecka wołającego o pomoc swojego rodzica. Bardzo często w zaciszu domowym rozgrywają się dramaty polegające na bezradności, na utracie zdrowia jak i sprawności coraz to młodszego pokolenia. Otyłość jest chorobą przewlekłą i niestety zajmującą niewdzięczne miejsce na podium najszybciej rozwijających się chorób XXI wieku. Polskie dzieci przybierają niepokojąco i jednocześnie zatrważająco szybko na wadze. Zbierają dodatkowe kilogramy, których konsekwencją jest otyłość a co za tym idzie szereg wyniszczających chorób, mogących doprowadzić do śmierci.Jeśli Twoje dziecko zmaga się na co dzień z ogromnym problemem jakim jest otyłość - nie lekceważ tego! Nie ignoruj sygnałów Twojej pociechy, która potrzebuje wsparcia i mądrej osoby na swojej drodze aby wygrać walkę o własne zdrowie! Reaguj na jasne komunikaty swojego dziecka, które samodzielnie nie radzi sobie z tą chorobą.


Polecani dietetycy

Jak to zrobić? Kilka niezwykle ważnych i cennych porad, które pomogą zmienić Wasze życie na zdrowsze.Czasami rodzic lub też najbliższe otoczenie nie zdaje sobie sprawy, jaką krzywdę może wyrządzać dziecku. Wiadomym jest, że jeśli mówimy już stricte o poważnej chorobie - np. o otyłości olbrzymiej to niezbędna jest pomoc medycyny często na polu chirurgii. Dieta to wstęp do tego aby zmniejszyć poziom masy ciała na taki, który umożliwi przeprowadzenie operacji, często będącej nowym początkiem w życiu pacjenta. Pytanie - co zrobić aby nie doprowadzić do tak poważnego stanu, jak działać w przypadku gdy już trochę za późno... bo zbędne kilogramy zamieszkały za drzwiami Twojego domu.Sprawdźmy, jakie rozwiązania warto wdrożyć.

PRZYKŁAD IDZIE Z GÓRY
Mieszkając pod jednym dachem dzieci wzorują się na swoich rodzicach, co jest naturalne. Poszukują schematów na życie, które będą powielać zarówno w czasie obecnym jak i przyszłym. Jeśli widzą, że mama z tatą zamiast usiąść do wspólnego posiłku, odpowiednio zbilansowanego, w pośpiechu zjadają cokolwiek w tzw. przelocie np. chipsy, pizzę w ramach kolacji, popijając to 2 litrami coli, to będą uważać, że to właściwy kierunek i też będą sięgać po tego rodzaju produkty, zwłaszcza, jeśli tylko takie będą w domu. Podstawa to:
- zdrowe i rozsądne zaopatrzenie lodówki i domowych spiżarni;
- pilnowanie regularności spożywanych posiłków w podziale na te główne i przekąski;
- nie podjadanie między wyznaczonymi porami jedzenia;
- śniadania - pierwszy podstawowy posiłek zjadany w przeciągu 1 h od wstania;
- zbilansowana dieta;
- wyeliminowanie z dnia codziennego fast-foodów, słodkich napojów, słonych przekąsek typu chipsy, paluszki, krakersy etc., czyli wszystkiego co nie wnosi nic wartościowego do codziennego jadłospisu;

W RODZINIE SIŁA
Jeśli wszyscy członkowie rodziny będą przestrzegać tych samych zasad, pilnować się wzajemnie a także motywować, tym łatwiej będzie naszemu dziecku, które walczy z nadmiernymi kilogramami zaakceptować pewne nawyki, wyrobić je w sobie, dokonywać świadomych wyborów. Dlatego w takich szczególnie trudnych sytuacjach rodzina powinna " mówić jednym głosem" aby móc osiągnąć sukces -  w tym przypadku zdrowie.

" WEŹ DOKŁADKĘ, NA PEWNO JESTEŚ GŁODNY", " TORCIK PYSZNY - SKOSZTUJ JESZCZE KAWAŁECZEK"

Ile razy słyszmy takie hasła ze strony nadopiekuńczych mam, babć, dziadków, tatusiów i innych członków rodziny? Kawałeczek do kawałeczka a oponka na brzuchu coraz większa. I tak od najmłodszych lat pracujemy na ostrą otyłość. Nie dokarmiajmy dziecka na siłę, nie proponujmy dokładek, nie przynośmy do domu ciągle słodyczy w ramach podarków dla najmłodszych - kolejne sztabki czekolady czy torty z kremami nie przyniosą szczupłej sylwetki - wręcz przeciwnie - robią dziecku z nadwagą jeszcze większą krzywdę.

DIETA
Zbilansowana dieta, na tym etapie przygotowana już pod okiem doświadczonego dietetyka, który sporządzi właściwy plan żywieniowy dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.  Nie zapominamy o dziennej porcji warzyw i owoców a także o wspaniałym, zdrowym nawyku picia wody.

RODZINNE AKTYWNOŚCI W TERENIE - NIE NA KANAPIE PRZED TV
To bardzo ważne, aby dziecko otyłe zachęcić do aktywności i sportu. Jest to o tyle trudne zadanie, gdyż osoba borykająca się na co dzień z nadmierną wagą, wstydzi się swojego ciała, swojego wyglądu, braku takiej sprawności, jaką mają rówieśnicy. Trzeba zrobić wszystko aby zmotywować naszą pociechę do spędzania czasu na świeżym powietrzu, do spacerów, do wybrania takiej dyscypliny, w której dziecko się odnajdzie i będzie mu to sprawiało przyjemność. W zależności od możliwości zdrowotnych, podsuwajmy pomysły naszemu dziecku na różne aktywności - fitness, basen,
zumba lub też inne zajęcia ruchowe. Początki będą trudne, ale nie poddawajmy się. Włączajmy rodzinę w zajęcia sportowe - wtedy nasze dziecko poczuje się pewniej, mając takich kompanów obok siebie.

KILKA POMYSŁÓW ABY AKTYWNIE WŁĄCZYĆ DZIECKO W ŚWIADOMY PROCES REDUKCJI MASY CIAŁA
- wspólne przygotowywanie zdrowych posiłków;
- wspólne poszukiwanie produktów do diety na półkach sklepowych aby potrafiło świadomie wybierać to co dla niego dobre i zdrowe;
- zabawa w nowe smaki - zachęcaj dziecko do próbowania nowych,
nieznanych mu dotąd warzyw i owoców; niech przekona się, co lubi a czego nie;
- zaczaruj zwykłą wodę w magiczny, zdrowy płyn, zamykając ją w gadżeciarskim bidonie, który codziennie będzie nosiło Twoje dziecko do szkoły;
- pakuj wspólnie ustalone z Twoim dzieckiem przekąski na II śniadanie i podwieczorek; wybierajcie je z listy dozwolonych produktów; jeśli dziecko ma na coś ochotę - przygotuj i zapakuj to do plecaka; jeśli nie będzie miało przygotowanego jedzenia na główny posiłek lub przekąskę - z pewnością zrobi zakupy w sklepiku szkolnym, wybierając tłustego pączka,
lub też napój słodzony;
- staraj się organizować jak najwięcej wspólnych posiłków z rodziną;
- wykorzystuj w kuchni oliwę z oliwek zamiast oleju, wyeliminuj cukier i sól - doprawiaj dania aromatycznymi ziołami;
- uczyń warzywa i owoce ważnym elementem codziennej diety swojej rodziny;
- rozmawiaj ze swoim dzieckiem na temat właściwych nawyków żywieniowych, wytłumacz, dlaczego jest to tak ważne w codziennym życiu; jeśli dziecko
jest bardzo małe, wykorzystaj elementy zabawy, gry, które łatwiej i szybciej pozwolą zrozumieć sens pewnych ograniczeń, wyrzeczeń na rzecz wartościowych i zdrowych elementów diety.

Najważniejsze, to abyś znalazł/a czas dla swojego dziecka. Ono potrzebuje przede wszystkim Twojego wsparcia w tak poważnej chorobie, wsparcia najbliższych aby mieć siłę stoczyć bój o własne szczęście i zdrowie. To Ty jesteś w stanie pomóc wybierając się z własną pociechą do specjalistycznego gabinetu dietetycznego, psychologa, jeśli pojawi się
taka potrzeba. To Ty zmotywujesz swoje dziecko w chwilach zwątpienia i będziesz jego dobrych duchem na gorsze momenty. Pamiętaj, że możesz zacząć od tych prostych kroków, o których mowa powyżej. Najgorsze to nie reagować lub też przyczyniać się świadomie bądź nieświadomie do nieszczęścia swojego dziecka.
Fot: Obraz Vidmir Raic z Pixabay
Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

30 lipca - Dzień Sernika

Ciągle tylko dieta i dieta i wreszcie nadchodzi okazja do grzechu... :) 30 Lipca został mianowany Międzynarodowym Dniem Sernika:) Świętować czy nie świętować? Taka okazja jest tylko raz do roku, więc pozwalamy na jeden mały kawałeczek. Ale czy
nie wydaje się Wam, że Międzynarodowy Dzień Sernika powinien mieć swoje święto w okolicach Bożego Narodzenia lub Wielkiej Nocy? To wszak wtedy na naszych świątecznych stołach króluje sernik. Ależ jaki on wtedy cudny.. krakowski z kratką, wiedeński, czekoladowy, królewski, z rodzynkami, z makiem, z chałwą ... po prostu z czym tylko się da. Jedno jest pewne,zawsze smakuje tak samo - pysznie ;)

Ciążowe mdłości i wymioty - jak je złagodzić?

Ciąża to stan fizjologiczny, w zupełności naturalny a jednocześnie czas dość szczególny w życiu przyszłej Mamy. Jej samopoczucie w ciągu tych 9 miesięcy bywa różne. Jedne panie ciążę przechodzą łagodnie, czują się w niej dobrze i jedynym jej "objawem" jest powiększający się brzuszek. Innym dokuczają różne nieprzyjemne i męczące dolegliwości ciąży towarzyszące, szczególnie te ze strony przewodu pokarmowego.

Jak wybrać najlepsze sushi?

Sushi.. brzmi pysznie, wydaje się być zdrowe i niskokaloryczne. Dodatkowo jest modnym i eleganckim punktem każdego przyjęcia. Można je do woli rolować, składać zgodnie z naszą fantazją i smakiem. Ale czy faktycznie sushi odznacza się wysokimi właściwościami zdrowotnymi? Czy prawdą jest, że jego spożywanie przysłuży się naszej szczupłej sylwetce i pięknej figurze? Niestety... nie do końca widać to w różowych barwach.

Małgorzata Łyżniak
Nasi Dietetycy na Uniwersytecie Warszawskim
Nasi Dietetycy na Uniwersytecie Warszawskim