Czym są antocyjany i dlaczego warto włączyć je do diety?

Czym są antocyjanty?  Gdzie je znajdziemy i czy w ogóle warto się nimi interesować? Czy są one potrzebne w naszym organiźmie czy wręcz przeciwnie - są trujące?Polecani dietetycy

Antocyjany to naturalne barwniki występujące w warzywach i owocach. Posiadają udowodnione właściwości prozdrowotne. Przede wszystkim uszczelniają naczynia krwionośne oraz zwiększają ilość „dobrego cholesterolu” w organizmie co wpływa na obniżenie prawdopodobieństwa zachorowania na miażdżycę. Dodatkowo przy zwiększaniu przepuszczalności naczyń, antocyjany mogą wpływać na zmniejszenie miejscowych stanów zapalnych w organizmie. Związki te pozytywnie wpływają również na narząd wzroku zmniejszając ryzyko zapadalności na zwyrodnienia plamki żółtej w oku. Antocyjany neutralizując wolne rodniki działają przeciwnowotworowo. Bogate zasoby antocyjanów znaleźć możemy w winogronach, aronii, czarnej porzeczce, borówce, jagodach, owocach czarnego bzu, pomidorach, kapuście czerwonej, czerwonej cebuli, rzodkiewce.

Znając właściwości i prozdrowotne działanie tych związków na nasz organizm, warto sporządzać posiłki z uwzględnieniem warzyw oraz owoców bogatych w antocyjany na co dzień.
Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Dieta a wakacje all inclusive

Osoby dbające o szczupłą sylwetkę często obawiają się wyjazdów o charakterze all-inclusive, upatrując w nich zaprzepaszczenia wielomiesięcznych starań o niższą masę ciała. Czy słusznie?

Pizza - czy wiesz o niej już wszystko? Sprawdź!

Kto z Was nie lubi pizzy... ręka do góry... Nie widzę chętnych ;) Czy coś w tym dziwnego... raczej nie :) Ten włoski przysmak potrafi urzec każdego. Pytanie czy nasza wiedza o tym smakowitym daniu, znanym na całym świecie jest równie duża, jak ochota na okrąglutki, wytrawny, drożdżowy placek z ulubionymi dodatkami:) Sprawdźmy. Ciekawe, czy coś Was zaskoczy:)

Dlaczego mamy problem ze zmianą nawyków żywieniowych?

W ostatnich latach zdrowy styl życia jest preferowany społecznie. Przekazy zdrowotne w mediach upowszechniają wiedzę i pozytywne postawy w stosunku do zdrowia. Racjonalne odżywianie jest podstawową kategorią zachowań zdrowotnych, ale pomimo akceptowania jego znaczenia, ciężko jest podjąć działania w tym kierunku, czyli „z jednej strony chcę czegoś, ale z drugiej strony nic w tym kierunku nie robię a w sumie to może samo się zrobi”.

Elżbieta Gmurczyk