A Ty, co wiesz o fidze?

Figa z makiem, z pasternakiem ;) Tak zwykło się mówić w potocznym języku, a tak całkiem serio - serio o fidze jeszcze nie wspominaliśmy :) I właśnie nadeszła chwila, by nieco przybliżyć " osobowość" figowej kreacji ;) Czym jest, jak smakuje i jakimi właściwościami może szczycić się figa? Analizę czas zacząć! ;)


Polecani dietetycy

 
Figa historycznie
Legendy głoszą, że drzewo figowca znane już było za czasów Adama i Ewy, kiedy to po zerwaniu zakazanego owocu pierwsi ludzie na ziemi zorientowali się, że są nadzy i zakryli się liściem figowca. W Nowym Testamencie jest także przypowieść o fidze, jednak przedstawionej bardziej jako przeklęty owoc, który nie chciał zaowocować. W starożytnej Grecji natomiast około IX w.p.n.e. powstała nawet specjalna profesja sykofanty, którego zadaniem było powiadamianie odpowiednich służb o kradzieży lub wywozie owoców świętego drzewa z kraju. A dlaczego ? Bo figa jest kapryśna i nie zawsze chce zaowocować ;)
 

Humorzasta figa
Figa jest owocostanem drzewa dwupiennego czyli ma gatunki męskie i żeńskie. Męskie nie dają jadalnych owoców tylko są to tzw. kapryfigi czyli kozie figi. Jadalne owoce dają drzewostany żeńskie i te odmiany noszą nazwę fig smyrneńskich. Jednak nie wszystkie żeńskie drzewostany zawsze ulegają procesowi rozrodczemu, dlatego nigdy nie wiadomo, czy figa obrodzi  zgodnie oczekiwaniami :)
 

Prezentacja figi
Figa pochodzi z rodu morowatych. Najczęściej występuje w rejonie Półwyspu Arabskiego, Bliskiego Wschodu, Południowej Europy czy Azji Mniejszej. Ma gruszkowaty kształt  o skórzastej fakturze najczęściej w kolorze  fioletu lub zieleni. Wypełniona jest malutkimi pestkami mieniącymi się w kolorze od barwy złotej do intensywnej czerwieni. Figa w trakcie dojrzewania zmienia także swój smak - początkowo mdły i nijaki zmienia się w intensywną słodycz. Biały nalot na owocach figowca nie świadczy wcale o nadpsuciu produktu - wręcz przeciwnie, potwierdza dojrzałość i słodki smak poprzez wytrącający się cukier.
 

Rozkład figi na czynniki pierwsze
100 g świeżej figi= 74 kcal
100 g suszonej figi = 249 kcal
Skład:
* przede wszystkim cukry: fruktoza, glukoza
* witaminy z grupy B,A,K,C
* kwas foliowy, wapń, potas, magnez, fosfor, żelazo
* błonnik
 

Właściwości figi

* wzmacnia kości - jest skarbnicą wapnia, porównywalnego ze szklanką mleka;
* wzmacnia zęby;
* zapobiega osteoporozie;
* jest źródłem błonnika;
* zapobiega zaparciom, reguluje pracę jelit;
* obniżają poziom cholesterolu;
* wzmacnia układ krwionośny;
* zawierają duże ilości potasu, który przyczynia się m.in. do wydalenia z organizmu nadmiaru sodu i tym samym obniża ciśnienie tętnicze;
* działa zbawiennie na skórę, opóźnia procesy starzenia;
* łagodzą stres, poprawiają pamięć i koncentrację;
 

Figa na talerzu - jak ją spożywać ?
* na surowo np. na kanapce z serem pleśniowym;
* w formie marmolady, dżemów, konfitur;
* suszone jako przekąska;
* w wersji pitnej jako nalewka wzmacniająca odporność, łagodząca dolegliwości związane z przeziębieniem.
 
Uwaga! Fig nie poleca się cukrzykom  z uwagi dużą ilość cukrów prostych, które bardzo szybko wpływają na wzrost poziomu cukru we krwi.
 

Czy wiedziałeś, że...
* figa ugotowana w mleku leczy ból gardła, a liście tego owocu odpowiednio przygotowane wspomagają walkę z męczącym kaszlem;
* w Polsce przez wiele lat figa była lekiem na utratę słuchu;
* podania głoszą, że w dawnych czasach uznawano, że mieszanie w jadle łyżką z figowego drzewa zapewni dostatek i pyszne posiłki;
* sok mleczny z kory figi to mikstura uznawana za szybsze gojenie się ran;
* figi są uznawane za afrodyzjak a nawet za naturalny lek na problemy z erekcją
* na południu Europy produkuje się wino figowe.
 
A może po kieliszeczku figowej naleweczki na rozgrzanie? ;) Dziś przyda się na pewno!
Figli z figami na te jesienne pochmurne, zimne i deszczowe popołudnia;)
 

Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Dieta przed i w ciąży

Żyjemy bardzo szybko, coraz więcej radości i zmartwień zaprząta nasze głowy. Nie zdajemy sobie sprawy, że to tempo, które z każdym dniem wchodzi na coraz wyższe obroty, daje o sobie znać w najmniej oczekiwanym momencie. Jakim? Wtedy kiedy gro z nas pragnie zostać mamami.

Dieta dla mózgu - co jeść?

Mózg jest jednym z najważniejszych organów, który odpowiada za pracę wielu procesów życiowych. Aby wspomóc jego prawidłowe funkcjonowanie, powinniśmy się o niego troszczyć każdego dnia. A jak to zrobić ? Przede wszystkim głównym zadaniem jest dostarczać codziennie naszym szarym komórkom porcję zdrowia, witamin i mikroelementów, które pozwolą wesprzeć działalność naszego umysłu. Poniżej krótka recepta na mądrość, bystrość, zdrowy rozsądek i nieco rozwagi oraz przepis na odrobinę relaxu dla naszego mózgu.

Poznaj swojego dietetyka - wywiad z Małgorzatą Łyżniak

Dziś proponujemy niecodzienny post pod hasłem " Poznaj swojego dietetyka" :) Warto wiedzieć "z kim ma się do czynienia" podczas tak wyboistej drogi, jaką jest dieta, dlatego dziś przybliżamy postać wyjątkową ;) Wyjątkowo uśmiechnięta, wyjątkowo energiczna, wyjątkowo ... szczupła ;))) Małgorzata Łyżniak - poznajcie najlepszego dietetyka w mieście, założycielkę, managerkę i właścicielkę Gabinetów Dietetycznych "Przyjemność Jedzenia";)
Spotykamy się w zaciszu domowym, aby zadać kilka pytań, które pozwolą Wam lepiej poznać Gosię, tym razem od strony prywatnej ;) Zaczynamy pytać ! :)

Anna Huma - Nande
Co nieco o kimchi
Co nieco o kimchi