Od czego zacząć odchudzanie?

2 września na całym świecie obchodziliśmy Dzień Dużego Rozmiaru. To dobra okazja, aby głębiej zastanowić się nad swoimi krągłościami i podjąć decyzję o odchudzaniu :) 



Polecani dietetycy

Jak to zrobić?

Po pierwsze - dobry plan to podstawa. Wybierz zdrowy sposób redukcji masy ciała. W obecnych czasach temat odchudzania stał się bardzo modny. Wciąż powstają nowe metody rzekomo gwarantujące szybką redukcję masy ciała. W rzeczywistości jednak tylko racjonalna dieta i aktywność fizyczna dają oczekiwane i trwałe rezultaty, wspierając przy tym stan zdrowia.

Po drugie - realne cele kluczem do sukcesu. Zastanów się nad swoją upragnioną masą ciała, ale marzenia przedyskutuj z dietetykiem, który ustali czy zaproponowana masa ciała jest dla Ciebie odpowiednia i realna do osiągnięcia.

Po trzecie - pośpiech to zły doradca. Traktuj odchudzanie jako proces, który może trwać wiele miesięcy. Prawidłowa redukcja masy ciała to utrata około 0,5 - 1kg na tydzień. Niestety szybkie pozbywanie się kilogramów gwarantuje w przyszłości pojawienie się efektu jo-jo i cały wysiłek idzie na marne.

Po czwarte - prawidłowo zbilansowane menu to podstawa odchudzania. Jedynie dobrze zaplanowana dieta wprowadzająca ujemny bilans energetyczny może doprowadzić do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Jednak nie jest to jej jedyne zadanie. Przede wszystkim musi dostarczać wszystkich niezbędnych do życia składników pokarmowych w ilości zgodnej z indywidualnym zapotrzebowaniem. W prawidłowym zaplanowaniu takiej diety może pomóc dietetyk.

Po piąte - aktywność fizyczna jest nieodłącznym element odchudzania. Dla uzyskania lepszego efektu, prawidłowe odżywianie powinno być wspierane przez dobrze zaplanowaną aktywność fizyczną. Odchudzaniu najbardziej sprzyja umiarkowanie intensywny wysiłek fizyczny trwający około 1 godzinę.

Możliwości jest wiele, może to być pływanie, jazda na rowerze, aerobik, czy gry zespołowe. Jeśli jednak do tej pory Twoja aktywność fizyczna była naprawdę niska i obawiasz się o swoją kondycję możesz zacząć od spacerów lub szybkiego marszu.
Autor:
Dyplomowany dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Podobne artykuły

Selen - kluczowy składnik diety w chorobie Hashimoto

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy typu Hashimoto jest powszechnym problemem zdrowotnym w naszym społeczeństwie. Oprócz klasycznego leczenia farmakologicznego stosowanego w omawianym schorzeniu warto zwrócić uwagę na składniki odżywcze zawarte w pożywieniu, które istotnie wspomagają pracę tarczycy. Na szczególną uwagę zasługuje selen.

Kiedy jest czas na grzybobranie?

Wielu z nas zastanawia się, kiedy jest najlepszy czas na grzybobranie? Kiedy wybrać się do lasu, aby zapełnić swój koszyk i przynieść do domu wiele gatunków grzybów a następnie wykorzystać je w domowej kuchni? 

Stara szkoła

Ostatnio usłyszałam w gabinecie od Pacjenta stwierdzenie „szukam diety dla siebie”. To nie pierwszy raz. Kontekst bywa odchudzający, zdrowotny, związany ze złym samopoczuciem, a ostatnio, najczęściej łączący wszystkie te elementy. Także tym razem, moim pierwszym skojarzeniem z tym stwierdzeniem było przypuszczenie o chęć eksperymentowania Pacjenta z różnymi „sposobami” na odżywianie.

Małgorzata Łyżniak
Majówka na diecie? Da się to ogarnąć!
Majówka na diecie? Da się to ogarnąć!