Jak utrzymać właściwy poziom cukru we krwi?

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, coraz częściej atakuje z nienacka, nie daje oczywistych objawów, dlatego tym bardziej trzeba wykazać się czujnością i obserwacją własnego organizmu. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego dziś krótko podpowiadamy, w jaki sposób działać, aby próbować uchronić się przed tą uciążliwą i wyniszczającą chorobą.


Polecani dietetycy

Ważnym elementem, który będzie wspomagał naszą barierę przed zachorowalnością oraz chronił nasz organizm przed cukrzycą jest dieta i na tym dziś chcemy się skoncentrować. Dzięki właściwie dobranemu jadłospisowi można utrzymać właściwy poziom cukru i zaznaczam, że nie mówimy tu o wyleczeniu z cukrzycy ale zapobieganiu i dbałości o własne zdrowie.

Przede wszystkim nadrzędna zasada - regularność! Bardzo ważna jest systematyczność spożywania posiłków. W ciągu dnia powinniśmy jeść najlepiej co 3 godziny, tak więc wychodzi 5-6 posiłków, w tym 3 główne, pozostałe to przekąski.

Wybierajmy węglowodany złożone, produkty z pełnego ziarna, unikajmy białego pieczywa, białego ryżu, makaronów. Ograniczmy słodycze, napoje słodkie ale także alkoholowe. Należy uważać także na bardzo słodkie owoce.

Zadbajmy o odpowiednią ilość białka w diecie, z tego wszak pobieramy dobrą energię. Przetwory mleczne, chude mięso ale dla równowagi ryby, bardziej te tłuste, ponieważ zawierają więcej kwasów omega-3.

Jedzmy dobry tłuszcz - orzechy, awokado, ryby, słonecznik, zrezygnujmy z niezdrowego tłuszczu typu np. słonina.

Nie zapominajmy o takich elementach jak:

* błonnik - organizm wówczas wchłania mniej cukru i tłuszczu, uwrażliwia komórki na insulinę i oczywiście, to co pożądane - wspomaga proces odchudzania; błonnika szukajmy przede wszystkim w warzywach, owocach ze skórką i produktach z pełnego ziarna;
* wapń - poprawia tolerancję glukozy i najlepiej przyswajać go z produktów mlecznych takich jak jogurty, sery;
* chrom -  wspomaga trzustkę w produkcji insuliny, reguluje poziom cukru we krwi a dobrym jego źródłem są orzechy, owoce morza, pomidory, brokuły;
* omega -3 - wpływa na poziom glukozy we krwi a najlepiej czerpać to bogactwo z ryb morskich, awokado, olejów m.in z oleju rzepakowego.

Warto także kierować się w wyborze produktów w codziennej diecie indeksem glikemicznym, aby świadomie komponować posiłki i wiedzieć, które z produktów, mają niski indeks glikemiczny poniżej 40 a które należą do grupy wysokiego indeksu powyżej 60. Ma to  duże odzwierciedlenie w poziomie glukozy w naszym organizmie.

Nie należy zapominać także o kuracji zielarskiej. Filiżanka naparu z morwy białej czy rutwicy lekarskiej nie zastąpi leków w chorobie ale spowolni jej rozwój lub nawet może zapobiec powstaniu cukrzycy.

Badajcie się, sprawdzajcie każdy niepokojący sygnał, który daje Wam ciało, bo lepiej niwelować chorobę w zarodku i stoczyć wygrany pojedynek niż żyć z cukrzycą na co dzień.

Zdrowia życzymy!
Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Zawsze jest pora na... kalafiora!

To pyszne warzywo, na pierwszy rzut oka niepozorne, a jednak posiadające wiele korzystnych właściwościach dla naszego zdrowia. Delikatne w smaku, z bogactwem składników odżywczych, tak więc czym prędzej powinno znaleźć w naszym menu.

Lody podczas diety. Jeść czy nie jeść?

W letnie upalne dni większość z nas czuje nieodpartą chęć zjedzenia pysznych i orzeźwiających lodów. Co jednak powinny zrobić osoby będące w tym czasie na diecie? Walczyć z tą słodką słabością czy poddać się jej?

Jak kupować owoce morza?

Przede wszystkim rozsądnie, czyli ze znanego źródła. Po drugie trzeba mieć pewność, że są świeże. Gdy kupujemy żywe owoce morza wystarczy ocenić ich aktywność. Zwinięte i nieruchome - nie, poruszające się - tak. 

Jolanta Czepułkowska
Czy warto wprowadzić do diety syrop klonowy?
Czy warto wprowadzić do diety syrop klonowy?