Kilka zasad zdrowego grillowania

Sezon grillowy jeszcze chwilę potrwa. Jak grillować, aby nie zaszkodzić naszemu zdrowiu?



Polecani dietetycy

Na początek trochę teorii:

  • Do rozpalania nie należy używać starych gazet, kartonów, ropy czy parafiny. Wydzielają one toksyczne związki podczas spalania.
  • Podpałkę powinno stosować się na początku, kiedy na ruszcie nie ma jeszcze jedzenia.
  • Należy używać węgla z drzew liściastych lub drzewnego. W iglastych znajduje się dużo żywicy, która podczas spalania może wydzielać trujące substancje.
  • Do potraw tłustych trzeba stosować tacki (żłobione lub perforowane). Dzięki nim tłuszcz bezpośrednio nie ścieka do ognia, nie pali się w nim i nie wydziela szkodliwych substancji.


Co można grillować?

Zacznijmy od mięsa i ryb. Najlepiej wybierać te chude i dobrej jakości. Kładąc je na grillu nie powinny być one zamrożone ani mocno schłodzone. Najlepsza temperatura to pokojowa.


Nie należy również kupować i grillować mięs będących już w marynacie, zawierających azotyn sodu, który pod wpływem temperatury, rozkłada się do toksycznych związków. Ponadto takie produkty mogą nie być już "pierwszej świeżości", a zadaniem marynaty jest ukrycie tego faktu. Lepiej przygotować ją samodzielnie z oleju, octu i ziół. Mięso pieczemy na tackach, dzięki czemu tłuszcz nie ścieka bezpośrednio do ognia, a tym samym nie wydziela szkodliwych substancji.

Oczywiście do mięsa czy ryby konieczne są warzywa :). Trzeba pamiętać, aby grillować je jak najkrócej, aby nie straciły wartości odżywczej. Do grillowania świetnie nadają się: cukinia, papryka, pieczarki czy cebula. Nienajlepsze będą ziemniaki, w których w procesie pieczenia powstaje toksyczny akrylamid.

Grillować należy z rozsądkiem i umiarem. Na pewno taki sposób przygotowywania potraw nie może być podstawą diety, ale od czasu do czasu nikomu nie zaszkodzi :).

Autor:
Dyplomowany dietetyk, specjalista ds. żywienia człowieka, założyciel firmy
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Nowalijki

Nowalijki to młode warzywa, które wiosną ukazały się pierwszy raz. Czekamy na nie z niecierpliwością po długiej zimie, kiedy mamy ochotę zjeść już coś innego.

Dieta w chorobie Hashimoto i niedoczynności tarczycy

Podstawą leczenia chorób tarczycy jest farmakoterapia. Jednak odpowiednia dieta, dostarczająca składników odżywczych potrzebnych do syntezy hormonów tarczycy a jednocześnie wykluczająca produkty zaburzające ten proces, ma bardzo duże znaczenie wspomagające terapię. Jak powinien taki jadłospis wyglądać?

Różowe z rynku - ale czy z natury? :)

 W gastronomii co roku pojawiają się nowe trendy, nowe odsłony produktów dobrze nam znanych jednak zamknięte w ... zupełnie innym kolorze:) Dziś przyjrzymy się modnej ostatnio barwie różowej :) W końcu mamy środek lata a róż kojarzy się z radością i uśmiechem, więc czas sprawdzić, co zaskakującego przygotował dla nas rynek kulinarny:)

Elżbieta Gmurczyk
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia