Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia

Wybór odpowiedniego tłuszczu do smażenia odgrywa kluczową rolę nie tylko w kwestii smaku potraw, ale również zdrowia. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się temu, jakie tłuszcze są najlepsze do smażenia, abyśmy mogli cieszyć się smacznymi daniami, jednocześnie dbając o nasze dobre samopoczucie.


Polecani dietetycy

  1. Oliwa z oliwek extra virgin: to doskonały wybór do smażenia na niewielkim ogniu. Jest bogata w zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe i przeciwdziała utlenianiu się nawet podczas podgrzewania.
  2. Masło klarowane: zwane również ghee jest odwodnioną formą masła, co sprawia, że ma wysoki punkt dymienia i nadaje potrawom wyjątkowy smak. Jest to świetna opcja do smażenia na średnim ogniu.
  3. Tłuszcze nasycone roślinne: takie jak olej kokosowy czy olej palmowy, są stabilne termicznie i nadają potrawom intensywny smak.
  4. Olej kokosowy: jest idealny do smażenia na wysokim ogniu, ponieważ utrzymuje swoje właściwości nawet podczas podgrzewania.
  5. Olej rzepakowy: jest lekki i neutralny w smaku, co sprawia, że jest świetnym wyborem do smażenia na wysokim ogniu. Jest bogaty w zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.
Podsumowując, wybierając tłuszcz do smażenia, warto zwrócić uwagę na jego stabilność termiczną oraz skład. Zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, masło klarowane czy olej kokosowy, mogą przyczynić się do zachowania naszego zdrowia i dodatkowo wzbogacić smak naszych potraw. Pamiętajmy o umiarze i dbajmy o swoje zdrowie od kuchni.
Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Jakie makarony wybierać? Jakie są jego zalety?

Z szerokiego wachlarza dostępnego na półkach sklepowych asortymentu makaronów, każdy może wybrać coś dla siebie. Nie ma znaczenia kształt makaronu, a jego kolor (jeśli wynika, np. z dodatku szpinaku czy pomidorów) może nieco wzbogacić całkowitą wartość odżywczą.

Lody podczas diety. Jeść czy nie jeść?

W letnie upalne dni większość z nas czuje nieodpartą chęć zjedzenia pysznych i orzeźwiających lodów. Co jednak powinny zrobić osoby będące w tym czasie na diecie? Walczyć z tą słodką słabością czy poddać się jej?

Czy taka pusta, ta kapusta?

Często niedoceniana a niesłusznie. Może za mało o niej wiemy i dlatego uważamy ją za dość pospolite warzywo. Może i pospolite ale zdrowe, z wieloma pożytecznymi właściwościami dla naszego organizmu. W wierszu Jana Brzechwy była najmądrzejszą jarzyną spośród wszystkich, które brały udział w jakże burzliwej dyskusji "straganowej" ;) Czy równie rzeczowo i
jakże odpowiedzialnie kapusta, bo o niej właśnie mowa, przyczyni się do dbałości o nasze zdrowie?

Małgorzata Łyżniak
Praktyczne rady na zakupy
Praktyczne rady na zakupy