10 października - Dzień Owsianki

Dawno nie celebrowaliśmy żadnego święta, a już z pewnością nie tak zdrowego;) Owsianka... to nic innego, jak samo zdrowie o poranku :) Wiem, wiem, nie wszyscy ją lubią, ale może warto się przekonać, aby wprowadzić do swojego życia witalność, moc wartości odżywczych nieocenionych dla naszego ciała i ducha.



Polecani dietetycy

Rozłóżmy owsiankę na czynniki pierwsze...
Owies to zboże, z którego m. in. wytwarza się płatki owsiane, będące podstawowym składnikiem naszego jubilata - owsianki. Ziarno owsa jest skarbnicą wielu składników odżywczych. Przede wszystkim białka - ma go najwięcej ze wszystkich zbóż. Na uwagę zasługuje także zawartość błonnika, który reguluje pracę jelit, żołądka i całego układu
pokarmowego. Kolejne pokłady zdrowotności to witamina E, która działa przeciw starzeniowo, przeciw zakrzepowo oraz chroni serce przed zawałem. Owies to także witaminy z grupy B a także cały wachlarz składników mineralnych, w tym: magnez, wapń, sód, potas, miedź, selen, mangan. Co więcej zboże to zawiera cenny tłuszcz, w którym można odnaleźć kwas linolowy i oleinowy wykazujący działanie antynowotworowe. Istotne jest to, że tłuszcz ten jest bezcenny, ponieważ sam organizm nie jest go w stanie wyprodukować. Nie zapominamy również o tym, że owies zawiera lecytynę, a ta z kolei pozytywnie oddziałuje na pamięć i koncentrację.

Czas na kolejny stopień wtajemniczenia:) Owies łagodzi ... nie obyczaje a stres:) Dla wszystkich, którym doskwierają skołatane nerwy, polecane są naturalne płatki owsiane, które złagodzą wszelkie wzburzenia i zdenerwowanie. Mówi się także, że w szerszym aspekcie owies i składniki odżywcze w nim zawarte działają antydepresyjnie. Ułatwiają także
zasypianie a tym samym zapewniają harmonię naszego wnętrza i równowagę umysłu.

Czego jeszcze nie wiesz? Owies działa na naszą odporność, więc szczególnie warto go spożywać w okresie jesienno-zimowym. Łagodzi także bóle reumatyczne a także idealnie pielęgnuje skórę wrażliwą. Jest częstym składnikiem kosmetyków antyalergicznych. Łagodzi, nawilża, odżywia i regeneruje naskórek. Uwaga Panowie! Owies zwiększa potencję! ;)

Reasumując - płatki owsiane a tym samym i owsianka jest dobra na wszystko!:) Ten znany od czasów średniowiecza posiłek przetrwał do dziś i stanowi jeden ze zdrowszych punktów menu na mapie jadłospisów całego świata. Obecnie najczęściej spożywana na śniadanie ma zapewnić siły i witalność na cały dzień. Sięga po nią także środowisko sportowców ale co
ważne płatki owsiane po ugotowaniu mają wysoki indeks glikemiczny. Dlatego dla diabetyków zalecana jest zdecydowanie postać surowa dodana np. do jogurtu czy mleka.

Moda na owsiankę trwa a co roku 10 października wszyscy na świecie obchodzą jej święto. Celebrujcie i Wy:) Ten dzień każdy powinien uczcić miseczką zdrowej owsianki przygotowanej zgodnie z Waszą fantazją :) Moją fantazją jest smak jesieni -  śliwka, nasiona chia z musem z mango :) A u Was jakie pomysły na uczczenie tego owsiankowego dnia? ;)

Autor:

Podobne artykuły

Powrót do szkoły, czyli co jeść, żeby zwiększyć koncentrację ?

Wszystko co dobre szybko się kończy i ten, kto akurat wymyślił tę sentencję, zdecydowanie miał rację:) Nadszedł czas powrotu naszych dzieci do szkolnych ław. Jak pomóc tym młodszym, jak i starszym powrócić do efektywnej pracy na lekcjach? Jak zmotywować organizm do bardziej wydajnej i produktywnej aktywności?

Dzień barmana czyli na jakie drinki mogę pozwolić sobie na diecie?

Drogie Panie i Drodzy Panowie! :)
Dziś w kalendarzu data 6 lutego, a to oznacza, że mamy dość nietypowe święto, a dokładniej Dzień Barmana:) W życiu nie słyszałam o takim wydarzeniu, które tym bardziej zasługiwałoby na upamiętnienie na kartach kalendarza, ale w sumie, czemu by nie świętować :) Byłoby przyjemnie, jednak z pewnością, Ci co na diecie zastanawiają się, czy w ogóle mogą
sobie pozwolić na takie odstępstwo od normy.

Właściwości witaminy D

Od kilku lat witamina D jest w centrum uwagi środowiska medycznego, ze względu na liczne niedobory tej witaminy sięgające nawet 90 % naszego społeczeństwa. Szczególnie narażone na jej niedobory są dzieci, osoby w wieku podeszłym, pacjenci borykający się z m.in. z otyłością i zaburzeniami wchłaniania, a także osoby mieszkające w miejscach o małym natężeniu promieniowania słonecznego, czy też spędzające większość czasu w zamkniętych pomieszczeniach.

Elżbieta Gmurczyk
Majówka na diecie? Da się to ogarnąć!
Majówka na diecie? Da się to ogarnąć!