Trochę tradycji - Andrzejki

Tym razem nie o jedzeniu a o tradycji :). Zbliża się wigilia Andrzejek - to wieczór z 29 na 30 listopada. Wróżby, przepowiednie, tradycyjne i przypisane na tę noc zabawy przepowiadające, co się wydarzy w najbliższym czasie, czyli: kabała, horoskopy, proroctwa i inne wyrocznie. Jednak czy ktoś w to wierzy ? Celebrować warto, bo data na stałe zapisała się w kalendarzu, jednak wyniki naszych magicznych rozrywek należy traktować z przymrużeniem oka ;)


Polecani dietetycy

 
Jak kiedyś obchodzono Andrzejki?
Andrzejki były świętem kierowanym tylko i wyłącznie do kobiet stanu wolnego. Kawalerowie mieli swój odpowiednik nieco wcześniej. Były to Katarzynki. Wypadały w noc z 24 na 25 listopada, czyli w wigilię święta Katarzyny Aleksandryjskiej, kiedy to kawalerowie wróżyli sobie ożenek i poszukiwanie partnerki.  Dużo przepowiedni związanych było ze snami, umieszczaniem ptasich piór pod poduszką, kradzieżą części garderoby panien, które miały dać znak o tej wymarzonej, przeznaczonej kobiecie. Jednak to męskie święto zostało wyparte przez Andrzejki. Wtedy dziewczęta w myśl powiedzenia " Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja" wróżyły sobie imię przyszłego męża, sprawdzały, której z nich pierwszej pisane jest zamążpójście i kiedy ten szczęśliwy dzień ewentualnie mógłby nastać. Typowe były również intensywne modlitwy tego dnia Pań do św. Andrzeja, z głęboką wiarą w to, że ich szczere intencje kierowane do tegoż świętego zostaną wysłuchane a ich marzenia o szczęśliwym zamążpójściu staną się rzeczywistością ;)
 

Wróżby w regionach
Część może pomyśleć, że to dziwne zwyczaje ale kiedyś takie praktyki stosowano :). I tak np. w Małopolsce niezamężne kobiety z zawiązanymi oczami otaczały w kole gąsiora. Ta, która pierwsza została ukąszona przez ptaka, najwcześniej wychodziła za mąż. Na Mazowszu Panny smarowały tłuszczem pajdy chleba i układały je na ławce a na którą pierwszą skusił się przyprowadzony pies, ta pierwsza stawała na ślubnym kobiercu.
 

Andrzejki nieco bardziej współcześnie

Dziś nie ma podziału na kobiety i mężczyzn. Każdy świętuje jak chce i z kim chce, bardziej kameralnie lub w bardziej zatłoczonych miejscach. Główną atrakcją wieczoru są wróżby. A jakie są najbardziej popularne obecnie?
* Tradycyjne lanie wosku na wodę przez dziurkę od klucza - tym razem sprawdzamy co życie przyniesie w najbliższym roku, jakie szanse, jakie wyzwania :)
* Ciastka z wróżbą - każdy losuje ciasteczko, w którym kryje się przesłanie a tym samym przepowiednia andrzejkowa. Organizując przyjęcie andrzejkowe można pokusić się o samodzielne przygotowanie ciasteczek a wróżby spersonalizować pod kątem gości.
* Układanie butów w stronę drzwi - który pierwszy przekroczy próg, ta Panna najszybciej wyjdzie za mąż.
* Skórka od jabłka - obieramy jabłko, tak aby powstała jedna, wijąca się długa skórka; następnie przerzucamy ją za siebie przez ramię i kształt litery, jaki się utworzy będzie symbolizował pierwszą literę imienia naszego przyszłego męża lub żony :)


 
Czy dzielić się wynikami wróżb woskowych, ciasteczkowych i innych jakie będzie realizować w ten dzień ? Może lepiej nie.. bo się nie spełnią ? ;). To tylko kabała! Jednak życzymy udanej zabawy! ;)

Autor:
Dyplomowany dietetyk, specjalista ds. żywienia człowieka, założyciel firmy

Podobne artykuły

5 powodów, dla których warto jeść owies

Osoby, które regularnie sięgają po owies dbają o prawidłową pracę swojego przewodu pokarmowego. Owies jest bardzo ważnym źródłem błonnika pokarmowego w naszej diecie, a zwłaszcza jego rozpuszczalnej frakcji.

Ciekawski ogórek

Ogórek jest warzywem, które spożywamy niemal codziennie. Ale czy jesteśmy świadomi wszystkich jego zalet i dobroczynnych właściwości dla naszego organizmu?  Z pewnością nie. Dlatego dziś analizie poddajemy długie, zielone walcowate w kształcie warzywo, które możemy kosztować o każdej porze roku. Ogórek! :)

Święta, święta i po Świętach czyli jak wrócić do zdrowych przyzwyczajeń?

Święta, święta i po świętach. Czy to dobry czas na pomiar naszej masy ciała na wadze tuż po zakończeniu świąt? Może dajmy sobie jeszcze chwilę, aby wrócić na właściwe tory. To dość drastyczne, aby z dnia na dzień, przejść na radykalną dietę, kiedy w lodówce stoją w rządku poukładane słoiki i pojemniki z jedzeniem ze świąt, jakie dostaliśmy do przejedzenia przez bliskich. Święta za nami, Sylwester przed nami, dużo pokus, ale my stoimy na straży zdrowego rozsądku i powoli przywołujemy Was Drodzy do porządku!

Jolanta Czepułkowska
Odchudzanie małymi krokami: nie wszystko naraz, mały krok to duża zmiana
Odchudzanie małymi krokami: nie wszystko naraz, mały krok to duża zmiana