
Sezon na szparagi w pełni! Te delikatne, zielone (i białe!) warzywa to prawdziwy symbol wiosny i skarbnica smaku oraz wartości odżywczych. Królują na talerzach tylko przez kilka tygodni, więc warto wykorzystać ten czas na kulinarne eksperymenty. Czas wziąć się za gotowanie, zanim sezon się skończy! Oto kilka propozycji:
Makaron ze szparagami [1 porcja] – 50g suchego makaronu pełnoziarnistego, ½ pęczka szparagów, ½ małej cebuli, ½ szklanki przecieru pomidorowego, 1 łyżeczka startego żółtego sera, 1 łyżka oliwy z oliwek, sól, pieprz. Makaron ugotować al dente. W szparagach odłamać zdrewniałe części przy końcach. Cebulę drobno posiekać. Szparagi gotować w lekko osolonej wodzie 5-6 minut, pokroić. Na oliwie poddusić cebulę. Dodać ugotowane szparagi i sos pomidorowy. Całość wymieszać. Dodać makaron. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Jeszcze raz wymieszać. Posypać serem.
Makaron z krewetkami i szparagami [1 porcja] - 50g suchego makaronu pełnoziarnistego, ½ pęczka szparagów, 50g krewetek, 1 łyżka oliwy z oliwek, sól, pieprz, 1 ząbek czosnku, natka pietruszki, chilli. Makaron ugotować wg przepisu na opakowaniu. Czosnek drobno pokroić. Szparagi ugotować. Na oliwie podsmażyć czosnek. Dodać krewetki, chilli oraz natkę. Dusić do miękkości. Połączyć z makaronem i szparagami. Całość wymieszać.
Kaszotto szparagowe z jarmużem [1 porcja] – ½ torebki kaszy jęczmiennej (50g suchej), ½ pęczka szparagów, garść jarmużu, 1 łodyga selera naciowego, ½ małej cebuli, ½ szklanki bulionu, 1 łyżka oliwy z oliwek, sól, pieprz, 1 ząbek czosnku, tymianek, rozmaryn. W szparagach odciąć zdrewniałe końce. Jarmuż porwać na drobne kawałki. Cebulę, czosnek i selera drobno pokroić. Podsmażyć na oliwie. Wymieszać. Kaszę przelać wrzątkiem. Dodać do warzyw. Wlać gorący bulion. Jeszcze raz wymieszać. Dodać szparagi. Całość dusić do zmięknięcia kaszy. Pod koniec duszenia dodać jarmuż. Doprawić solą, pieprzem, tymiankiem i rozmarynem. Całość wymieszać.
Risotto ze szparagami i kurczakiem [1 porcja] – ½ torebki ryżu (50g, najlepiej brązowego), 60g mięsa z piersi kurczaka, ½ pęczka szparagów, ½ średniej cebuli, 1 łyżka oliwy z oliwek, 1 łyżka sosu sojowego, ½ kieliszka wina białego, sól, pieprz, curry. Ryż ugotować wg przepisu na opakowaniu. Mięso pokroić w kostkę. W szparagach odłamać zdrewniałe części przy końcach. Pokroić na mniejsze kawałki. Cebulę drobno posiekać. Na oliwie podsmażyć mięso z warzywami. Dodać sos sojowy. Całość wymieszać. Dodać wino. Dusić do miękkości. Całość połączyć z ryżem. Doprawić do smaku solą, pieprzem i curry. Jeszcze raz wymieszać.
Sałatka z truskawkami i szparagami [1 porcja] – 1-2 garści rukoli/szpinaku, 1 szklanka truskawek, 3 duże szparagi, ½ ogórka zielonego, 1 łyżka oliwy z oliwek, 1 łyżka octu balsamicznego, 1 łyżeczka miodu, pieprz. W szparagach odłamać zdrewniałe części przy końcach. Gotować w lekko osolonej wodzie do miękkości. Truskawki przekroić na pół. Ogórka pokroić w plastry. Oliwę, ocet i miód połączyć ze sobą. Wymieszać. Rukolę/szpinak połączyć z ogórkiem i szparagami. Polać sosem z oliwy, octu balsamicznego i miodu. Doprawić pieprzem. Całość jeszcze raz wymieszać. Posypać truskawkami.
Sałatka ze szparagami i awokado [1 porcja] – 4 liście sałaty/1-2 garści mieszanki sałat, 3 duże szparagi, 5-6 pomidorków koktajlowych, ½ małego awokado, 1 plaster sera pleśniowego, 5-6 orzeszków ziemnych/pistacjowych, 1 łyżka oliwy z oliwek, 1 łyżka octu winnego, 1 łyżeczka musztardy, 1 łyżeczka miodu, sól, pieprz. Sałatę porwać na mniejsze kawałki. W szparagach odłamać zdrewniałe części przy końcach. Gotować w lekko osolonej wodzie 4-5 minut. Pomidorki przekroić na pół. Awokado i ser pokroić w kostkę. Orzechy uprażyć na suchej patelni. Oliwę, ocet winny, musztardę i miód połączyć ze sobą. Całość wymieszać. Szparagi ułożyć na sałacie. Dodać pomidorki i awokado. Polać sosem z oliwy, octu winnego, musztardy i miodu. Całość wymieszać. Posypać serem pleśniowym i orzeszkami.
Szparagi z sezamem [1 porcja] – ½ pęczka szparagów, 1 łyżka oliwy z oliwek, 1 łyżka sosu sojowego, 1 łyżeczka sezamu, pieprz, 1-2 ząbki czosnku. Czosnek drobno posiekać. Sezam uprażyć na suchej patelni. W szparagach odłamać zdrewniałe części przy końcach. Pokroić na mniejsze kawałki. Na oliwie smażyć szparagi. Dodać czosnek. Doprawić pieprzem. Wymieszać. Smażyć jeszcze 4-5 minut. Polać sosem sojowym. Posypać sezamem.
Fani szparagów - czas działać, zanim sezon minie i zostanie nam tylko wspomnienie w folderze „ulubione przepisy 2025”!
Święta, święta i po świętach. Czy to dobry czas na pomiar naszej masy ciała na wadze tuż po zakończeniu świąt? Może dajmy sobie jeszcze chwilę, aby wrócić na właściwe tory. To dość drastyczne, aby z dnia na dzień, przejść na radykalną dietę, kiedy w lodówce stoją w rządku poukładane słoiki i pojemniki z jedzeniem ze świąt, jakie dostaliśmy do przejedzenia przez bliskich. Święta za nami, Sylwester przed nami, dużo pokus, ale my stoimy na straży zdrowego rozsądku i powoli przywołujemy Was Drodzy do porządku!
Święto godne zauważenia i celebrowania, bo co jak co, ale produkty naszej ziemi są bardzo wartościowym towarem zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Czy data jest przypadkowa? Nie, koniec sierpnia to czas dożynek, zbierania plonów, którymi potem można chwalić się i promować je w Polsce i za granicą. Za czym przepadają polscy konsumenci i czego poszukują na regionalnych i lokalnych straganach ? Sprawdźmy :)
Otyłość zaliczana jest do najszybciej szerzących się chorób cywilizacyjnych na świecie.
Definiowana jest jako stan patologicznego wzrostu tkanki tłuszczowej, prowadzący do zwiększonego ryzyka rozwoju wielu chorób przewlekłych, m.in. schorzeń sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2, czy insulinooporności.