Skutki nieprawidłowych przyrostów masy ciała w ciąży

W ciąży KONIECZNIE trzeba zwrócić uwagę na to co i jak jemy. Prawidłowy jadłospis może uchronić zarówno nas jak i Malucha przed niekorzystnymi skutkami. A jakie one są? W przypadku zbyt wysokich przyrostów masy ciała w ciąży - trochę teorii.




Polecani dietetycy

Zacznijmy od Mamy:

    długoterminowa otyłość i choroby z niej wynikające

    powikłania ciążowe: cukrzyca ciężarnych, nadciśnienie, rzucawki, zatrucia, zaparcia

    bóle kręgosłupa

    obrzęki nóg

    żylaki

    hemoroidy

    przedwczesny poród

    trudny poród

Dziecko:

    wysoka masa urodzeniowa

    długoterminowa otyłość i choroby z niej wynikające

    nieprawidłowe ułożenie płodu

    przedwczesny poród

A co jeśli Mama przytyje za mało? U niej samej zwiększa to ryzyko przedwczesnego porodu. A u dziecka powodować może:

    niską masę urodzeniowa (większa umieralność i chorobowość okołoporodowa, problemy rozwojowe okresu dziecięcego, wzrost ryzyka cukrzycy, nadciśnienia oraz chorób układu krążenia w późniejszym wieku)

    niedobory witamin i składników mineralnych (większe ryzyko wad wrodzonych)

    słabszy rozwój narządów i układów

Aby mieć pewność, że nasza dieta jest odpowiednio zbilansowana i dostarcza wszystkich potrzebnych składników odżywczych WARTO skonsultować się z dietetykiem. Sama w trakcie swojej pracy zawodowej miałam dużo ciężarnych pacjentek, które po prostu chciały mieć pewność, że odpowiednio dbają i o siebie i o dziecko. A to przecież najważniejsze.


Autor:
Dyplomowany dietetyk, specjalista ds. żywienia człowieka, założyciel firmy
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Poznaj swojego dietetyka - wywiad z Małgorzatą Łyżniak

Dziś proponujemy niecodzienny post pod hasłem " Poznaj swojego dietetyka" :) Warto wiedzieć "z kim ma się do czynienia" podczas tak wyboistej drogi, jaką jest dieta, dlatego dziś przybliżamy postać wyjątkową ;) Wyjątkowo uśmiechnięta, wyjątkowo energiczna, wyjątkowo ... szczupła ;))) Małgorzata Łyżniak - poznajcie najlepszego dietetyka w mieście, założycielkę, managerkę i właścicielkę Gabinetów Dietetycznych "Przyjemność Jedzenia";)
Spotykamy się w zaciszu domowym, aby zadać kilka pytań, które pozwolą Wam lepiej poznać Gosię, tym razem od strony prywatnej ;) Zaczynamy pytać ! :)

Jak przeciwdziałać efektowi jo-jo?

Każdy, kto rozpoczyna przygodę z dietą, zaznajomił się z pewnością także z tzw. pojęciem efektu jo-jo. Mit czy prawda? Czy każda dieta musi zakończyć się efektem jo-jo? Czym właściwie jest to zjawisko i jak jemu zapobiec? Porady i jednocześnie wskazówki poniżej:) Ale najpierw kilka podstawowych pytań :)

Ciążowe nudności a spożywanie posiłków

Niejedna z przyszłych Mam nie czuje się w ciąży najlepiej. Cierpi na mdłości, nie tylko poranne, zgagę i inne przypadłości ze strony przewodu pokarmowego, które łagodzi jedzenie. Jednocześnie stara się stosować zasady prawidłowego żywienia, aby właściwie zadbać o rozwijającego się Malucha i o siebie. Jak pogodzić regularne spożywanie posiłków z nie najlepszym samopoczuciem?

Elżbieta Gmurczyk
Czy warto wprowadzić do diety syrop klonowy?
Czy warto wprowadzić do diety syrop klonowy?