Dlaczego warto jeść miód?

Miód jest powszechnie znanym, jednak chyba trochę zapomnianym i odsuniętym na dalszy plan składnikiem zdrowej diety. Z czego się składa, jakie ma własciwości i dlaczego warto go jeść? 


Do słodzenia miodem codziennej herbaty raczej nie będę zachęcać, jednak jako zamiennik cukru, np. do dressingu dodawanego do zdrowych dań lub sałatek, koktajli owocowych, owsianki czy kanapki z ciemnym chlebem i twarogiem, może stanowić smaczny i zdrowy dodatek.
Miód w ponad 80 procentach składa się z węglowodanów (cukrów), natomiast za jego smak i aromat odpowiadają obecne w nim kwasy owocowe (m. in. cytrynowy, jabłkowy) i olejki eteryczne.

O barwie miodu decydują natomiast liczne barwniki w tym najważniejsze: beta-karoten i ksantofil. Związki te odznaczają się właściwościami przeciwutleniającymi, które walcząc z nadmiarem wolnych rodników produkowanych w organizmie człowieka, przyczyniają się do zapobiegania powstawaniu miażdżycy, nowotworów, jak również opóźniają procesy starzenia się organizmu.

Beta-karoten i ksantofil to nie jedyne przeciwutleniacze miodu. Do tej grupy można zaliczyć również liczne flawonoidy oraz obecne w miodzie witaminy A i C. Poza wymienionymi witaminami w miodzie znajdziemy jeszcze pewne ilości witamin: B1, B2, B6, B12, kwas foliowy, kwas pantotenowy, biotyna oraz składników mineralnych: potasu, chloru, fosforu, magnezu, wapnia, żelaza, manganu, kobaltu i innych.

Innymi cennymi składnikami miodu są nadtlenek wodoru i acetylocholina.
Pierwszy z wymienionych ma właściwości antyseptyczne, drugi zaś wpływa na układ krążenia powodując, m. in. obniżenie ciśnienia krwi.
Ten bogaty skład miodu powoduje, że przypisuje się mu działanie lecznicze i profilaktyczne m.in. w chorobach serca, wątroby, przewodu przewodu pokarmowego.

Tradycyjnie stosuje się miód do walki z przeziębieniem i w celu podniesienia odporności.

Aby w pełni korzystać z właściwości miodu należy pamiętać o kilku faktach:

1. Miód jest wysokokalorycznym produktem składającym się przede wszystkim z cukrów prostych dlatego jest bardzo limitowany w diecie osób chorych na cukrzycę, insulinooporność i inne choroby związane z nieprawidłowym metabolizmem węglowodanów.

2. Nie powinien być nadużywany również przez wszystkich, którzy dbają o zdrowie i szczupłą sylwetkę.

3. Miód traci sporo swoich swoich właściwości w wyższej temperaturze, zwłaszcza dodany do wrzątku lub gotowania, dlatego powinien być stosowany przede wszystkim na zimno.

4. Miód nie powinien być podawany dzieciom poniżej 1 roku życia, gdyż może spowodować groźne dla tej grupy wiekowej zatrucie.





Autor:
Dyplomowany dietetyk, specjalista ds. żywienia człowieka

Podobne artykuły

Co jeść na śniadanie, gdy od rana mamy mało czasu? :)

Posiłki muszą być spożywane regularnie, począwszy od zdrowego, pełnowartościowego śniadania, aby zapewnić organizmowi materiał do pracy na cały dzień, nie powodując zbędnego odkładania tkanki tłuszczowej w naszym ciele. Jak powinno wyglądać śniadanie i co zrobić, kiedy rano nie mamy wystarczająco dużo czasu na przygotowanie zdrowego posiłku?

Kroplówka z chrolofilu

Patrząc na kartki kalendarza, nie da się zaprzeczyć, że kalendarzową wiosnę niewątpliwie mamy. W pogodzie... no cóż... mogłoby by być zdecydowanie lepiej. A co mówi nasze ciało? Jesteśmy przemęczeni po długiej zimie, szarówce za oknem, nasz organizm wysyła sygnały o
przesileniu i potrzebuje wsparcia. Z każdej komórki ciała dochodzi do nas głos "Ratunku!". Chcemy wiosny nie tylko na zewnątrz, ale także w
głębi naszego ducha! :) Jak temu zaradzić ? Odpowiedź jest prosta - chlorofil, czyli gramy w zielone! :)

Czym są nowalijki?

Czas nowalijek rozpoczyna się już od marca i trwa do początku czerwca. Jednak czy takie warzywa są pełnowartościowe? Czy są równie bogate w witaminy i składniki odżywcze co warzywa dostępne w późniejszym okresie?