Co nieco o kimchi

Kimchi w ostatnim czasie stało się naprawdę popularne, można je znaleźć w wielu supermarketach. Jest to koreańska narodowa potrawa, ale dzięki swojemu niepowtarzalnemu smakowi podbija kuchnie na całym świecie.


Polecani dietetycy

Jednak czym kimchi naprawdę jest?

Są to zazwyczaj pikantne sfermentowane warzywa. Główne składniki to kapusta pekińska, rzodkiew japońska, ogórek i nadająca ostry posmak pasta z czerwonej papryki – gochujang.

Nazywanie kimchi potrawą jest trochę mylące, gdyż nie je się go samego a tylko jako dodatek do innych potraw na stole. Można z niego również zrobić zupę, czy usmażyć z mięsem/ryżem.

Kimchi nie tylko pysznie smakuje, ale dostarcza również wielu cennych witamin i minerałów. Jest kiszonką, więc zawiera naturalne probiotyki, które wzmacniają układ odpornościowy. W kimchi możemy także znaleźć witaminy A, B6, C, K oraz mnóstwo żelaza i wapnia.

Dodatkowo, kapusta pekińska która dominuje w kimchi, dzięki obecności glukozylanów obniża poziom cholesterolu we krwi, a pozostałe składniki - antyoksydanty - eliminują wolne rodniki, opóźniając proces starzenia się skóry.

Należy jednak zaznaczyć, że kimchi nie jest odpowiednie dla każdego. Z powodu pikantnego smaku i dużej zawartości soli osoby z chorobami żołądka (takimi jak wrzody, refluks czy zespół jelita drażliwego) powinny unikać spożywania tego pokarmu. Również kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny wyeliminować go ze swojej diety.

Istnieje naprawdę wiele rodzajów kimchi, więc każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Poza tym jest to świetny dodatek do dań i wcale nie jest trudne do zrobienia w zaciszu domowym!
Autor:

Podobne artykuły

Jakie płatki wybierać?

Jednym z najzdrowszych posiłków spożywanych o poranku lub też wybieranych na drugie śniadanie są płatki. I wcale nie jest tu mowa o słodkich płatkach z torebki, gdzie praktycznie każdy rodzaj zawiera cukier i sól a o zdrowych, pełnowartościowych płatkach, które dostarczą każdemu z nas porcję zdrowia i witamin. Po jakie płatki warto sięgać?

Jak nie przytyć w Święta czyli dekalog bożonarodzeniowej rozpusty

Czas świąt to jak wiadomo okres pokus, różnych odstępstw, grzechów dietetycznych mniejszych i większych, dlatego trzeba wdrożyć w życie" dekalog świątecznej rozpusty" :) Dekalog ten nie pozwoli nam tak do końca zatracić się w bożonarodzeniowych tradycyjnych daniach oraz ulec świątecznemu obżarstwu ;)

Jak zachować lato w lodówce? - o mrożeniu słów kilka

Warzywa, owoce, ich smak i zapach ? jednym słowem lato :). Za kilka miesięcy zatęsknimy za tym wszystkim. Co wtedy?

Małgorzata Łyżniak
Majówka na diecie? Da się to ogarnąć!
Majówka na diecie? Da się to ogarnąć!