
W ciąży KONIECZNIE trzeba zwrócić uwagę na to co i jak jemy. Prawidłowy jadłospis może uchronić zarówno nas jak i Malucha przed niekorzystnymi skutkami. A jakie one są? W przypadku zbyt wysokich przyrostów masy ciała w ciąży - trochę teorii.
Zacznijmy od Mamy:
długoterminowa otyłość i choroby z niej wynikające
powikłania ciążowe: cukrzyca ciężarnych, nadciśnienie, rzucawki, zatrucia, zaparcia
bóle kręgosłupa
obrzęki nóg
żylaki
hemoroidy
przedwczesny poród
trudny poród
Dziecko:
wysoka masa urodzeniowa
długoterminowa otyłość i choroby z niej wynikające
nieprawidłowe ułożenie płodu
przedwczesny poród
A co jeśli Mama przytyje za mało? U niej samej zwiększa to ryzyko przedwczesnego porodu. A u dziecka powodować może:
niską masę urodzeniowa (większa umieralność i chorobowość okołoporodowa, problemy rozwojowe okresu dziecięcego, wzrost ryzyka cukrzycy, nadciśnienia oraz chorób układu krążenia w późniejszym wieku)
niedobory witamin i składników mineralnych (większe ryzyko wad wrodzonych)
słabszy rozwój narządów i układów
Aby mieć pewność, że nasza dieta jest odpowiednio zbilansowana i dostarcza wszystkich potrzebnych składników odżywczych WARTO skonsultować się z dietetykiem. Sama w trakcie swojej pracy zawodowej miałam dużo ciężarnych pacjentek, które po prostu chciały mieć pewność, że odpowiednio dbają i o siebie i o dziecko. A to przecież najważniejsze.
Odliczanie do świąt czas zacząć. A jak święta to także przygotowania do pichcenia świątecznych potraw, wigilijnych dań, które gromadzą przy jednym stole całą rodzinę.
Tradycyjna kuchnia świąteczna nie należy do lekkich, łatwych i przyjemnych, szczególnie, gdy dania przygotowywane są z tradycją, na bazie receptur i przepisów sprzed lat, gdy gotowały nasze prababcie, babcie.
Z nowym rokiem nowe wyzwania! 30 dni bez cukru! :) Brzmi strasznie, wręcz awykonalnie :) Ale czy naprawdę jest to zadanie, którego nie można zrealizować? Oczywiście, że można. W trosce o swoje zdrowie, szczupłą sylwetkę... i dużo niższy wynik na na wadze podczas porannego pomiaru! ;) Co jest ważne, aby odnieść pełen sukces? Motywacja Drodzy, ale także pewne triki i nawyki, które pomogą Wam zmniejszyć chęć na słodkości. Zalecenia poniżej:)
Ostatnio usłyszałam w gabinecie od Pacjenta stwierdzenie „szukam diety dla siebie”. To nie pierwszy raz. Kontekst bywa odchudzający, zdrowotny, związany ze złym samopoczuciem, a ostatnio, najczęściej łączący wszystkie te elementy. Także tym razem, moim pierwszym skojarzeniem z tym stwierdzeniem było przypuszczenie o chęć eksperymentowania Pacjenta z różnymi „sposobami” na odżywianie.