10 października - Dzień Owsianki

Dawno nie celebrowaliśmy żadnego święta, a już z pewnością nie tak zdrowego;) Owsianka... to nic innego, jak samo zdrowie o poranku :) Wiem, wiem, nie wszyscy ją lubią, ale może warto się przekonać, aby wprowadzić do swojego życia witalność, moc wartości odżywczych nieocenionych dla naszego ciała i ducha.



Polecani dietetycy

Rozłóżmy owsiankę na czynniki pierwsze...
Owies to zboże, z którego m. in. wytwarza się płatki owsiane, będące podstawowym składnikiem naszego jubilata - owsianki. Ziarno owsa jest skarbnicą wielu składników odżywczych. Przede wszystkim białka - ma go najwięcej ze wszystkich zbóż. Na uwagę zasługuje także zawartość błonnika, który reguluje pracę jelit, żołądka i całego układu
pokarmowego. Kolejne pokłady zdrowotności to witamina E, która działa przeciw starzeniowo, przeciw zakrzepowo oraz chroni serce przed zawałem. Owies to także witaminy z grupy B a także cały wachlarz składników mineralnych, w tym: magnez, wapń, sód, potas, miedź, selen, mangan. Co więcej zboże to zawiera cenny tłuszcz, w którym można odnaleźć kwas linolowy i oleinowy wykazujący działanie antynowotworowe. Istotne jest to, że tłuszcz ten jest bezcenny, ponieważ sam organizm nie jest go w stanie wyprodukować. Nie zapominamy również o tym, że owies zawiera lecytynę, a ta z kolei pozytywnie oddziałuje na pamięć i koncentrację.

Czas na kolejny stopień wtajemniczenia:) Owies łagodzi ... nie obyczaje a stres:) Dla wszystkich, którym doskwierają skołatane nerwy, polecane są naturalne płatki owsiane, które złagodzą wszelkie wzburzenia i zdenerwowanie. Mówi się także, że w szerszym aspekcie owies i składniki odżywcze w nim zawarte działają antydepresyjnie. Ułatwiają także
zasypianie a tym samym zapewniają harmonię naszego wnętrza i równowagę umysłu.

Czego jeszcze nie wiesz? Owies działa na naszą odporność, więc szczególnie warto go spożywać w okresie jesienno-zimowym. Łagodzi także bóle reumatyczne a także idealnie pielęgnuje skórę wrażliwą. Jest częstym składnikiem kosmetyków antyalergicznych. Łagodzi, nawilża, odżywia i regeneruje naskórek. Uwaga Panowie! Owies zwiększa potencję! ;)

Reasumując - płatki owsiane a tym samym i owsianka jest dobra na wszystko!:) Ten znany od czasów średniowiecza posiłek przetrwał do dziś i stanowi jeden ze zdrowszych punktów menu na mapie jadłospisów całego świata. Obecnie najczęściej spożywana na śniadanie ma zapewnić siły i witalność na cały dzień. Sięga po nią także środowisko sportowców ale co
ważne płatki owsiane po ugotowaniu mają wysoki indeks glikemiczny. Dlatego dla diabetyków zalecana jest zdecydowanie postać surowa dodana np. do jogurtu czy mleka.

Moda na owsiankę trwa a co roku 10 października wszyscy na świecie obchodzą jej święto. Celebrujcie i Wy:) Ten dzień każdy powinien uczcić miseczką zdrowej owsianki przygotowanej zgodnie z Waszą fantazją :) Moją fantazją jest smak jesieni -  śliwka, nasiona chia z musem z mango :) A u Was jakie pomysły na uczczenie tego owsiankowego dnia? ;)

Autor:

Podobne artykuły

Czekoladowe fakty i mity

Czy czekolada jest zdrowa, poprawia nastrój i jest źrodłem energii? Fliżanka czekolady jest mniej kaloryczna niż tabliczka? Czy czekolada biała.. jest czekoladą? Sprawdź!

Jak walczyć z chęcią na słodycze? Część 2. - przepisy na zdrowe słodkości

W I części postu obiecaliśmy Wam zdradzić kilka pomysłów na zdrowe słodkości, więc nie może być inaczej. Podsyłamy Wam kilka przepisów do przetestowania w domowym cukierniczym laboratorium zdrowej kuchni.

Która kasza jest dla Ciebie?

Kipi kasza, kipi groch ...  I jak było dalej? ;) No właśnie - lata już nie te, ale jakby sięgnąć pamięcią do dzieciństwa to zdecydowanie można potwierdzić, iż właśnie takie słowa rymowanki zwykło się mawiać w rytm odbijającej się piłki. Ale dziś skoncentrujmy się zdecydowanie na kaszach. Zdrowe, smaczne, różnorodne... drobne, grube, o bardzo szerokim zastosowaniu od zup, przez dania główne aż po desery. Mają one wiele właściwości odżywczych, dlatego powinny być stałym elementem w naszym jadłospisie. Która kasza dla kogo będzie najbardziej odpowiednia - oto jest pytanie. Poddajmy to wyjątkowe ziarno krótkiej analizie. Ale zanim to - proponuję kilka słów wprowadzenia.

Małgorzata Łyżniak
Stara szkoła
Stara szkoła