Matcha - zielony puder ziemi

Dziś czas na celebrację najwyższego gatunku herbaty, która czyni cuda ;)  A jakie ? O tym kilka słów w dniu dzisiejszym:) W ten jesienny czas przybliżymy Wam czym jest matcha, jak smakuje i przede wszystkim, dlaczego warto pozwolić sobie na filiżankę tego trunku w ciągu intensywnego dnia w pracy.
Tea time pora rozpocząć:)



Polecani dietetycy

 
Japońska matcha


Matcha w tłumaczeniu dosłownym oznacza "herbatę w proszku". I nie bez kozery tak nazywany jest ten japoński trunek, jakim jest matcha. Ma ona postać zielonego pudru, który ma zastosowanie dużo szersze, niż tylko w postaci porcji zdrowia zamkniętej w filiżance tego wyjątkowego naparu. Matcha zawdzięcza swoją popularność buddyjskim mnichom, którzy rozpowszechnili ten gatunek w świecie. W Japonii ta herbata ma ponad 1 000 letnią tradycję a i w Europie coraz częściej zaczyna być doceniana i poddawana rytuałowi celebracji. Ta prawdziwa japońska matcha pochodzi z rejonów Kioto i Aichi. Warto zwrócić uwagę przy zakupie na miejsce pochodzenia, czy oby przedstawiana jako matcha herbata jest faktycznie tą oryginalną czy może jednak chińskim zamiennikiem.
 

Jak powstaje zielony puder?


Matcha jest herbatą powstającą z gatunku tenchy, jednak to co charakterystyczne to sposób uprawy. Krzewy w określonym momencie wzrostu są przykrywane specjalnymi matami, dzięki czemu roślina produkuje więcej zielonego barwnika, jakim jest chlorofil oraz jest bogatsza w antyoksydanty. Listki herbaty zbierane ręcznie poddaje się procesowi oddziaływania parą, a następnie suszenia. Po wysuszeniu wycina się nerwy i rozdrabnia na puder w kamiennych żarnach, po czym od razu szczelnie pakuje. Przygotowanie 30 g matchy trwa około godziny więc i przełożenie na cenę jest znaczące. Cena opakowania 30-40 g to koszt rzędu około 70 PLN.
 


Japoński rytuał parzenia herbaty chanoyu


Nie wszyscy wiedzą, że ten rytuał dotyczy tylko herbaty matcha. Jest on związany z buddyjską filozofią zen i w przetłumaczeniu oznacza "Droga herbaty". Zielony kolor zaparzanego proszku ma wymiar symboliczny. Poprzez intensywną zieloną barwę ma przypominać o tym, ile dóbr codziennie otrzymujemy od Matki Natury.
Jak przebiega rytuał parzenia tej herbaty?
Proszek przesiewamy przez sitko, następnie bambusową łyżeczką zwaną chashaku nabieramy do 3g zielonego pudru, wsypujemy do ogrzanej miseczki matchawan i zalewamy do 200 ml wody w temperaturze nie wyższej niż 70 stopni Celsjusza. Następnie bambusową miotełką chansenem roztrzepujemy aż proszek się rozpuści i utworzy lekko spienioną, kremową konsystencję.
 

Właściwości matchy


- działa antynowotworowo;
- działa pozytywnie na serce i układ krążenia;
- zapobiega powstawaniu cukrzycy;
- wspomaga metabolizm i tym samym przyczynia się do spadku masy ciała;
- wykazuje działanie odprężające i relaksujące dzięki dużej zawartości L-teaniny;
- dodaje energii, zapobiega nagłemu spadkowi siły a jednocześnie zawiera tyle samo kofeiny co filiżanka kawy, a przy tym jest dużo zdrowsza.
 

Zastosowanie matchy w diecie


- napar w formie herbaty;
- dodatek do jogurtów, smoothie, koktajli;
- jest składnikiem ciast, lodów, słodkich kremów w cukierniczej odsłonie;
- może być dodatkiem do zup i innych słonych przekąsek.
 
Matcha jest bardzo zdrową herbatą, którą powinniśmy włączyć do codziennej diety. Z pewnością nie każdy polubi jej charakterystyczny smak ale jej szerokie właściwości zdrowotne powinny być priorytetem. Aby w pełni korzystać z dobrodziejstwa tego zielonego pudru, należy pamiętać o tym, że wszystkie właściwości będą zachowane tylko w formie naturalnej, czyli przy tradycyjnym zaparzaniu i spożywaniu tego napoju. Jeśli skorzystamy z formy przetworzonej czyli dodając matchę do innych produktów spożywczych, jej działanie będzie dużo słabsze ale z pewnością doda intensywności zielonej barwy naszym potrawom ;)
 
Zachęcamy do rozpoczęcia przygody z matchą! ;) Warto spróbować, polubić i cieszyć się tym, co dała nam Matka Natura ;)

Autor:

Podobne artykuły

Pieczywo i dieta?

Podstawą efektywnego odchudzania jest eliminacja pieczywa oraz wszystkich źródeł węglowodanów z diety. Stwierdzenie to nie jest prawdą. Wcale nie musisz rezygnować z pieczywa – jest ono bardzo ważną częścią zdrowej, zbilansowanej diety. Produkty zbożowe trzeba jeść codziennie, co  podkreśla również Instytut Żywności i Żywienia.  Źródło sukcesu zależy jednak od właściwego wyboru. Kiedy sięgasz po pieczywo, kasze, makarony pamiętaj o swoim zdrowiu. Wybieraj produkty z pełnego przemiału, zawierają one dużo więcej witamin, związków mineralnych i błonnika niż pieczywo białe. Brązowy ryż, płatki owsiane, kasze gruboziarniste, makarony razowe oraz pieczywo pełnoziarniste, razowe, graham są to produkty warte polecenia.

Mleka roślinne - czy warto je spożywać?

Najczęściej spożywanym rodzajem mleka w codziennej diecie przede wszystkim dzieci, ale także i dorosłych jest oczywiście mleko krowie. Zdecydowanie rzadziej do jadłospisu wprowadzane jest mleko także zwierzęce -  kozie, które ma wiele walorów zdrowotnych ale trzeba pamiętać, że odznacza się także charakterystycznym zapachem i smakiem.

Co pływa w wodzie smakowej?

Jedną z podstawowych, ważnych i zdrowych zasad żywieniowych jest picie wody: mineralnej/źródlanej/z kranu gazowanej lub niegazowanej, zależnie od upodobań, ale NIE SMAKOWEJ.

Elżbieta Gmurczyk
Odchudzanie małymi krokami: nie wszystko naraz, mały krok to duża zmiana
Odchudzanie małymi krokami: nie wszystko naraz, mały krok to duża zmiana