Jarmuż pod lupą

Jarmuż to jedno z najzdrowszych warzyw na gospodarskim straganie, po które można sięgnąć aby zapewnić sobie witaminy, witalność i energię. Kiedyś te kędzierzawe liście były zdecydowanie bardziej popularne, dziś nie tak często trafiają na pierwsze strony naszych jadłospisów. Dlaczego ? Smak, zapach ? Czas odkryć, co jarmuż ma nam do zaoferowania.


Polecani dietetycy


W jarmużowej krainie czyli kilka słów tytułem wstępu ...
Jarmuż wychował się w rodzinie kapustnych.Pierwsze uprawy powstały ponad 2200 lat temu i były  już znane w czasach starożytnego Rzymu. Pisali o nim starożytni uczeni, którzy chcieli zaznaczyć, jak ważną rolę spełniał w ówczesnych okresie. Była to funkcja lecznicza. Jarmuż był stosowany jako lekarstwo na wiele różnych schorzeń. W średniowieczu natomiast warzywo to stało się jednym z najbardziej dostępnych i najczęściej spożywanych przez ludzkość pokarmów. W Polsce jarmuż pojawił się w XIV wieku. Jego smak przypomina trochę kapustę, szpinak, brokuły, z tą różnicą, że jeśli warzywo to przemarznie, lekko gorzkawa nuta zamienia się w słodycz dzięki zamianie skrobi na cukry.
 

Jarmuż na tropie super foods
Jarmuż   z uwagi na ogromne bogactwo witamin i mikroelementów jest zaliczany do tzw. super foods, czyli "super-żywności" odznaczającej się niezwykłymi wartościami odżywczymi. Te kędzierzawe liście, zawierają w sobie błonnik, chlorofil, sulforafan, witaminę C, ryboflawinę, tiaminę, niacynę, witaminę B6, A, K, kwas foliowy a także takie minerały jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk. Jarmuż może być spożywany przez diabetyków, ponieważ charakteryzuje go niski indeks glikemiczny. Warzywo to jest mile widziane w diecie zarówno zdrowotnej jak i odchudzającej, ponieważ 100 g kędzierzawej skarbnicy samych najlepszych dla zdrowia wartości nie przekracza 30 kcal.
 

Jarmuż - pierwsza pomoc w trosce o...
Jarmuż jest cudownym, naturalnym medykamentem, który pomoże w regulacji ciśnienia krwi, przyczyni się do zahamowania powstawania złego cholesterolu, zapobiega miażdżycy, reguluje krzepliwość krwi, pozytywnie oddziałuje na układ kostny, zapobiega powstawaniu osteoporozy, poprawia pracę układu odpornościowego, przyspiesza metabolizm, poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci, wykazuje działanie antynowotworowe, przeciwutleniające,może ochronić przed powstawaniem wrzodów żołądka i dwunastnicy.
Uwaga! Jarmuż zawiera szczawiany, więc nie powinien być spożywany przez osoby cierpiące na kamicę szczawianową.
 

Pomysł na.. :)
Jarmuż w kuchni oczywiście :)  Jak można go wykorzystać, zachowując największe wartości odżywcze ? Najlepiej spożywać go na surowo w postaci dodatku do sałatek i  zielonych koktajli. W formie przetworzonej  natomiast liście jarmużu można wykorzystać jako składnik farszu do naleśników, pierogów, tart i zapiekanek, do zup warzywnych. My polecamy jednak najprostszą i najsmaczniejszą wersję - chipsy z jarmużu w towarzystwie kilku kropli oliwy z oliwek, soli morskiej i odrobiny świeżego czosnku.
 

Ciekawostki:
* jarmuż zawiera w sobie więcej witaminy A niż jakiekolwiek zielone warzywa;
* ma w sobie więcej cennego wapnia niż mleko;
* inna nazwa jarmużu popularna w Polsce to kapusta bezgłowa;
 
Czas zimowy to idealna pora na jarmuż. Kto nie próbował, ten traci ;)  Poszukiwania amatorów jarmużowego smaku czas rozpocząć !


Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Ostatnie dni lata, czyli jak wykorzystać owoce sezonowe

Lato zbliża się ku końcowi, niestety. A wraz z nim powoli znikają sezonowe owoce. Proponuję wykorzystać je do maksimum, póki jeszcze są. Następne dopiero za rok. Oto kilka przepisów ? smacznych, zdrowych i przyjemnych w smaku 

Zdrowe śniadanie to podstawa!

Zdecydowanie już za nami ciężkie, deszczowe i zimne majowe dni, my w ciągłym pośpiechu, bez chwili czasu dla siebie.
Jednak przypominamy, że w całej tej gonitwie dnia codziennego nie możemy zapominać o najważniejszym - o śniadaniu!

Czy napój energetyczny rzeczywiście dodaje energii?

Na co dzień żyjemy bardzo szybko, może aż za szybko. Wpadliśmy w gonitwę, której rytm narzuca wartki prąd codzienności. Praca zawodowa, w której wymagający szef tylko czeka na nasze potknięcie, w domu lista zadań, która nie ma końca, kontra brak czasu na wypoczynek i relax, który pomógłby odnaleźć równowagę. Zatem. jak radzą sobie ludzie, biorący udział w tej życiowej sztafecie. aby przetrwać i wyrażając się kolokwialnie " ogarnąć" tę szarość życia codziennego? Odpowiedzi nie trzeba daleko szukać - coraz częściej sięgamy po popularnie nazywane energetyki. Czym są i jak działają na organizm? Czy faktycznie wspomagają czy są obciążeniem dla naszego ciała?

Anna Huma - Nande
Diety sokowe. Czy są korzystne dla organizmu?
Diety sokowe. Czy są korzystne dla organizmu?