Właściwości witaminy D

Od kilku lat witamina D jest w centrum uwagi środowiska medycznego, ze względu na liczne niedobory tej witaminy sięgające nawet 90 % naszego społeczeństwa. Szczególnie narażone na jej niedobory są dzieci, osoby w wieku podeszłym, pacjenci borykający się z m.in. z otyłością i zaburzeniami wchłaniania, a także osoby mieszkające w miejscach o małym natężeniu promieniowania słonecznego, czy też spędzające większość czasu w zamkniętych pomieszczeniach.



Polecani dietetycy

Skąd czerpać witaminę D?

Witaminę D możemy czerpać ze źródeł pokarmowych oraz z jej syntezy skórnej. W pokarmach witamina D występuje w formie ergokalcyferolu (witamina D2) oraz cholekalcyferolu (witamina D3). Pierwszą wspomnianą postać tej witaminy znajdziemy w produktach pochodzenia roślinnego, takich jak: drożdże czy grzyby. Druga postać jest obecna w produktach zwierzęcych: rybach, jajach i w mniejszym stopniu w produktach mlecznych.

Niestety same źródła pokarmowe są niewystarczające do realizacji normy zapotrzebowania na witaminę D. Zdecydowanie więcej tej witaminy uzyskamy z syntezy skórnej zachodzącej pod wpływem działania promieni słonecznych. Efektywność tego procesu możemy zapewnić wystawiając minimum 18% powierzchni ciała na słońce, każdego dnia przez około 20-30 minut. U osób z bardzo jasną karnacją odpowiednia ilość witaminy D powstanie już po 15-minutowej ekspozycji na słońce. Niestety, w Polsce na syntezę skórną tej witaminy możemy liczyć tylko od kwietnia do września, zakładając, że nie będziemy stosować żadnych kremów z filtrem przeciwsłonecznym.

A dlaczego witamina D jest tak ważna dla naszego organizmu?

Większość osób na pewno wskazałaby na jej niezbędną rolę w prawidłowej mineralizacji kości. To prawda, witamina D jest potrzebna m.in. do prawidłowego wchłania wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego. Jej niedobór u osób dorosłych prowadzi do rozwoju osteoporozy, a u dzieci natomiast do rozwoju krzywicy. Nie jest to jednak jedyna rola witaminy D w organizmie. Ma również udowodnione działania neuroprotekcyjne. Wspomaga na przykład funkcje poznawcze u osób z demencją. Niedobór witaminy D wiąże się z większym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera oraz stwardnienia rozsianego.


Prawdopodobnie wpływa również na nastrój i niweluje stany depresyjne. Działa przeciwnowotworowo, gdyż hamuje namnażanie się komórek rakowych. Dodatkowo posiada właściwości immunomodulujące, wygasza reakcje zapalne, co może chronić przed rozwojem chorób autoimmunologicznych takich jak: reumatoidalne zapalenie stawów, nieswoiste zapalenia jelit, czy cukrzyca typu 1.
Biorąc pod uwagę liczne prozdrowotne właściwości witaminy D oraz problem z jej wystarczającą podażą można również rozważyć suplementację tej witaminy szczególnie w okresie jesienno-zimowym. W tej kwestii należy jednak skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią dawkę i preparat.

Autor:
Dyplomowany dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Jakie ryby warto jeść?

"Na ryby - w kaździuteńki wolny dzień, na ryby - nad leniwą rzeczkę w cień (...)" to słowa słynnej piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów :) Ale czy utwór ten doskonale nie wpisuje się w wakacyjne wędkowanie i spędzanie wolnego czasu na łonie natury? :) Oczywiście, że tak.  Wielu z nas lubi odpoczywać przy jednym z najspokojniejszych i jednocześnie wymagających dużo cierpliwości hobby, jakim jest połów ryb. Jezioro, cisza, spokój, wędka i my ;)
Złowienie ryby to pół sukcesu, drugie pół stanowi jej sprawienie:) Dla niektórych to wyzwanie a dla niektórych codzienność:) Dowiedzmy się jednak, jakie okazy korzystnie wpływające na nasze zdrowie można złowić w najlepszej porze roku, czyli latem :)

Poznaj swojego dietetyka - wywiad z Jolantą Czepułkowską

Zgodnie z obietnicą, kontynuujemy cykl wywiadów  pod hasłem " Poznaj swojego dietetyka":) Dziś rozmowa z Jolantą Czepułkowską - specjalistą z zakresu zdrowego żywienia, która swoją wiedzą i doświadczeniem wspiera pacjentów gabinetów dietetycznych Przyjemność Jedzenia. To, że jest świetnym dietetykiem - to wszyscy wiemy. A jaka jest prywatnie? Sprawdźmy :) Zatem ... Czas poznać Jolę;)

Jak wrócić do formy po rozpustnych wakacjach?

Wakacje, na które tak zawsze czekamy dobiegają końca. Jest to czas grilli, ognisk, imprez w gronie znajomych. Wakacyjny klimat, ładna pogoda oraz wyjazdy na urlop sprzyjają uleganiu różnym jedzeniowym pokusom. Często  w tym okresie wykazujemy się mniejszą aktywnością fizyczną i nie trzymamy się diety. Wszystko to sprawia, że po wakacjach ciężko nam wrócić do formy i nawyków, które mieliśmy przed sezonem urlopowym.

Anna Huma - Nande