6 grudnia - czas nakarmić Mikołaja :)
Dziś długo wyczekiwany dzień, zarówno przez dzieci, jak i dorosłych ? A jaki? Mikołajki oczywiście, czyli wstęp do wielkiego świątecznego szaleństwa? W witrynach sklepowych co prawda dawno już świecą się lampki ubranych sztucznych choinek, które mrugają do nas zza każdego rogu a po wrzuceniu monety, ukłoni nam się wielka postać Mikołaja śpiewającego Jingle Bells. Tego dnia także najczęściej rozgłośnie radiowe po raz pierwszy w roku puszczają nieodzowny hit Last Christmas czyli jednym słowem sezon bożonarodzeniowy uważa się za otwarty :)Polecani dietetycy
Mikołajkowe śniadanie
Menu do wyboru
Omlet pełnoziarnisty z truskawkami i jogurtem naturalnym
lub
Szpinakowe choinki z ciasta naleśnikowego z szynką i serem oraz łańcuchem paprykowym
lub
Grzanki z jajkiem sadzonym na buraczanym puchu z kiełkami
lub
Mikołajkowe kanapki z pastą twarogową i awokado oraz szynką parmeńską i świeżą figą
Napoje
Ciepłe mleko
lub
Ciepłe kakao
Deser dla Mikołaja
Grzeszne muffinki z nutellą
Pożywka dla Reniferów i Elfów
Zdrowe ciasteczka owsiane z żurawiną i orzechami
PRZEPISY:
Omlet pełnoziarnisty z truskawkami i jogurtem naturalnym
Składniki: 2 jajka, 3 łyżki mąki pełnoziarnistej, 5 łyżek mleka, 3 łyżki jogurtu naturalnego, pół szklanki truskawek, sól do smaku, 1 łyżka oliwy z oliwek.
Przygotowanie: Jajka roztrzepać na jednolitą masę, dodać sól. Następnie wsypać mąkę i wlać mleko. Wszystko wymieszać i wylać na rozgrzaną na patelni oliwę z oliwek. Po usmażeniu przełożyć na talerz, udekorować jogurtem naturalnym i poukładać truskawki.
Szpinakowe choinki z ciasta naleśnikowego z szynką i serem oraz łańcuchem paprykowym
Składniki: 1,5 szklanki mąki pszennej, 50g świeżego szpinaku, 1 szklanka mleka, 2 jajka, 2 łyżki oliwy z oliwek, sól do smaku, kilka plastrów sera żółtego, kilka plastrów szynki, 1 papryka żółta, 1 papryka czerwona.
Przygotowanie: Zblenduj szpinak razem z mlekiem aby powstała jednolita masa. Dodaj mąkę, 1 łyżkę oliwy z oliwek, jajka, sól do smaku i wymieszaj aż ciasto zostanie dokładnie połączone. Odstaw na 30 minut a następnie przystąp do smażenia naleśników. Na rozłożony naleśnik połóż plaster sera żółtego, plaster szynki. Zwiń w trójkąt. Przygotowane w ten sposób naleśniki podgrzej w piekarniku przez 2-3 minuty. Po wyjęciu ułóż na talerzu choinkę z naleśnikowych trójkątów, posiekaj papryki w cieniutkie plasterki i ozdób warzywnym łańcuchem przygotowane dzieło.
Grzanki z jajkiem sadzonym na buraczanym puchu z kiełkami
Składniki: 2 kromki chleba pełnoziarnistego na grzanki, 2 jajka, 1 ugotowany burak, kiełki rzodkiewki, 1 łyżka oliwy z oliwek.
Przygotowanie: W tosterze przygotuj grzanki z chleba pełnoziarnistego. Ugotowanego buraka zetrzyj lub zblenduj i połóż buraczaną pierzynkę na grzankach. Na patelnię wlej 1 łyżkę oliwy z oliwek i usmaż 2 jajka sadzone po czym przełóż je na grzanki. Udekoruj kiełkami rzodkiewki.
Mikołajkowe kanapki z pastą twarogową i awokado oraz szynką parmeńską i świeżą figą
Składniki: 2 kromki ciemnego pieczywa z ziarnami, masło do posmarowania kanapek, 2 duże liście sałaty, 2 plastry białego sera, 1 łyżka jogurtu naturalnego, 2 rzodkiewki, szczypiorek, 2 plastry awokado, 1 plaster szynki parmeńskiej, 1 świeża figa, sól do smaku.
Przygotowanie: Przygotuj pastę twarogową łącząc rozdrobnione plastry białego sera ze startą na tarce rzodkiewką, posiekanym szczypiorkiem i dodaj jogurt naturalny i sól do smaku. Kromki pieczywa posmaruj masłem, następnie połóż sałatę. Na jedną z kromek połóż pastę twarogową a na niej ułóż plastry awokado. Na drugiej połóż plaster szynki parmeńskiej oraz pokrojoną świeżą figę.
Grzeszne muffinki z nutellą
Składniki: 250 g mąki pszennej, 150 ml mleka, 100 g gorzkiej czekolady, 80 g masła, 2 jajka, 3 łyżki nutelli, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 2 łyżki kakao, 150g cukru, foremki na muffinki.
Przygotowanie: Roztopić masło, następnie dodać czekoladę i nutellę, nie doprowadzić do zbytniego rozgrzania. Dodać mleko i jajka, utworzyć jednolitą masę i odstawić. W drugim naczyniu połączyć mąkę, proszek do pieczenia, cukier i kakao. Do suchych składników dodać mokre a następnie przygotowaną masą wypełnić foremki na muffinki. Piec 25 minut w temperaturze 180 stopni.
Zdrowe ciasteczka owsiane z żurawiną i orzechami
Składniki: 150g płatków owsianych górskich, 50g suszonej żurawiny, 30g orzechów włoskich, 50g wiórek kokosowych, 2 banany, pół szklanki oliwy z oliwek, 2 łyżki miodu, odrobina soli.
Przygotowanie: Przygotować masę z rozdrobnionych bananów, cynamonu, miodu i oliwy ( wszystkie składniki zblendować). Do masy dodać pozostałe składniki ciastek i formować kółka na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec około 20 minut w temperaturze 160 stopni.
Miejmy nadzieję, że i Mikołaj najedzony i Renifery gotowe do drogi powrotnej na biegun.
Nie zapomnijcie zostawić na blacie w kuchni szklaneczki gorącego mleka lub kakao.
Mikołaje i towarzysze jego świątecznej ekipy z pewnością lubią to!
A i rozgrzać się trzeba przed podróżą, wszak taki ziąb na zewnątrz :)
Przyjemnej podróży Mikołaju!
Podobne artykuły
30 dni bez cukru- wyzwanie czas zacząć!
Z nowym rokiem nowe wyzwania! 30 dni bez cukru! :) Brzmi strasznie, wręcz awykonalnie :) Ale czy naprawdę jest to zadanie, którego nie można zrealizować? Oczywiście, że można. W trosce o swoje zdrowie, szczupłą sylwetkę... i dużo niższy wynik na na wadze podczas porannego pomiaru! ;) Co jest ważne, aby odnieść pełen sukces? Motywacja Drodzy, ale także pewne triki i nawyki, które pomogą Wam zmniejszyć chęć na słodkości. Zalecenia poniżej:)
Czas na bób!
Są i tacy, którzy nigdy nie jedli tego pożywnego zielonego warzywa a są i tacy, którzy o nim wcale nie słyszeli. Jakie ma właściwości i dlaczego warto włączyć go do diety a kto powinien uważać i wystrzegać się tego warzywa? Sprawdźmy :) Sezon na bób czas zacząć!:)
Owoce leśne czyli co zdrowego i pysznego znajdziemy w lesie?
Za nami połowa wakacji. Niektórzy zdążyli już nieco wypocząć, inni dopiero pakują walizki na letni wypoczynek. Niezależnie od tego, czy na wyjeździe, czy też w okolicy własnego domu, zawsze warto wybrać się na spacer do lasu :) I chyba nie trzeba zastanawiać się jakie argumenty przemawiają za ;) Jeśli jednak są wątpliwości, przytoczę tylko niektóre z nich - warto dla zdrowia, rekreacji, aktywności fizycznej i bezwzględnie czystego powietrza :) Do tego w bonusie dokładam piękne widoki leśnego krajobrazu a przytulanie do drzew dodaje energii i pozytywnie ładuje nasze ludzkie "akumulatory" - pamiętajcie! :) Czymże byłby spacer po lesie bez koszyka wypełnionego bogactwami, jakie o tej porze możemy bez trudu napotkać na swojej drodze:) Zróbmy mały przegląd a potem zastanowimy się, jak w wartościowy i cudowny sposób można przechować smak lata do późnej jesieni czy zimy :)