1 lipca Międzynarodowy Dzień Owoców

Owoce charakteryzują się bogactwem witamin, składników mineralnych, błonnika pokarmowego i związków o działaniu antyoksydacyjnym.




Polecani dietetycy

Dlatego też, systematyczne spożywanie owoców zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób przewlekłych między innymi schorzeń sercowo-naczyniowych czy nowotworów.

Korzystnie wpływają również na kondycję włosów, skóry i paznokci. Doceniając ich zbawienny wpływ na zdrowie i urodę 1 lipca świętujemy Międzynarodowy Dzień Owoców. To dobra okazja do poeksperymentowania z nimi w kuchni i przygotowania pełnowartościowych posiłków z ich udziałem. Najczęściej owoce spożywa się w postaci przekąsek, owsianek, koktajli, czy deserów. Świetnie sprawdzą się także w towarzystwie warzyw na przykład w sałatce. Warto również spróbować potrawy mięsnej z owocowym akcentem.

Niestety nie należy jeść owoców bez limitu ze względu na wysoką zawartość cukrów prostych. Szczególnie osoby z nieprawidłową tolerancją glukozy, cukrzycą czy insulinoopornością powinny ograniczyć ich spożycie do 1-2 porcji dziennie.

A to propozycja na letnią sałatkę z owocami:

Sałatka z arbuzem, serem Feta i oliwkami [1 porcja]  - 1 duży plaster arbuza, 1-2 garści rukoli, 1 plaster sera Feta, 5-6 czarnych oliwek, pół małej czerwonej cebuli, 1 łyżeczka pestek słonecznika, 1 łyżka oliwy z oliwek, 1 łyżka octu balsamicznego, 1 łyżeczka miodu, 1 łyżeczka musztardy, pieprz, mięta. Arbuza i ser pokroić w kosteczkę. Oliwki i cebulę pokroić w plasterki. Pestki słonecznika uprażyć na suchej patelni. Oliwę, ocet balsamiczny, musztardę i miód połączyć ze sobą i wymieszać. Do arbuza dodać rukolę, ser Feta, cebulę, oliwki i pestki słonecznika. Całość wymieszać. Posypać miętą, polać sosem z oliwy, octu balsamicznego, musztardy i miodu. Jeszcze raz wymieszać. Doprawić do smaku pieprzem.

Smacznego :)
Autor:
Dyplomowany dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Podobne artykuły

Czego nie powinni jeść cukrzycy?

Prawidłowo skomponowana dieta jest niezbędnym elementem leczenia cukrzycy. Chroni nie tylko przed wahaniami glukozy we krwi, ale zmniejsza również ryzyko występowania groźnych przewlekłych powikłań cukrzycy, m.in. retinopatii, nefropatii czy zespołu stopy cukrzycowej.

Jak przetrwać upały ze zdrową dietą?

Od kilkunastu dni dosłownie rozpuszczamy się grzejąc się w promieniach czerwcowego słońca. Pamiętajmy, że takie upały mogą być także niebezpieczne dla zdrowia. Przy takiej temperaturze nie chce nam się gotować i tworzyć złożonych kompozycji, które będziemy spożywać w ciągu dnia. Dlatego  podpowiadamy, z jakich szybkich rozwiązań można skorzystać, by zdrowo zjeść w tak gorące, upalne wręcz letnie dni.

Warzywa trochę zapomniane czyli smakołyki z poprzedniej epoki

Kapusty, ziemniaki, buraki, kalafiory.. to przecież standardowe warzywa, które codziennie trafiają do naszej kuchni i przygotowujemy z nich pyszne potrawy na rodzinny stół czy też po prostu posiłki do pracy lub do szkoły. A które z warzyw były wykorzystywane kilkadziesiąt lat temu a obecnie pomimo wartości odżywczych nie są tak doceniane przez współczesnych twórców sztuki kulinarnej ? Zajrzyjmy na karty historii aby sprawdzić, które z  warzyw warto na nowo odkryć i wprowadzić do jadłospisu aby nieco zaskoczyć bliskich ale i wzbogacić  w witaminy i mikroelementy nasze menu.

Anna Huma - Nande
Majówka na diecie? Da się to ogarnąć!
Majówka na diecie? Da się to ogarnąć!