Zawsze jest pora na... kalafiora!

To pyszne warzywo, na pierwszy rzut oka niepozorne, a jednak posiadające wiele korzystnych właściwościach dla naszego zdrowia. Delikatne w smaku, z bogactwem składników odżywczych, tak więc czym prędzej powinno znaleźć w naszym menu.


Polecani dietetycy

 
Skąd się wziął kalafior?
Pewności nie ma. Kalafior jest rośliną jednoroczną, raczej uprawną. Jednak jak podają źródła, warzywo to występowało już około 500 lat przed naszą erą na terenie Azji Mniejszej. Następnie kalafior przywędrował w rejon Europy a dokładnie do Włoch, skąd pokonywał kolejne etapy swojej podróży, trafiając do Francji i Anglii. W Polsce zawitał na przełomie XVI i XVII wieku i tę zasługę przypisuje się Królowej Bonie.
 

Co lubi kalafior?
Kalafior pochodzi z rodziny kapustowatych, Pęd rośliny w trakcie wzrostu przekształca się w mięsiste skupienia kwiatowe czyli różyczki, które potem spożywamy. Aby wyrósł dorodny, uprawę należy skoncentrować w miejscach nasłonecznionych, gdzie gleba bogata jest w próchnicę i inne związki mineralne, w tym wapń. Kalafiory można także wyhodować w skrzynce na tarasie lub balkonie w ramach uprawy " własnego ogródka". Odmian kalafiora jest wiele. Nazwy niewiele mówią, ale kolory przynajmniej ciekawe, ponieważ warzywo to nazywane także białym brokułem, nie tylko występuje w jasnej, kremowej barwie. Może być zielone, pomarańczowe a nawet fioletowe.
 

Kalafior w liczbach:
*100 g kalafiora gotowanego to jedyne 23 kcal
* błonnik  2,3 g
* witamina C 44,3 mg
* potas  142 mg
* fosfor 32 mg
* wapń 16 mg
* sód 15 mg
* magnez 9 mg
 

Ważne!
* Kalafior ma niski indeks glikemiczny.
* Nie wywołuje alergii;
* Jest ciężkostrawny.
 

Właściwości zdrowotne kalafiora:
* wykazuje silne działanie antynowotworowe (szczególnie w przypadku raka prostaty i pęcherza. Zmniejsza również ryzyko zachorowania na nowotwór gardła, jamy ustnej oraz krtani)
* chroni przed wrzodami i chorobami układu pokarmowego
* chroni przed schorzeniami reumatoidalnymi
* zapobiega procesom starzenia się skóry
* wspomaga walkę z zaparciami (korzystnie wpływając na pracę jelit i wątroby)
 

Kilka ciekawostek:

* kalafior w swym przekroju kształtem przypomina drzewo
* gotowanie kalafiora powyżej 30 minut zmniejsza właściwości zdrowotne warzywa nawet o 75% - najbardziej wartościowa postać tego warzywa to surowa przekąska
* siarka wydzielana na końcu gotowania kalafiora odpowiada za jego nieprzyjemny zapach
 

Zastosowanie w kuchni:
* surowa przekąska - najzdrowiej!
* surowa postać w sałatkach
* smak lata - zasmażany kalafior na maśle z prażoną bułką tartą
* zupa krem z kalafiora
* lekki, gotowany na parze kalafior jako jarzynka do dania głównego
* składnik zapiekanek, tart
* kalafior konserwowy
* w sezonie jesienno - zimowym warto wykorzystać kalafiora mrożonego
 
Pyszny, lekki, chrupiący... pomoże zatroszczyć się o szczupłą sylwetkę i dobre zdrowie. Czas do sklepu po kalafiora :).
Autor:
Dyplomowany dietetyk, specjalista ds. żywienia człowieka, założyciel firmy
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Międzynarodowy Dzień Herbaty

Na zewnątrz robi się już nieco bardziej zimowo i świątecznie a w taki właśnie klimat idealnie wpisuje się grudniowe święto, którego głównym bohaterem jest herbata. 15 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Herbaty. Niestety w Polsce wydarzenie to nie nabrało jeszcze tak wyjątkowego blasku i blichtru jak w innych rejonach świata ale czemu by tego nie zmienić i nie zacząć celebracji od teraz? Na co czekać ? Zaparzamy filiżankę herbaty i czytamy! :)

Co zrobić, żeby przytyć?

Ze względu na wciąż rosnący problem nadwagi i otyłości, porady dietetyczne zazwyczaj kierowane są do osób chcących zgubić zbędne kilogramy i zredukować tkankę tłuszczową. Wśród nas są jednak osoby mające odwrotny problem - zbyt niską masę ciała w stosunku do wzrostu. Przyczyny niedowagi mogą być różne.

Świąteczne przepisy dla insulinoopornych - smacznie i zdrowo przez całe święta

Święta to czas radości, spotkań z bliskimi i oczywiście – pysznego jedzenia. Dla osób z insulinoopornością dbanie o zdrową dietę w okresie świątecznym może być wyzwaniem. Jednak dzięki odpowiednio dostosowanym przepisom można cieszyć się smacznymi potrawami bez obaw o ich wpływ na poziom cukru we krwi.

Elżbieta Gmurczyk
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia