Truskawki na śniadanie
Omlet z truskawkami [1 porcja] – 2 jaja, 1 szklanka truskawek, ½ opakowania jogurtu naturalnego (150-gramowego), 1 łyżeczka cukru waniliowego, 1 łyżka oliwy z oliwek, mięta. Truskawki pokroić na mniejsze kawałki. Miętę drobno posiekać. Jajka roztrzepać, dodać sól i pieprz. Smażyć na oliwie na niewielkim ogniu. Jogurt połączyć z cukrem waniliowym i miętą. Całość wymieszać. Na usmażony omlet wylać sos jogurtowy. Całość posypać truskawkami.
Owsianka z truskawkami na bogato [1 porcja] - płatki owsiane, 1 szklanka truskawek, 1 szklanka mleka 1,5%, 1 łyżeczka orzechów, 5-6 migdałów, 1 łyżeczka gorzkiej czekolady. Truskawki drobno pokroić. Do wrzącego mleka dodać płatki. Gotować stale mieszając. Gdy owsianka zacznie gęstnieć dodać truskawki, migdały i orzechy. Całość wymieszać i gotować jeszcze chwilę. Posypać czekoladą.
Twarożek z serkiem wiejskim i owocami [1 porcja] – 1 opakowanie serka wiejskiego light, 1 szklanka truskawek, 1 łyżeczka rodzynek, 1 łyżeczka płatków migdałowych, cynamon. Płatki migdałowe uprażyć na suchej patelni. Serek połączyć z owocami. Dodać rodzynki i płatki migdałowe. Posypać cynamonem. Jeszcze raz wymieszać.
Truskawki na obiad
Polędwiczki wieprzowe w truskawkowym sosie [1 porcja] – polędwiczka wieprzowej, 1 szklanka truskawek, ¼ szklanki bulionu, 1 łyżka oliwy z oliwek, 1 łyżka octu balsamicznego, 1 łyżeczka cukru pudru, bazylia, sól, pieprz. Truskawki przekroić na pół. Połączyć z cukrem pudrem i octem balsamicznym. Całość wymieszać. Odstawić na 10-15 minut. Mięso oprószyć solą i pieprzem. Podsmażyć na oliwie przez 2-3 minuty z każdej strony. Dodać wodę i dusić pod przykryciem, aż mięso będzie miękkie. Mięso wyjąć z patelni. Na patelnię wlać bulion i zagotować. Dodać truskawki z sosem balsamicznym. Podgrzewać przez 2-3 minuty na małym ogniu. Truskawki wyjąć i ułożyć obok mięsa. Całość polać sosem.
Risotto z truskawkami [1 porcja] – ryż, 1 szklanka truskawek, 2 łyżki jogurtu naturalnego, 1 łyżeczka cukru waniliowego, 1 łyżeczka masła. Ryż ugotować wg przepisu na opakowaniu. Truskawki pokroić na mniejsze kawałki. Na maśle podsmażyć cukier waniliowy. Dodać truskawki. Wymieszać. Smażyć 2-3 minuty. Całość połączyć z ryżem. Dodać jogurt. Jeszcze raz wymieszać.
Placki z truskawkami [1 porcja] – 2 łyżki mąki, 1 jajko, ½ szklanki mleka 1,5-2%, ½ łyżeczki proszku do pieczenia, 1 szklanka truskawek, 1 łyżka oliwy z oliwek, 1 łyżeczka miodu, 1 łyżeczka orzechów. Truskawki połączyć z miodem. Wymieszać. Mąkę, jajko, mleko, proszek do pieczenia i orzechy połączyć ze sobą. Wymieszać. Smażyć na oliwie. Posypać truskawkami wymieszanymi z miodem.
Truskawki na kolację
Zielona sałatka z truskawkami na ciepło [1 porcja] – 1-2 garści rukoli/szpinaku, 1 szklanka truskawek, 3 duże szparagi, ½ średniej cukinii, 1 łyżka oliwy z oliwek, 1 łyżka octu balsamicznego, 1 łyżeczka miodu, 1 łyżeczka musztardy, pieprz, świeża kolendra. W szparagach odłamać zdrewniałe części przy końcach. Cukinię pokroić w plastry. Warzywa udusić na oliwie. Truskawki przekroić na pół. Ocet, musztardę i miód połączyć ze sobą. Wymieszać. Rukolę/szpinak połączyć z warzywami. Polać sosem z octu balsamicznego, musztardy i miodu. Doprawić pieprzem i kolendrą. Całość jeszcze raz wymieszać. Posypać truskawkami.
Gazpacho z truskawkami [1 porcja] – 2 średnie pomidory, 1 szklanka truskawek, woda, sok z limonki, sól, pieprz, papryczka chili, 1 ząbek czosnku, mięta, kolendra. Składniki połączyć ze sobą. Zmiksować. Udekorować truskawkami i listkami mięty.
Sałatka z truskawkami, awokado i serem Feta [1 porcja] – 1-2 garści rukoli, 1 szklanka truskawek, ¼ czerwonej cebuli, ½ awokado, 1 plaster sera Feta, 1 łyżka oliwy z oliwek, 1 łyżeczka miodu, 1 łyżka octu balsamicznego, 1 łyżeczka musztardy, czarny pieprz. Truskawki pokroić na pół. Ser, cebulę i awokado pokroić na mniejsze kawałki. Oliwę połączyć z octem, miodem i musztardą. Całość wymieszać. Składniki połączyć ze sobą. Doprawić pieprzem. Polać sosem z oliwy, octu balsamicznego, miodu i musztardy. Całość wymieszać.Posiłki muszą być spożywane regularnie, począwszy od zdrowego, pełnowartościowego śniadania, aby zapewnić organizmowi materiał do pracy na cały dzień, nie powodując zbędnego odkładania tkanki tłuszczowej w naszym ciele. Jak powinno wyglądać śniadanie i co zrobić, kiedy rano nie mamy wystarczająco dużo czasu na przygotowanie zdrowego posiłku?
Brzmi bardzo dramatycznie ale spokojnie nie będzie tak strasznie ;) Nie trzeba szukać "Artura, który uratuje Gwiazdkę" ani "Renifera Niko, który ratuje święta" :) My po prostu chcemy Wam zaproponować kilka pomysłów, które sprawią, że święta będą po prostu szczuplejsze, co wcale nie oznacza, że mniej smaczne. Jeśli są jakieś substytuty, które będą
zdrowsze a można nimi zastąpić pewne składniki naszych znanych i co roku spożywanych tradycyjnych potraw przy świątecznym stole, to czemu tego nie zrobić?
Wewnętrzna energia nazywana jest popularnie witalnością. Gdzie jej szukać aby dostarczyć sobie pełen pakiet wigoru, werwy oraz zapału? Sprawdźmy:)