Czym są antocyjany i dlaczego warto włączyć je do diety?

Czym są antocyjanty?  Gdzie je znajdziemy i czy w ogóle warto się nimi interesować? Czy są one potrzebne w naszym organiźmie czy wręcz przeciwnie - są trujące?Polecani dietetycy

Antocyjany to naturalne barwniki występujące w warzywach i owocach. Posiadają udowodnione właściwości prozdrowotne. Przede wszystkim uszczelniają naczynia krwionośne oraz zwiększają ilość „dobrego cholesterolu” w organizmie co wpływa na obniżenie prawdopodobieństwa zachorowania na miażdżycę. Dodatkowo przy zwiększaniu przepuszczalności naczyń, antocyjany mogą wpływać na zmniejszenie miejscowych stanów zapalnych w organizmie. Związki te pozytywnie wpływają również na narząd wzroku zmniejszając ryzyko zapadalności na zwyrodnienia plamki żółtej w oku. Antocyjany neutralizując wolne rodniki działają przeciwnowotworowo. Bogate zasoby antocyjanów znaleźć możemy w winogronach, aronii, czarnej porzeczce, borówce, jagodach, owocach czarnego bzu, pomidorach, kapuście czerwonej, czerwonej cebuli, rzodkiewce.

Znając właściwości i prozdrowotne działanie tych związków na nasz organizm, warto sporządzać posiłki z uwzględnieniem warzyw oraz owoców bogatych w antocyjany na co dzień.
Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Co kryje w sobie pomidor?

Sięgając do czasów ławki szkolnej, a nawet jeszcze wcześniej, na myśl przychodzi mi gra w pomidora ;) Nie można było dowiedzieć się niczego od współgraczy, bo na każde zadane pytanie słyszeliśmy jedynie odpowiedź pomidor :) Ale do czasu ;) Podstęp, taktyka i można było skusić przeciwnika ;) A czym może skusić nas prawdziwy pomidor? :)

Czas na bulwy - seler

Bardzo popularny, zdrowy, niskokaloryczny a jednocześnie nie doceniany w polskiej kuchni. Kiedyś wierzono, że przynosi szczęście a nauka dowiodła, że jego spożywanie zapewnia urodę, zdrowie i długowieczność. O kim mowa ? O selerze rzecz jasna. Jest to warzywo znane od wieków, dostępne na każdym straganie, w każdym sklepie, jednak czy jesteśmy świadomi jego właściwości i cennego źródła witamin i składników odżywczych? Wydaje się, że nie, dlatego czas to zmienić! Poznajcie selera! :)

Czas na bób!

Są i tacy, którzy nigdy nie jedli tego pożywnego zielonego warzywa a są i tacy, którzy o nim wcale nie słyszeli. Jakie ma właściwości i dlaczego warto włączyć go do diety a kto powinien uważać i wystrzegać się tego warzywa? Sprawdźmy :) Sezon na bób czas zacząć!:)

Jolanta Czepułkowska