Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia

Wybór odpowiedniego tłuszczu do smażenia odgrywa kluczową rolę nie tylko w kwestii smaku potraw, ale również zdrowia. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się temu, jakie tłuszcze są najlepsze do smażenia, abyśmy mogli cieszyć się smacznymi daniami, jednocześnie dbając o nasze dobre samopoczucie.


Polecani dietetycy

  1. Oliwa z oliwek extra virgin: to doskonały wybór do smażenia na niewielkim ogniu. Jest bogata w zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe i przeciwdziała utlenianiu się nawet podczas podgrzewania.
  2. Masło klarowane: zwane również ghee jest odwodnioną formą masła, co sprawia, że ma wysoki punkt dymienia i nadaje potrawom wyjątkowy smak. Jest to świetna opcja do smażenia na średnim ogniu.
  3. Tłuszcze nasycone roślinne: takie jak olej kokosowy czy olej palmowy, są stabilne termicznie i nadają potrawom intensywny smak.
  4. Olej kokosowy: jest idealny do smażenia na wysokim ogniu, ponieważ utrzymuje swoje właściwości nawet podczas podgrzewania.
  5. Olej rzepakowy: jest lekki i neutralny w smaku, co sprawia, że jest świetnym wyborem do smażenia na wysokim ogniu. Jest bogaty w zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.
Podsumowując, wybierając tłuszcz do smażenia, warto zwrócić uwagę na jego stabilność termiczną oraz skład. Zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, masło klarowane czy olej kokosowy, mogą przyczynić się do zachowania naszego zdrowia i dodatkowo wzbogacić smak naszych potraw. Pamiętajmy o umiarze i dbajmy o swoje zdrowie od kuchni.
Autor:

Podobne artykuły

Trele MORELE! :)

Na drzewach widać, że już się zielenią a za chwilę przybiorą swoją właściwą pomarańczową barwę z czerwonym rumieńcem lub też dojrzeją w promieniach słońca do barwy intensywnie żółtej. Są okrągłe, z pestką w środku, mniejsze niż brzoskwinia czy nektarynka. O czym mowa? O moreli rzecz jasna. Za chwilę zacznie się sezon na te owoce, więc podpowiadamy, co kryje w sobie morela, jakie ma właściwości zdrowotne, dlaczego warto je spożywać a także jak wykorzystać te owoce w domowym "przemyśle
gastronomicznym".

Przepisy na śniadania na ciepło

U nas dziś powtórka z tematu śniadaniowego w gorącym wydaniu a w bonusie  „hot przepisy” na pyszne śniadania, które spożyjecie z przyjemnością ;)

Warzywne abc czyli czas na paprykę

Węgry to kraj, z którym papryka niewątpliwie się kojarzy. To właśnie tam w 1526 roku zaczęto uprawiać to warzywo a z czasem zrobiono z niego wizytówkę tego kraju i rozpromowano w Europie. Jednak papryka znana jest na świecie znacznie dłużej, bo już około 6000 lat temu była uprawiana w Ameryce Środkowej i Południowej. Do Polski warzywo to dotarło dopiero pod koniec XVII wieku.

Małgorzata Łyżniak
Odchudzanie małymi krokami: nie wszystko naraz, mały krok to duża zmiana
Odchudzanie małymi krokami: nie wszystko naraz, mały krok to duża zmiana