Sokowy szał!

Sok...warzywny, owocowy,  z przyprawami, orzeźwiający.. a może po prostu zdrowy? Soki to ważny element diety, który dostarcza wielu witamin i korzystnych dla naszego zdrowia składników mineralnych. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy sok jest źródłem tej pełnowartościowej witalności zamkniętej najczęściej w kartonie lub butelce.


Polecani dietetycy

Najzdrowsze dla naszej diety są soki warzywne. Najlepsze są te, które sami możemy sobie przygotować. Zdrowe, niedosładzane, bez zbędnych koloryzacji chemią i innymi barwnikami ożywiającymi zawartość opakowania. Dodatkowo samodzielnie możemy  komponować skład tych bomb witaminowych w zależności od naszego nastroju i potrzeb organizmu.
 
Dla osób, które nie mają wystarczająco dużo czasu, alternatywą są tzw. soki jednodniowe, które należy spożyć do kilku godzin od momentu przygotowania. Właśnie wtedy zachowują wszystkie swoje właściwości zdrowotne i nie są poddawane dodatkowym obróbkom termicznym i technologicznym.
 
Więcej smaku, więcej zdrowia, czego chcieć więcej
 
Przykładowo - sok z marchewki dzięki witaminie A poprawi kondycję naszej skóry, zapobiegnie procesowi starzenia, wspomoże produkcję kolagenu. Sok z buraka wzmocni układ krwionośny a sok z kiszonej kapusty  na czele z witaminami B oraz C, pomoże uregulować schorzenia układu pokarmowego, oczyścić organizm i będzie naszym sprzymierzeńcem w walce z chorobami nowotworowymi.
 
A co z sokami owocowymi? Mają one zdecydowanie większą zawartość cukru, dlatego też trzeba uważać z częstotliwością ich spożywania. Poza tym powinny być naturalne, więc podobnie jak w przypadku warzywnych, najlepiej przygotować je samemu z owoców ze sprawdzonego źródła - bez chemii i konserwantów. I tak np., soki jabłkowe pomogą utrzymać perystaltykę jelit z w najlepszym porządku, sok z żurawiny wpłynie pozytywnie na układ moczowy a sok z grejpfruta przyspieszy przemianę materii.
 
Czy jednak pomimo to, że zarówno soki warzywne jak i owocowe są skarbnicą witamin i składników mineralnych, możemy je spożywać  w codziennej diecie bez ograniczeń?
Nie możemy. Sok ma kalorie, czyli wartość energetyczną - sok to posiłek! Może on stanowić przekąskę na II śniadanie lub podwieczorek natomiast nie może być traktowany jako napój i spożywany w dowolnych ilościach w ciągu dnia. Trzeba o tym pamiętać!
 
Sokowe A..B..C..
 
* Najzdrowsze dla naszej diety są soki świeżo wyciskane;
* Sok to nie napój - ma być naturalny i zdrowy;
* Wybierając gotowe rozwiązania z półek sklepowych przede wszystkim uważnie przeczytaj skład;
* Wystrzegaj się soków dosładzanych, sztucznie barwionych - wybieraj bardziej naturalne rozwiązania;
* Daj sobie zastrzyk energii w postaci bomby witaminowej wypijając sok na II śniadanie czy podwieczorek;
* Zdecydowanie częściej wybieraj soki warzywne; mają mniejszą kaloryczność i lepiej wpływają na naszą sylwetkę ;)
* Nie bójmy się komponować, mieszać, doprawiać - przyprawy ożywią smak i przyspieszą trawienie - ważny jest umiar i zbilansowanie składowych naszego koktajlu.


Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Czy nasza domowa spiżarka może kryć remedium na poparzenia słoneczne?

Wreszcie nadeszło lato.... Kto nie tęsknił za letnimi promieniami słońca ... ręka w górę! ;) Nie widzę chętnych ;)  Każdy spragniony pięknej aury wykorzystuje każdą chwilę aby  złapać każdy strumień słońca. Czy  umiemy się opalać ? Czy robimy to bezpiecznie dbając o naszą skórę i zdrowie ? Niestety, nie zawsze nam to wychodzi. Często jest już za późno na reakcję, bo zapomnieliśmy nałożyć  krem z filtrem, po wieczornej kąpieli nasza barwa ciała przybiera kolor czerwonego raka, skóra ciągnie a do tego dochodzą dreszcze i pierwsze objawy udaru słonecznego w różnym stadium. Czy chcąc zareagować szybko i nie mając pod ręką pianki na poparzenia możemy sobie pomóc? Czas zajrzeć do domowej spiżarki aby sprawdzić co pozwoli ukoić ból i przywrócić równowagę skórze.

Kroplówka z chrolofilu

Patrząc na kartki kalendarza, nie da się zaprzeczyć, że kalendarzową wiosnę niewątpliwie mamy. W pogodzie... no cóż... mogłoby by być zdecydowanie lepiej. A co mówi nasze ciało? Jesteśmy przemęczeni po długiej zimie, szarówce za oknem, nasz organizm wysyła sygnały o
przesileniu i potrzebuje wsparcia. Z każdej komórki ciała dochodzi do nas głos "Ratunku!". Chcemy wiosny nie tylko na zewnątrz, ale także w
głębi naszego ducha! :) Jak temu zaradzić ? Odpowiedź jest prosta - chlorofil, czyli gramy w zielone! :)

22 marzec - Światowy Dzień Wody

Jest to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992, które jest odchodzone co roku 22 marca.

Powołane zostało w czasie konferencji "Szczyt Ziemi 1992 (UNCED)" w Rio de Janeiro w Brazylii, w ramach Agendy 21. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Ideą obchodów jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.

Anna Huma - Nande
Wapń w diecie dzieci
Wapń w diecie dzieci