Czas na sorbet! Owocowy i....warzywny
Latem korzystamy z różnych pomysłów na ochłodę. Jednym z bardziej popularnych, który lubią i Ci mali i Ci duzi... to jedzenie lodów :) Polecani dietetycy
Za granicą można znaleźć zdecydowanie bardziej szaleńcze połączenia, pytanie czy faktycznie są amatorzy takich smaków. Ale chyba skoro nie wycofano takich przysmaków ze sprzedaży, to raczej można uznać, że są. Dla przykładu, czy ktoś z Was skusił by się na lód o smaku kandyzowanego bekonu, koniny, ryby czy wołowych ozorów ? To lodowe wyzwania dostępne na rynku japońskim. Ja na pewno nie miałabym odwagi :) Zdecydowanie lepszy kierunek to lody czarne jak ziemia o smaku czarnego sezamu czy też marchewkowe curry. Choć chwila zastanowienia przed zakupem na pewno by była :)
Co robić jednak gdy jesteśmy na diecie a mamy ochotę na zjedzenie loda?
Zdecydowanie w trosce o naszą szczupłą sylwetkę warto wybierać sorbety. Dlaczego? Lód tradycyjny śmietankowy na patyku to około 75 kcal. Jeśli dołożymy do tego zanurzenie takiego śmietankowca na patyku w polewie czekoladowej to dodatkowe 100 kcal. Wiadomo, orzeszki słone, karmel etc. dołączony do polewy to kolejna zbędna kaloryczność, której powinniśmy unikać. Dlatego też postawmy na sorbety.
Sorbet to rodzaj orzeźwiającego mrożonego deseru, składającego się w dużej mierze z owoców. Jedna kulka to 30-50 kcal. Jednak uwaga! Decydując się na gotowe sorbety dostępne w kubkach na sklepowych półkach warto czytać etykiety. Niektóre sorbety zawierają od 40 do 47 % owoców a pozostały skład to oczywiście woda ale niestety też syropy glukozowe, stablizatory w postaci gumy guar czy karagenu. Są oczywiście i takie sorbety, w których owoce stanowią 75 % składu produktu i zawierają naturalne składniki a nie są dodatkowo ulepszane sztucznymi i niezdrowymi wzmacniaczami smaku. Dlatego zachęcamy do przeczytania etykiety przed decyzją o zakupie.
Dziś jednak mamy dla Was propozycje sorbetów zdrowych, warzywno-owocowych, które można przygotować w domu, bazując na naturalnych składnikach. Jakie smaczne mixy sorbetowe można wyczarować w domowym zaciszu ?
Sorbet marchewkowo - bananowy
Składniki:
6 marchewek, 3 banany, łyżka miodu, 1/2 szklanki mleka kokosowego
Przygotowanie:
Marchewki upiec w piekarniku a następnie przełożyć do miski i rozgnieść
na gładką masę. Dodać mleko, banany, miód.
Masę przełożyć do pudełka do zamrażania lub gotowych fantazyjnych
foremek (można wbić w nie drewniane patyczki aby wygodniej było potem
jeść sorbet). Zamrażać 3h.
Sorbet buraczano-malinowy
Składniki:
5 buraków średniej wielkości, 1/2 kg malin, 4 łyżki miodu, sok z 1
cytryny, 1/2 szklanki octu balsamicznego
Przygotowanie:
Buraki upiec w piekarniku a następnie po wystudzeniu zmiksować na gładką
masę z malinami. Dodać sok z cytryny, ocet i miód. Masę przełożyć do
pudełka do zamrażania lub gotowych fantazyjnych foremek (można wbić w
nie drewniane patyczki aby wygodniej było potem jeść sorbet). Zamrażać
3h.
Sorbet szpinakowo-truskawkowo-bananowy
Składniki:
200g liści szpinaku, 200 g truskawek, 2 banany, 3 łyżki miodu
Przygotowanie:
Wszystkie składniki zblendować na gładką masę. Przełożyć do pudełka do
zamrażania lub gotowych fantazyjnych foremek
(można wbić w nie drewniane patyczki aby wygodniej było potem jeść
sorbet). Zamrażać 3h.
Czy tak nie lepiej ?
Domowo, naturalnie, zdrowo! Smacznej sorbetowej ochłody!
Podobne artykuły
Majówka na diecie? Da się to ogarnąć!
Wyjazdy, grille, wspólne biesiadowanie – Majówka to dla wielu czas luzu… ale co, jeśli jesteś na diecie i chcesz trzymać się swoich celów? O tym ostatnio rozmawiam z Pacjentami w Gabinecie.
Jak przetrwać długi weekend majowy w gronie osób, które bardzo chętnie „skomentują lub udzielą wielu dobrych rad” na temat diety?
Co wchodzi w skład majowego trio?
Maj... z czym Wam się kojarzy ten miesiąc? Co pysznego można zjeść w maju .. a czekamy na to cały rok? :) Podpowiem Wam: rabarbar, truskawki i botwinę :) To jest właśnie smak maja, wprowadzający nas powoli w sezon letni. Dużo pyszności można przygotować z tych składników, pytanie jakie właściwości korzystnie wpływające na nasze zdrowie mają te dobrodziejstwa? Zatem sprawdzam!:)
Jak dieta dostosowana do farmakoterapii wspiera proces odchudzania?
Odchudzanie jest procesem, który wymaga odpowiedniego podejścia zarówno w zakresie diety, jak i aktywności fizycznej. W przypadku osób, które stosują farmakoterapię, proces ten może być bardziej skomplikowany, ponieważ niektóre leki mogą wpływać na metabolizm, apetyt czy inne aspekty zdrowia. Z tego powodu ważne jest, aby dieta była odpowiednio dostosowana do farmakoterapii, by wspierać proces odchudzania i minimalizować ewentualne skutki uboczne leczenia. Jak zatem dieta dostosowana do farmakoterapii może wspomagać proces odchudzania?