Owocowy zawrót głowy

Zdrowe, kolorowe, soczyste owoce pachnące słońcem, latem, dobrym, wakacyjnym nastrojem :) Korzystajmy z takich dobrodziejstw, póki sezon w pełni:) Nie ma lepszego okresu, by dostarczyć sobie zdrowe, dobre, witaminowe kalorie z natury :) Pamiętajmy o różnorodności i odpowiednim zbilansowaniu a nasze ciało i dusza trafią do owocowego raju;) A jak trafić na właściwy tor? :)



Polecani dietetycy

 
Truskawkowe królestwo
To ostatnie dni aby skorzystać z cudownych właściwości świeżych truskawek. Owoce te w 100 g zawierają 82 mg witaminy C. Taka porcja zaspokaja dzienne zapotrzebowanie naszego organizmu na kwas askorbinowy, który wpływa pozytywnie na układ krwionośny, chroni m.in. przed chorobami nowotworowymi, osteoporozą, depresją.Wzmacnia odporność, skraca czas choroby, przyspiesza gojenie ran, chroni dziąsła i uzębienie. W truskawkach kryje się także witamina A chroniąca nasz wzrok i poprawiająca stan skóry. Spożywając truskawki dodatkowo dostarczamy sobie witaminę B6, E i K.
 
W malinowym chruśniaku
W malinowym chruśniaku kryją się aromatyczne owoce z rodziny pestkowców mające różowatą barwę. Podobnie, jak truskawki są dobrym, choć mniejszym źródłem witaminy C a także E, B1, B2, B6. Maliny są często wykorzystywane jako naturalny sposób na przeziębienie, obniżają temperaturę poprzez oddziaływanie na gruczoły potowe. Syropy z malin lub napary także z liści tego owocu są często podawane przy leczeniu chorób bakteryjnych i wirusowych a także sprawdzają się w schorzeniach żołądkowo-jelitowych, mogą przyczynić się do zniwelowania bólu miesiączkowego czy mdłości i towarzyszących dolegliwości w okresie ciąży. Latem jedzmy świeże owoce a na zimę przygotujmy naturalne soki malinowe do herbaty i syropy na grypowe niedyspozycje.
 
Czereśnie wygrzane słońcem

Czereśni odmian wiele i podobnie jest z zwartością witamin w tych owocach. Witamina C, A, grupa B także jest aktywna w składzie czereśni. Są one naturalnym energetykiem, więc spożywając je dostarczamy sobie dodatkową siłę i witalność :) Co więcej, w przypadku problemów z wątrobą czy przemianą materii, czereśnie mogą wspomóc proces regeneracyjno - naprawczy, więc warto po nie sięgnąć. Pamiętajmy tylko, że w tym przypadku kaloryczność jest zdecydowanie większa niż w truskawkach czy malinach, więc należy zaplanować odpowiednią ilość czereśniowej przyjemności w letnim menu :)
 
Jagodowy bór czyli na jagody
Sezon na jagody nie jest długi, więc w lipcu warto poszukiwać na lokalnych straganach kobiałek wypełnionych tymi owocami. Są źródłem witaminy C,A,B, PP. Dzięki swoim właściwościom mogą przyczynić się do zapobiegania nowotworom m.in. piersi, wątroby, jednak przede wszystkim słyną z szerokiego dobrodziejstwa dla jednego ze zmysłów - wzroku. Poprawiają widzenie, pomagają odciążyć wzrok po wielogodzinnej biurowej pracy przy komputerze, są wykorzystywane w leczeniu schorzeń siatkówki i mają bardzo szerokie zastosowanie w suplementach i preparatach okulistycznych.
 
Porzeczkowy szlak witaminy C
Czarna porzeczka przoduje w zawartości witaminy C na wakacyjnej mapie letnich owoców. Spożycie 100 g porzeczek pokrywa ponad dwukrotność dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Smak nieco kwaskowy niekoniecznie może przypaść wszystkim do gustu ale chcąc zadbać o własne zdrowie, powinniśmy pokusić się o spróbowanie tego witaminowego cudu. Porzeczki działają także przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie, zmniejszają poziom złego cholesterolu we krwi, a także obniżają poziom cukru.
Chcesz być zdrowy? Jedz porzeczki! :)
 
Dla kontrastu
Dla kontrastu - arbuz - zielona z zewnątrz, a w środku czerwona, duża okrągła kula, naszprycowana małymi czarnymi pestkami:) Witamin za wiele nie ma, ale niewątpliwie jest symbolem lata:) Działa moczopędnie z uwagi na dużą zawartość wody, a także wykazuje właściwości antynowotworowe i hamuje proces starzenia.
Nie zapomnijmy zatem o tak wspaniałym deserze na upalne popołudnia :)
 
Owocowego dnia! :))
 

Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Jak wrócić do formy po rozpustnych wakacjach?

Wakacje, na które tak zawsze czekamy dobiegają końca. Jest to czas grilli, ognisk, imprez w gronie znajomych. Wakacyjny klimat, ładna pogoda oraz wyjazdy na urlop sprzyjają uleganiu różnym jedzeniowym pokusom. Często  w tym okresie wykazujemy się mniejszą aktywnością fizyczną i nie trzymamy się diety. Wszystko to sprawia, że po wakacjach ciężko nam wrócić do formy i nawyków, które mieliśmy przed sezonem urlopowym.

Kroplówka z chrolofilu

Patrząc na kartki kalendarza, nie da się zaprzeczyć, że kalendarzową wiosnę niewątpliwie mamy. W pogodzie... no cóż... mogłoby by być zdecydowanie lepiej. A co mówi nasze ciało? Jesteśmy przemęczeni po długiej zimie, szarówce za oknem, nasz organizm wysyła sygnały o
przesileniu i potrzebuje wsparcia. Z każdej komórki ciała dochodzi do nas głos "Ratunku!". Chcemy wiosny nie tylko na zewnątrz, ale także w
głębi naszego ducha! :) Jak temu zaradzić ? Odpowiedź jest prosta - chlorofil, czyli gramy w zielone! :)

Jak przeciwdziałać efektowi jo-jo?

Każdy, kto rozpoczyna przygodę z dietą, zaznajomił się z pewnością także z tzw. pojęciem efektu jo-jo. Mit czy prawda? Czy każda dieta musi zakończyć się efektem jo-jo? Czym właściwie jest to zjawisko i jak jemu zapobiec? Porady i jednocześnie wskazówki poniżej:) Ale najpierw kilka podstawowych pytań :)

Jolanta Czepułkowska
Czy warto wprowadzić do diety syrop klonowy?
Czy warto wprowadzić do diety syrop klonowy?