Która kasza jest dla Ciebie?

Kipi kasza, kipi groch ...  I jak było dalej? ;) No właśnie - lata już nie te, ale jakby sięgnąć pamięcią do dzieciństwa to zdecydowanie można potwierdzić, iż właśnie takie słowa rymowanki zwykło się mawiać w rytm odbijającej się piłki. Ale dziś skoncentrujmy się zdecydowanie na kaszach. Zdrowe, smaczne, różnorodne... drobne, grube, o bardzo szerokim zastosowaniu od zup, przez dania główne aż po desery. Mają one wiele właściwości odżywczych, dlatego powinny być stałym elementem w naszym jadłospisie. Która kasza dla kogo będzie najbardziej odpowiednia - oto jest pytanie. Poddajmy to wyjątkowe ziarno krótkiej analizie. Ale zanim to - proponuję kilka słów wprowadzenia.


Polecani dietetycy

Kasze były znane na całym świecie od wieków. W czasach średniowiecza osoby, które zajmowały się produkcją i sprzedażą tego ziarna nazywano krupierami. Kasza była bardzo często spożywanym posiłkiem w domach biednych, ale także arystokracja nie odmawiała sobie takiego przysmaku z bardziej luksusowymi dodatkami. Jednak w XX wieku niestety została wyparta z menu przez tradycyjne ziemniaki zwane regionalnie pyrami. Na całe szczęście dziś znów ten przysmak przeżywa swoje odrodzenie zarówno zajmując główne miejsce w diecie domowej, jak i w menu restauracyjnym. Trzeba pamiętać, że im kasza mniej oczyszczona i mniej rozdrobnione ziarno tym ma więcej cennych składników odżywczych. Zatem po jakie kasze sięgać?
 

Gryczana - to jedna z najzdrowszych kasz zawierająca duże ilości kwasu foliowego, potasu, fosforu ale także wysokowartościowego białka, którego nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Co ważne, nie zawiera glutenu, więc jest zdrowa i bezpieczna także dla osób, które borykają się z celiakią. Najczęściej spożywana i najbardziej dostępna jest ta palona, zdecydowanie rzadziej można dostać krakowską - delikatniejszą w smaku, niepaloną. Kasza gryczana jest wskazana dla osób dbających o szczupłą sylwetkę, mających problem z nadciśnieniem, prawidłową pracą jelit. Poza tym jest gatunkiem, który nie zakwasza organizmu w porównaniu do innych rodzajów kasz. Najczęściej podaje się ją jako dodatek do mięsa ale można ją także nafaszerować wegetariańskie gołąbki lub przygotować w smaku wyjątkowe kotlety z dodatkiem białego sera.
 

Jaglana
jest wyrabiana z łuskanego ziarna prosa, nie zawiera glutenu i jest zdecydowanie bardzo wskazana dla osób z alergią. Poza tym jest bogata w białko oraz witaminy z grupy B. Lekkostrawna, ma działanie antywirusowe, dlatego poleca się jej spożywanie w okresie przeziębienia i obniżonej odporności. Pomoże także w utrzymaniu odpowiedniej kondycji włosów i paznokci a także będzie chronić nasze stawy. Może być spożywana na słodko ale także w postaci tradycyjnej jaglanki z dodatkiem mleka, owoców i bakalii. Mniam :))
 

Jęczmienna - ta z kolei króluje na polskim rynku zajmując około 70% produkcji i jest wyrabiana z ziarna jęczmienia. Biorąc pod uwagę kryterium rozdrobnienia, kasze jęczmienne dzielimy na perłową, łamaną i pęczak. Jest bogata w witaminę PP i błonnik, dzięki czemu zapobiega zaparciom, obniża poziom cholesterolu, a także jest dobrodziejstwem dla naszej cery. Jej spożywanie wpływa na nasz organizm przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwnowotworowo. Najczęściej kasza jęczmienna ma zastosowanie w staropolskim krupniku, jest dodatkiem do mięs, ale sporządzamy z niej także przepyszne kaszotto z dodatkiem białego wina, grzybów i zielonej natki pietruszki.
 

Manna
- typowo pszeniczna, lekkostrawna nazywana z uwagi na swoją drobnoziarnistość grysikiem :) Nie jest bogata w błonnik, ale ma spore ilości jodu. Jest zalecana do spożywania przy schorzeniach nerek, trzustki, wątroby i układu pokarmowego. Podawana dzieciom jako deser z dodatkiem soku malinowego, ale także ma zastosowanie w wytrawnej kuchni - zupy mleczne, dodatek do rosołu zamiast makaronu.
 

Kuskus - wytwarzany z pszenicy durum. Jest to kasza lekkostrawna, bardzo szybka w przygotowaniu, bogata w węglowodany i białko. Zalecana w diecie kobiet ciężarnych, starszych a także dzieci. Bywa dodatkiem obiadowym, jak i deserowym. Z pewnością doda energii naszemu organizmowi i nie podrażni układu pokarmowego.
 
Czy wiedziałeś, że:

* kasza gryczana wpływa bardzo pozytywnie na popęd seksualny u mężczyzn,  więc jest wskazana dla tych Panów, którzy prowadzą dość intensywne życie erotyczne;
* kasza jaglana skutecznie usuwa śluz z naszego organizmu, jest idealna w walce z kaszlem i katarem;
* kasza kuskus w niektórych kulturach jest uznawana za symbol szczęścia i bogactwa;
 
Reasumując -  kasze to samo zdrowie. Włączajmy je do naszej diety, szczególnie teraz, kiedy przed nami czas jesiennych,chłodniejszych dni. Kasze rozgrzewają, dają energię i są wdzięcznym materiałem do pracy w kuchni zarówno tej słodkiej - deserowej jak i wytrawnej.
 
Zatem smacznego kaszotta w różnorodnej odsłonie ! :)
 
I ostanie przesłanie na dzisiaj...
 
Nie pozwólmy sobie w kaszę dmuchaćpixa!!! :))))

Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Pomysły na orzeźwiające napoje latem

Doskonałą alternatywą dla słodzonych napojów kupionych w sklepie są napoje i lemoniady przygotowane samodzielnie. Ich plusem jest fakt, że wiemy co się w nich znajduje i nie szkodzą zdrowiu tak jak popularne kolorowe napoje. Pamiętać należy jednak, że mają one pewną wartość kaloryczną w związku z czym należy traktować je jak posiłek i właśnie razem z posiłkiem spożywać.

Cykl runo leśne lato: Poziomka

Czas wakacji to czas wyjazdów do lasu, nad jeziora, rzeki, morza i gdzie tylko zapragniemy, aby zapewnić sobie relaks i wypoczynek. Tym razem skoncentrujemy się na tym pierwszym czyli lesie, a raczej tym, co możemy w nim smacznego i zdrowego znaleźć dla ciała, ducha i urody. Dziś czas na poziomkę :)

Musztarda - niedoceniony dodatek do diety?

Musztarda jest produktem wytwarzanym na bazie gorczycy i octu lub moszczu winnego, często z dodatkiem innych przypraw na przykład kurkumy. W Polskiej kuchni zazwyczaj wykorzystywana do nadawania bardziej wyrazistego smaku potrawom mięsnym, sałatkom czy po prostu kanapkom.

Jolanta Czepułkowska
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia