
Pewnie wiele przyszłych mam zastanawia się nad odpowiedzią na to pytanie. A brzmi ona: ani nie za dużo, ani nie za mało. Wszystko zależy od tego ile ważyłyśmy w momencie poczęcia. Znając swoją masę ciała i wzrost wystarczy policzyć BMI a następnie na jego podstawie określić prawidłowy przyrost masy ciała.
Trochę teorii:
BMI przed ciążą < 18,5 to przyrost 12,5-18,0 kg
BMI przed ciążą 18,5-24,9 to przyrost 11,5-16,0 kg
BMI przed ciążą 25,0-29,9 to przyrost 7,0-11,5 kg
BMI przed ciążą powyżej 30 to przyrost 5,0-9,0 kg
Zalecany przyrost masy ciała w ciąży bliźniaczej wynosi 16,5-20 kg. Także tyjmy, ale zdrowo i rozsądnie :).
Bez względu jak bardzo rozwija i rozwijać się będzie medycyna, jak wiele leków w postaci tabletek na nadwagę i otyłość, wyprodukuje przemysł farmaceutyczny w podejściu do mądrego odchudzania nie zmieni
Odliczanie do świąt czas zacząć. A jak święta to także przygotowania do pichcenia świątecznych potraw, wigilijnych dań, które gromadzą przy jednym stole całą rodzinę.
Tradycyjna kuchnia świąteczna nie należy do lekkich, łatwych i przyjemnych, szczególnie, gdy dania przygotowywane są z tradycją, na bazie receptur i przepisów sprzed lat, gdy gotowały nasze prababcie, babcie.
W ciąży KONIECZNIE trzeba zwrócić uwagę na to co i jak jemy. Prawidłowy jadłospis może uchronić zarówno nas jak i Malucha przed niekorzystnymi skutkami. A jakie one są? W przypadku zbyt wysokich przyrostów masy ciała w ciąży - trochę teorii.