Przepisy na kolację dla cukrzyka i... nie tylko!

W życiu osób cierpiących na cukrzycę niezwykle ważnym elementem dnia codziennego jest dieta. Pisaliśmy już o tym, co jest ważne w odżywianiu diabetyków, na co należy zwracać uwagę, czego się wystrzegać a dziś zaproponujemy kilka fantazji kulinarnych na wieczorny posiłek czyli kolację. Kompozycje te będą nie tylko bezpieczne dla cukrzyków ale także dla osób dbających o linię, co więcej spokojnie dania te można podać np. na rodzinnej kolacji czy spotkaniu w gronie przyjaciół.
Co Wy na takie propozycje?



Polecani dietetycy

POMIDORY Z CZARNĄ NIESPODZIANKĄ
SKŁADNIKI NA 4 PORCJE:
4 duże pomidory, 1 czerwona cebula, szklanka czarnej soczewicy, 100 g startego sera żółtego, 1 ząbek czosnku, 1 łyżka oliwy z oliwek, przyprawy: sól, pieprz, ostra papryka
PRZYGOTOWANIE:
Wypłukaną soczewicę gotuj przez 25 minut. Pod koniec gotowania dodaj odrobinę soli i gotuj jeszcze przez 2-3 minuty. Następnie odcedź soczewicę i przelej zimną wodą. Obraną cebulę pokrój w kostkę i podsmaż na oliwie z oliwek. Dodaj przyprawy a następnie na patelnię wrzuć soczewicę i smaż jeszcze około 3 minuty. Umyte pomidory przygotuj do faszerowania: odetnij górne części z szypułkami, wydrąż pomidory i napełnij je farszem z soczewicy i cebuli. Posyp startym żółtym serem, załóż pomidorowe kapelusze i piecz w temperaturze 180 stopni około 20 minut.


SAŁATKA GRYCZANO-SEROWA Z DODATKIEM SZYNKI I SUSZONYCH POMIDORÓW
SKŁADNIKI NA 4 PORCJE:
1,5 szklanki kaszy gryczanej, 200 g sera białego półtłustego, 4 plastry chudej szynki, 4 pomidory suszone w zalewie, przyprawy: oregano, bazylia, tymianek, sól, 2 łyżki zalewy z suszonych pomidorów, 1 łyżeczka octu balsamicznego
PRZYGOTOWANIE:
Kaszę ugotuj w osolonej wodzie i poczekaj do ostudzenia. Następnie szynkę i pomidory pokrój w paski, dodaj kaszę a na końcu całość posyp kruszonym białym serem. Zrób sos z ziół i zalewy z suszonych pomidorów. Całość wymieszaj.


PLACKI Z CUKINII
SKŁADNIKI NA 4 PORCJE:
1 duża cukinia, 1 jajko, 100 g startego żółtego sera, 2 ząbki czosnku, 1 łyżka mąki pszennej, przyprawy: sól i pieprz, oliwa z oliwek do smażenia, jogurt naturalny w ramach sosu
PRZYGOTOWANIE:
Umytą cukinię zetrzyj na tarce o grubych oczkach, umieść masę na sitku i lekko osól aby cukinia puściła sok. Odsączoną cukinię przełóż do misy, wbij jajko, dodaj mąkę i przeciśnięty przez praskę czosnek oraz starty żółty ser. Dopraw przyprawami a następnie smaż placki na oliwie z oliwek. Usmażone placki odkładaj na ręcznik papierowy aby odsączyć zbędny tłuszcz. Podawaj z jogurtem naturalnym.


ZUPA Z ŁOSOSIEM
SKŁADNIKI NA 4 PORCJE:
500g łososia, 2 ziemniaki, włoszczyzna, puszka pomidorów, 2 łyżki koncentratu pomidorowego, przyprawy: ziele angielskie, liście laurowe, sól, pieprz, ostra papryka
PRZYGOTOWANIE:
Przygotuj wywar: wstaw 1,5 litra wody w garnku, dodając ziele angielskie, liście laurowe i sól. Dodaj pokrojoną w kostkę włoszczyznę a następnie ziemniaki. Gotuj około 20 minut. Kiedy wywar będzie już gotowy dodaj pomidory, 2 łyżki koncentratu, dopraw do smaku przyprawami.Na końcu gotowania dodaj łososia pokrojonego w dość sporą kostkę i gotuj jeszcze 10 minut.


Jak widzicie można przygotować smaczną i zdrową kolację dla nas i naszych bliskich. Zadbamy o prawidłowy poziom cukru i nie będziemy się martwić, że węglowodany w naszym organizmie spowodują spustoszenie. W cukrzycy ważne jest rozsądne odżywianie i do tego namawiamy. A taka porcja zdrowia na talerzu będzie dobrym zwieńczeniem dnia i smacznym posiłkiem dającym siłę i witalność.

Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Światowy Dzień Walki z Otyłością

Październik mija pod znakiem celebrowania ważnych i obchodzonych na świecie Światowych dni poświęconych konkretnym dziedzinom medycyny. Celem takich wydarzeń jest zwrócenie uwagi w wymiarze bardziej  międzynarodowym na możliwości przeciwdziałania powstawaniu różnych jednostek chorobowych w naszym organizmie ale także ma za zadanie wskazać,  jak radzić sobie w sytuacjach, kiedy choroba pojawi się w naszym życiu. Dziś nie bylibyśmy sobą, jeśli nie poruszylibyśmy tematu otyłości. A dlaczego? 24 października to Światowy Dzień Walki z Otyłością. Nie ma lepszej daty w kalendarzu, aby pochylić się nad tak ważną tematyką.

Sierpniowe smaki: jabłka

Pierwsze co kojarzy mi się z tematem jabłek to ... piosenka :) "O, jabłuszko, jabłuszko, jabłuszko pełne snu, gdzie spojrzeć jabłuszko, jabłuszko tam i tu, jabłuszko pełne snu (...)". Rozpoczęliśmy muzycznie, ale nie zapominamy o kartce z kalendarza - wszak druga połowa sierpnia inauguruje sezon na jabłkowe, szerokie menu, więc warto dowiedzieć się, jaki pożytek dla naszego zdrowia przyniesienie " jabłuszkowa dieta" :) Jak ciekawie przetworzyć jabłka i podać je naszym najbliższym, a może po prostu najlepszy smak to surowy, zerwany prosto z drzewa owoc? :)

Czerwony jak...burak!

"Mój buraku, mój czerwony (...) ;) Czy wszyscy pamiętają z jakiego wiersza Jana Brzechwy pochodzi ten fragment tekstu? Oczywiście z dzieła poety " Na straganie" :) Jestem przekonana, że większość z nas uczyła się tego wierszyka na pamięć w czasach dzieciństwa, ja nawet brałam udział w przedstawieniu ale dana mi była inna rola niż naszego buraczanego przyjaciela :) Ile wiemy o buraku ? Myślę niewiele. Dodatkowo nie przepadamy za nim bo brudzi nam ręce i nie każdy lubi go przygotowywać a to błąd. Dlatego dziś pod lupę bierzemy buraka! :) Ciekawe, czy nasz tytułowy bohater się jeszcze bardziej zaczerwieni, jak napiszemy dziś krótką rozprawę na temat tego poważnego towarzysza ;)

Elżbieta Gmurczyk
Czym są antocyjany i dlaczego warto włączyć je do diety?
Czym są antocyjany i dlaczego warto włączyć je do diety?