
Odznaczają się niepodważalnymi walorami smakowymi jednak ich osławiona ciężkostrawność i domniemane zanieczyszczenie odstręcza wielu od ich spożycia, czy słusznie? W sezonie na grzyby warto poznać kilka faktów dotyczących ich wartości odżywczej.
Grzyby są żywnością niskokaloryczną, porównywalną z kalorycznością warzyw. W 100g produktu znajdziemy zaledwie 23-34 kcal. Przeważającym składnikiem grzybów jest... woda i stanowi nawet 70-90% ich składu.
Ze względu na pewne podobieństwa białka występującego w grzybach, do białka mięsa zwierząt są one niekiedy nazywane "leśnym mięsem". W suchej masie grzybów znajdziemy około 3-9% białka (w przypadku niektórych gatunków np. pieczarek-nawet więcej). Przyswajalność białka grzybów przez ludzki organizm jest podobna do przyswajalności białka zwierzęcego i wynosi 60-90%. Skład aminokwasowy białka grzybów jest podobny do białka zwierzęcego i korzystniejszy dla organizmu ludzkiego niż z białka roślinnego.
Grzyby odznaczają się zróżnicowaną jednak niską zawartością tłuszczu, średnio pomiędzy 0,5 a 3,5%.
W grzybach znajdziemy zróżnicowane ilości niektórych witamin takich jak: A, D, E, K, B1, B2, PP oraz niewielkie ilości składników mineralnych: potas, fosfor, żelazo, mangan, siarka, chlor, krzem, wapń, glin. Inne, zdrowe produkty spożywcze takie jak m.in.: warzywa, produkty zbożowe pełnoziarniste czy rośliny strączkowe są ważniejszym źrodłem witamin i minerałów.
Grzyby nie zdołają ich zastąpić. Bywają natomiast "bogatym źródłem" ołowiu i rtęci. Obecność tych zanieczyszczeń jest jednak uwarunkowana środowiskiem w jakim zostały zebrane. Należy unikać zbierania grzybów w okolicach ruchliwych dróg, w okolicach przemysłowych, poligonach wojskowych, na terenach nawożonych ściekami i na wysypiskach śmieci.
Grzyby są ciężkostrawne. Wiąże się to z faktem, że ich ściana komórkowa jest zbudowana z chityny, tj. polisacharydu zawierającego azot, opierającego się sokom trawiennym organizmu człowieka. Z tego względu grzyby się niepolecane do spożycia przez małe dzieci, osoby starsze, osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego i choroby nerek.
Grzyby nie są niezbędnym elementem zdrowej diety człowieka jednak jadane sezonowo, w nie za dużej ilości i pozyskane z pewnego (niezanieczyszczonego) źródła mogą spokojnie stanowić ciekawy element urozmaicenia diety.
SMACZNEGO!
Musztarda jest produktem wytwarzanym na bazie gorczycy i octu lub moszczu winnego, często z dodatkiem innych przypraw na przykład kurkumy. W Polskiej kuchni zazwyczaj wykorzystywana do nadawania bardziej wyrazistego smaku potrawom mięsnym, sałatkom czy po prostu kanapkom.
Jest to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992, które jest odchodzone co roku 22 marca.
Powołane zostało w czasie konferencji "Szczyt Ziemi 1992 (UNCED)" w Rio de Janeiro w Brazylii, w ramach Agendy 21. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Ideą obchodów jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.
Tak brzmi krzyk dziecka wołającego o pomoc swojego rodzica. Bardzo często w zaciszu domowym rozgrywają się dramaty polegające na bezradności, na utracie zdrowia jak i sprawności coraz to młodszego pokolenia. Otyłość jest chorobą przewlekłą i niestety zajmującą niewdzięczne miejsce na podium najszybciej rozwijających się chorób XXI wieku. Polskie dzieci przybierają niepokojąco i jednocześnie zatrważająco szybko na wadze. Zbierają dodatkowe kilogramy, których konsekwencją jest otyłość a co za tym idzie szereg wyniszczających chorób, mogących doprowadzić do śmierci.Jeśli Twoje dziecko zmaga się na co dzień z ogromnym problemem jakim jest otyłość - nie lekceważ tego! Nie ignoruj sygnałów Twojej pociechy, która potrzebuje wsparcia i mądrej osoby na swojej drodze aby wygrać walkę o własne zdrowie! Reaguj na jasne komunikaty swojego dziecka, które samodzielnie nie radzi sobie z tą chorobą.