Dlaczego ważne jest spożywanie tłuszczów?

Obecnie można coraz częściej spotkać się u osób próbujących zrzucić pewną ilość masy ciała ze stanowiskiem, że należy zrezygnować ze spożywania tłuszczu w diecie. Czy jest to słuszne działanie?


Polecani dietetycy

Tłuszcz jest ważnym składnikiem dodającym energii naszemu organizmowi. Kwasy tłuszczowe dzielą się one na nasycone i nienasycone. Pierwsze obecne są w produktach pochodzenia zwierzęcego, drugie zaś występują w produktach roślinnych. Kwasy nienasycone, ponieważ te są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, powinny być niezbędnym elementem naszej diety. Tłuszczy nasyconych również nie można lekceważyć, ponieważ w nich obecny jest szczególny rodzaj tłuszczu - cholesterol. Jest wykorzystywany przez większość tkanek organizmu oraz gromadzony w celu zapasów energetycznych.

Należy pamiętać również, że tłuszcze są nośnikiem witamin takich jak witamina A, D, E, K. Jeżeli wymienione wyżej witaminy nie znajdą się w obecności tłuszczu to nie zostaną przyswojone do naszego organizmu. Tłuszcz ponadto chroni przed utratą ciepła, wpływa na odpowiednie ułożenie narządów, szczególne tych znajdujących się w jamie brzusznej. Zdrowy stan skóry, włosów i paznokci również zależy od obecności tłuszczu w naszej diecie. Najważniejszą rolą tłuszczu jest jego niezaprzeczalny wpływ na układ krążenia. Mowa jest o tłuszczach wielonienasyconych których pokłady znajdziemy np. w rybach czy oliwie z oliwek. Wpływają one na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi w naczyniach wieńcowych serca, dodatkowo zapobiegają powstawaniu zakrzepów.

Zatem jakie produkty wybierać aby uzupełniać podaż tłuszczów w naszej diecie? Zdecydowanie dobrym wyborem będzie dodawanie olejów do sałatek w postaci sosów np. oliwy z oliwek, oleju lnianego, spożywanie ryb tłustych np. łososia, makreli, pstrąga tęczowego. Dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych są również orzechy, które są idealnym dodatkiem do wielu potraw ale równie dobrze sprawdzą się jako przekąska w ciągu dnia. Nie zapominając o tłuszczach pochodzenia zwierzęcego dobrym wyborem będzie spożywanie jaj, mleka i przetworów mlecznych i mięsa. Należy pamiętać że tłuszcze nienasycone wraz z nasyconymi wpływają na dobry stan naszego organizmu, jednak świadomy wybór produktów i omijanie tych wysoko przetworzonych na bazie np. oleju palmowego będzie korzystniejsze dla organizmu.
Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Kto powinien stosować dietę bezglutenową?

W ciągu ostatnich kilku lat zapanowała moda na wykluczanie z diety produktów zawierających gluten, obwiniając go za szereg problemów zdrowotnych, między innymi dolegliwości trawiennych, chorób sercowo-naczyniowych, schorzeń autoimmunologicznych, a nawet nadwagi i otyłości.

Co kryje się w... jajkach?

Nie od dziś wiadomo, że jajka są niezwykle wartościowym składnikiem zdrowej diety. Jednak dopiero od kilku lat na nowo wróciły do pełni łask po tym, jak wcześniej sugerowano, że ich częste spożycie może wpływać na podwyższenie cholesterolu we krwi i może prowadzić, m.in.: do chorób serca.

Żywność wysokoprzetworzona - dlaczego nie powinna występować w diecie?

Żyjemy bardzo szybko, nie mam czasu po prostu na nic, na wypoczynek, na chwilę relaksu dla siebie, na sen, na swoje zainteresowania i hobby. Dlatego bardzo często zdarza się, że sięgamy po produkty wysokoprzetworzone aby ten czas zaoszczędzić i przeznaczyć na inne cele. Pytanie czy szybko to zawsze zdrowo ? I czy produkty wysoko przetworzone powinny występować w naszej diecie ? A jeśli tak, to jak często możemy po nie sięgać ?

Elżbieta Gmurczyk
Czym są antocyjany i dlaczego warto włączyć je do diety?
Czym są antocyjany i dlaczego warto włączyć je do diety?