
Chłodnik z paluszkami surimi, ogórkiem i jajkiem
Składniki:
400 ml jogurtu naturalnego
10 paluszków surimi
2 ogórki zielone
3 jajka
pęczek koperku
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Jajka ugotować na twardo. Paluszki surimi i ogórka pokroić. Wymieszać z jogurtem naturalnym i posiekanym koperkiem. Doprawić do smaku. Każdą porcję udekorować jajkiem ugotowanym na twardo. Schłodzić przed podaniem.
Chłodnik sałatowo - ogórkowo- rzodkiewkowy na miksie mlecznych produktów
Składniki:
400 ml zsiadłego mleka
200 ml jogurtu naturalnego
1 sałata masłowa
1 pęczek rzodkiewek
1 duży ogórek
duży pęczek kopru
1 cebulka dymka ze szczypiorkiem
sól, pieprz do smaku
Przygotowanie:
Wszystkie warzywa i zioła umyć, następnie posiekać. Dodać do bazy mleczno - jogurtowej i wymieszać. Doprawić i schłodzić przed podaniem.
Chłodnik szpinakowo - jajeczny
Składniki:
200g liści szpinaku
600 ml kefiru
duży pęczek kopru
kilka kostek sera feta
kilka ugotowanych jajek przepiórczych
2 łyżki oliwy z oliwek
3 ząbki obranego czosnku
sól, pieprz do smaku
Przygotowanie:
Jajka przepiórcze ugotować. Szpinak opłukać, podsmażyć na oliwie z oliwek z przeciśniętymi przez praskę ząbkami czosnku. Ostudzić, wymieszać z kefirem, posiekanym koperkiem i przyprawami. Każdą porcję udekorować przepiórczym jajkiem i kilkoma kostkami sera feta. Schłodzić przed podaniem.
Chłodnik z ogórków małosolnych z dodatkiem botwiny
Składniki:
400 ml jogurtu naturalnego
8 ogórków małosolnych
pęczek botwiny
pęczek szczypiorku
2 łyżeczki soku z cytryny
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Botwinkę pokroić, podgotować 8 - 10 minut, na końcu gotowania dodać sok z cytryny. Ogórki małosolne zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Warzywa połączyć z jogurtem naturalnym, dodać posiekany szczypiorek. Schłodzić przed podaniem.
Chłodnik arbuzowo - truskawkowy
Składniki:
500g miąższu z arbuza
300g truskawek
sok z 1 limonki
orzechy pistacjowe
pestki słonecznika
Przygotowanie:
Arbuza zmiksować z truskawkami i sokiem z limonki. Schłodzić. Podawać z uprażonymi na suchej patelni orzechami pistacjowymi i ziarnami słonecznika.
Nieoczekiwanie nadeszły ciężkie czasy zagrożenia epidemicznego. Nikt raczej nie przewidywał, że w 2020 roku świat opanuje wirus, który spowoduje ogromne skutki gospodarcze jak i zdrowotne - setki tysięcy zakażonych i wysoki bilans przypadków śmiertelnych w Azji i Europie.W trosce o zdrowie nas Wszystkich jesteśmy zobligowani do ciągłego przebywania w naszych domach i mieszkaniach. Pracujemy zdalnie, wychodzimy na zewnątrz jedynie po najpotrzebniejsze artykuły żywnościowe i środki pierwszej potrzeby czy też na krótki spacer w pobliżu naszych domostw ale bez kontaktu z innymi, co by zachować wszelkie możliwe środki ostrożności.
Miód jest powszechnie znanym, jednak chyba trochę zapomnianym i odsuniętym na dalszy plan składnikiem zdrowej diety. Z czego się składa, jakie ma własciwości i dlaczego warto go jeść?
Jednym z głównych założeń diety dla osób z chorobą Hashimoto i niedoczynnością tarczycy jest zwiększona ilość białka pełnowartościowego w ich jadłospisie. Białko to znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego, do których oczywiście zaliczamy mleko i jego przetwory. Czy wyłączyć je z diety, czy wręcz odwrotnie pozostawić w niej, mając problemy z tarczycą? Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi.