Dlaczego warto jeść miód?
Miód jest powszechnie znanym, jednak chyba trochę zapomnianym i odsuniętym na dalszy plan składnikiem zdrowej diety. Z czego się składa, jakie ma własciwości i dlaczego warto go jeść? Polecani dietetycy
Miód w ponad 80 procentach składa się z węglowodanów (cukrów), natomiast za jego smak i aromat odpowiadają obecne w nim kwasy owocowe (m. in. cytrynowy, jabłkowy) i olejki eteryczne.
O barwie miodu decydują natomiast liczne barwniki w tym najważniejsze: beta-karoten i ksantofil. Związki te odznaczają się właściwościami przeciwutleniającymi, które walcząc z nadmiarem wolnych rodników produkowanych w organizmie człowieka, przyczyniają się do zapobiegania powstawaniu miażdżycy, nowotworów, jak również opóźniają procesy starzenia się organizmu.
Beta-karoten i ksantofil to nie jedyne przeciwutleniacze miodu. Do tej grupy można zaliczyć również liczne flawonoidy oraz obecne w miodzie witaminy A i C. Poza wymienionymi witaminami w miodzie znajdziemy jeszcze pewne ilości witamin: B1, B2, B6, B12, kwas foliowy, kwas pantotenowy, biotyna oraz składników mineralnych: potasu, chloru, fosforu, magnezu, wapnia, żelaza, manganu, kobaltu i innych.
Innymi cennymi składnikami miodu są nadtlenek wodoru i acetylocholina.
Pierwszy z wymienionych ma właściwości antyseptyczne, drugi zaś wpływa na układ krążenia powodując, m. in. obniżenie ciśnienia krwi.
Ten bogaty skład miodu powoduje, że przypisuje się mu działanie lecznicze i profilaktyczne m.in. w chorobach serca, wątroby, przewodu przewodu pokarmowego.
Tradycyjnie stosuje się miód do walki z przeziębieniem i w celu podniesienia odporności.
Aby w pełni korzystać z właściwości miodu należy pamiętać o kilku faktach:
1. Miód jest wysokokalorycznym produktem składającym się przede wszystkim z cukrów prostych dlatego jest bardzo limitowany w diecie osób chorych na cukrzycę, insulinooporność i inne choroby związane z nieprawidłowym metabolizmem węglowodanów.
2. Nie powinien być nadużywany również przez wszystkich, którzy dbają o zdrowie i szczupłą sylwetkę.
3. Miód traci sporo swoich swoich właściwości w wyższej temperaturze, zwłaszcza dodany do wrzątku lub gotowania, dlatego powinien być stosowany przede wszystkim na zimno.
4. Miód nie powinien być podawany dzieciom poniżej 1 roku życia, gdyż może spowodować groźne dla tej grupy wiekowej zatrucie.
Podobne artykuły
Zmieniamy dietę na... zimową!
Robi się coraz chłodniej, zima w pełni króluje już zarówno w pogodzie, jaki i na naszych stołach. Na co warto zwrócić uwagę w diecie, aby nie przybrać dodatkowych, zupełnie niepotrzebnych kilogramów, mieć silny układ odpornościowy i dobry humor?
Krewetki, ośmiorniczki i inne morskie stworzenia
Mój mąż przyrządził wczoraj na kolację pyszną sałatkę z krewetkami i ośmiorniczkami. A jak to jest z owocami morza? Czy są zdrowe?
Jak przeciwdziałać efektowi jo-jo?
Każdy, kto rozpoczyna przygodę z dietą, zaznajomił się z pewnością także z tzw. pojęciem efektu jo-jo. Mit czy prawda? Czy każda dieta musi zakończyć się efektem jo-jo? Czym właściwie jest to zjawisko i jak jemu zapobiec? Porady i jednocześnie wskazówki poniżej:) Ale najpierw kilka podstawowych pytań :)