Co kryją w sobie grzyby?

Odznaczają się niepodważalnymi walorami smakowymi jednak ich osławiona ciężkostrawność i domniemane zanieczyszczenie odstręcza wielu od ich spożycia, czy słusznie? W sezonie na grzyby warto poznać kilka faktów dotyczących ich wartości odżywczej.




Polecani dietetycy

Grzyby są żywnością niskokaloryczną, porównywalną z kalorycznością warzyw. W 100g produktu znajdziemy zaledwie 23-34 kcal. Przeważającym składnikiem grzybów jest... woda i stanowi nawet 70-90% ich składu.


Ze względu na pewne podobieństwa białka występującego w grzybach, do białka mięsa zwierząt są one niekiedy nazywane "leśnym mięsem". W suchej masie grzybów znajdziemy około 3-9% białka (w przypadku niektórych gatunków np. pieczarek-nawet więcej). Przyswajalność białka grzybów przez ludzki organizm jest podobna do przyswajalności białka zwierzęcego i wynosi 60-90%. Skład aminokwasowy białka grzybów jest podobny do białka zwierzęcego i korzystniejszy dla organizmu ludzkiego niż z białka roślinnego.


Grzyby odznaczają się zróżnicowaną jednak niską zawartością tłuszczu, średnio pomiędzy 0,5 a 3,5%.


W grzybach znajdziemy zróżnicowane ilości niektórych witamin takich jak: A, D, E, K, B1, B2, PP oraz niewielkie ilości składników mineralnych: potas, fosfor, żelazo, mangan, siarka, chlor, krzem, wapń, glin. Inne, zdrowe produkty spożywcze takie jak m.in.: warzywa, produkty zbożowe pełnoziarniste czy rośliny strączkowe są ważniejszym źrodłem witamin i minerałów.

Grzyby nie zdołają ich zastąpić. Bywają natomiast "bogatym źródłem" ołowiu i rtęci. Obecność tych zanieczyszczeń jest jednak uwarunkowana środowiskiem w jakim zostały zebrane. Należy unikać zbierania grzybów w okolicach ruchliwych dróg, w okolicach przemysłowych, poligonach wojskowych, na terenach nawożonych ściekami i na wysypiskach śmieci.


Grzyby są ciężkostrawne. Wiąże się to z faktem, że ich ściana komórkowa jest zbudowana z chityny, tj. polisacharydu zawierającego azot, opierającego się sokom trawiennym organizmu człowieka. Z tego względu grzyby się niepolecane do spożycia przez małe dzieci, osoby starsze, osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego i choroby nerek.


Grzyby nie są niezbędnym elementem zdrowej diety człowieka jednak jadane sezonowo, w nie za dużej ilości i pozyskane z pewnego (niezanieczyszczonego) źródła mogą spokojnie stanowić ciekawy element urozmaicenia diety.

SMACZNEGO!

Autor:
Dyplomowany dietetyk, specjalista ds. żywienia człowieka
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Przepisy na dietetyczne dania z grilla

Niezmiennie, rok za rokiem, apetyt na dania z grilla nie maleje. Można by sądzić, że jest to nasza letnia tradycja. I tu pojawia się pytanie czy zdrowa? Odpowiedź brzmi nie musi być niezdrowa. A jak to zrobić?

13 listopada - Dzień Placków Ziemniaczanych

Dawno nie celebrowaliśmy żadnego święta i nagle niespodzianka :) I to jaka smaczna:) Patrzę w kalendarz, a tu 13 listopada został okrzyknięty Dniem Placków Ziemniaczanych:) I jak tu nie świętować? :)

Jak nie przytyć na wakacjach?

Wakacje to jak wiadomo ... czas wypoczynku, lenistwa i beztroskiego relaksu... I nieważne gdzie.. czy nad morzem, w górach czy na Mazurach. W Polsce czy za granicą. Ważne, że poznajemy nowe miejsca, ale także chcemy poznawać nowe smaki, niekoniecznie odmawiając sobie szeregu przyjemności :) Wszak nie po to są wakacje, urlopy i inne wyjazdy, by drastycznie realizować roczne plany dietetyczne. Zabrzmiało, jak zamknięcie miesiąca w firmie księgowej ;) Ale do rzeczy:) Jak pomóc sobie i zabezpieczyć się przed zbędnymi kilogramami po wakacjach? Poniżej "kodeks etyczny przetrwania wakacji bez zbędnych kilogramów":) Odpowiedź jest jedna - rozsądek a szczegóły poniżej:)

Małgorzata Łyżniak
Czy warto wprowadzić do diety syrop klonowy?
Czy warto wprowadzić do diety syrop klonowy?