Zalety wege diety

Wegetarianizm to model żywienia wykluczający spożycie mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego.


Polecani dietetycy

To, które produkty dokładnie są eliminowane zależy od odmiany diety roślinnej. W Polsce najczęściej stosuje się:

Laktoowowegetarianizm -
 z produktów zwierzęcych dopuszcza spożycie produktów mlecznych i jaj.

Owowegetarianizm - poza produktami roślinnymi możliwe jest spożycie jaj.


Laktowegetarianizm - uwzględnia spożycie produktów mlecznych.


Weganizm - zakazuje spożycia wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego.


Popularne są również diety określane mianem pseudowegetarianizmu gdyż dopuszczają spożycie ryb (ichtiwegetarianizm), drobiu (pollowegetarianizm) lub jednego i drugiego (semiwegetarianizm).


Do najbardziej skrajnych form diety roślinnej zalicza się witarianizm, który wyklucza również produkty roślinne poddane obróbce termicznej powyżej 40 stopni C oraz frutarianizm dopuszczający wyłącznie produkty roślinne, których pozyskanie nie wymaga "uśmiercenia" rośliny.


Wpływ diety wegetariańskiej na zdrowie zależy od konkretnej jej odmiany, na którą się decydujemy. Dietetyczne środowiska naukowe uważają, że wegetarianizm jak i weganizm (wykluczając witarianizm i frutarianizm) są bezpieczne dla zdrowia na wszystkich etapach życia człowieka. Ponadto według aktualnej wiedzy, dieta roślinna może zmniejszać ryzyko rozwoju wielu chorób przewlekłych, m.in.: cukrzycy typu 2, chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów, otyłości czy demencji.


Korzystne działanie dla zdrowia diety wegetariańskiej może wynikać z wysokiego udziału związków antyoksydacyjnych, z dużej wartości odżywczej i stosunkowo niskiej wartości energetycznej, niskiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych i wysokiego udziału nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także dużej zawartości błonnika pokarmowego.


Wszystkie wyżej wspomniane zalety wegetarianizmu dotyczą tylko i wyłącznie dobrze zbilansowanej diety roślinnej. Brak odpowiedniej wiedzy żywieniowej oraz umiejętności właściwego komponowania posiłków wegetariańskich mogą prowadzić do groźnych dla zdrowia niedoborów pokarmowych i w konsekwencji do rozwoju niedożywienia, zaburzeń neurologicznych, czy niedokrwistości. Każda osoba, która chciałaby przejść na roślinny model żywienia powinna najpierw zdobyć odpowiednią wiedzę żywieniową lub skonsultować się z dietetykiem, które podpowie jak należy prawidłowo bilansować dietę wegetariańską.

Autor:
Dyplomowany dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Niedobór żelaza w diecie

Jednym z najczęstszych niedoborów żywieniowych w diecie (szczególnie diecie wege) jest niedobór żelaza. Dlaczego jest ono tak istotne? Jakie pełni funkcje w naszym organizmie i jakie są najczęstsze objawy niskiego poziomu żelaza?

Co dobrego można przygotować z dyni?

Tak naprawdę bardzo dużo ciekawych i smacznych potraw :) . W związku z tym, że sezon dyniowy w pełni warto wykorzystać to warzywo w kuchni. Dynię podawać możemy w wersji bardziej na słodko lub wytrawnie. Oto kilka pomysłów:

Jak nie przytyć w ferie? (część 2. )

Regularność posiłków to jednak nie wszystko. W czasie zimowego wypoczynku powinniśmy trzymać się także innych zasad, dzięki którym dbanie o linie w czasie ferii będzie znacznie prostsze :)

Anna Huma - Nande
Czy warto wprowadzić do diety syrop klonowy?
Czy warto wprowadzić do diety syrop klonowy?