7 ciekawostek o kawie, o których nie słyszałeś

Nie bez powodu kawa doczekała się swojego święta, które na całym świecie jest obchodzone 29 września. Jest to najczęściej konsumowany napój na świecie ? oszacowano, że w ciągu roku wypija się około 400 miliardów filiżanek tego trunku. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych informacji na temat kawy.



Polecani dietetycy

1. Wiele badań naukowych dowiodło, że spożycie nawet jednej filiżanki kawy dziennie wiąże się z niższym o 1/5 ryzykiem rozwoju nowotworów wątroby. Przy spożyciu 5 filiżanek dziennie ryzyko to spada aż o 50%. Takie właściwości kawy związane są z obecnością w niej antyoksydantów - kafestolu i kahweolu.

2. Włoscy naukowcy udowodnili, że spożycie ponad 3 filiżanek kawy dziennie, parzonej bez filtrów, przy bardzo wysokiej temperaturze i ciśnieniu (włoska receptura) obniża ryzyko raka prostaty o 53%.


3. Kofeina zawarta w kawie zmniejsza wrażliwość kubków smakowych na smak słodki. Takie działanie może sprawić, że po wypiciu kawy będziemy odczuwać większą chęć na słodycze. 


4. Kawa jest również istotnym czynnikiem chroniącym przed rozwojem chorób neurodegeneracyjnych, takich jak: choroba Alzheimera, czy choroba Parkinsona. Ze względu na ograniczanie powstawania związków prozapalnych może również zmniejszyć ryzyko rozwoju stwardnienia rozsianego.


5. Według hiszpańskich badań przeprowadzonych na prawie 20 000 uczestników spożycie minimum 4 filiżanek kawy dziennie wiązało się z mniejszym o 64% ryzykiem przedwczesnego zgonu. Badacze sugerują, że wypijanie kilku kaw w ciągu dnia przez zdrowe osoby może być elementem zdrowej diety.


6. Niedawno zidentyfikowano gen odpowiedzialny za ilość wypijanej kawy. Osoby, u których występuje mutacja genu PDSS2 spożywają mniej kawy niż osoby, u których takiej mutacji nie stwierdzono. Gen o którym mowa upośledza umiejętność komórek do metabolizowania kofeiny sprawiając, że jest ona dłużej obecna w organizmie. Dlatego też osoba obdarzona tym genem nie wypija dużych ilości kawy w celu pobudzenia.


7. Filiżanka najdroższej kawy na świecie kosztuje około 100 zł. Pozyskuje się ją z odchodów ssaka zwanego cywetą, łaskunem lub luwakiem. Podczas poszukiwania jedzenia zwierzę zjada najbardziej dorodne ziarna kawowca, ale jego przewód pokarmowy nie jest wstanie ich strawić. Po lekkim nadtrawieniu i sfermentowaniu ziarna są wydalane. Podobno dzięki temu tracą gorzki smak i zyskują bardzo przyjemny aromat.

Autor:
Dyplomowany dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Podobne artykuły

Kiedy jest czas na grzybobranie?

Wielu z nas zastanawia się, kiedy jest najlepszy czas na grzybobranie? Kiedy wybrać się do lasu, aby zapełnić swój koszyk i przynieść do domu wiele gatunków grzybów a następnie wykorzystać je w domowej kuchni? 

Żywność wysokoprzetworzona - dlaczego nie powinna występować w diecie?

Żyjemy bardzo szybko, nie mam czasu po prostu na nic, na wypoczynek, na chwilę relaksu dla siebie, na sen, na swoje zainteresowania i hobby. Dlatego bardzo często zdarza się, że sięgamy po produkty wysokoprzetworzone aby ten czas zaoszczędzić i przeznaczyć na inne cele. Pytanie czy szybko to zawsze zdrowo ? I czy produkty wysoko przetworzone powinny występować w naszej diecie ? A jeśli tak, to jak często możemy po nie sięgać ?

Dieta na dobry sen

Tryptofan jest aminokwasem egzogennym potrzebnym do produkcji melatoniny, który musimy dostarczać z pożywieniem. Nasz organizm nie jest w stanie go syntetyzować. Odpowiednia zawartość melatoniny, czyli hormonu snu w organizmie zapewnia prawidłową jakość tego snu właśnie.

Małgorzata Łyżniak
Odchudzanie małymi krokami: nie wszystko naraz, mały krok to duża zmiana
Odchudzanie małymi krokami: nie wszystko naraz, mały krok to duża zmiana