Witamina D – jak wykorzystać okres letni na uzupełnienie jej niedoboru?

Czas od maja do września, kiedy występują słonecznie dni, to najlepszy okres na uzupełnienie w naszym organizmie witaminy D, na której niedobór cierpi około 90% polskiego społeczeństwa.


Polecani dietetycy

Witamina ta pełni szczególną rolę u niemowląt i dzieci w okresie intensywnego wzrostu, jak również u osób w wieku podeszłym ze względu na jej duży udział w prawidłowej mineralizacji kości. Deficyt tej witaminy może skutkować krzywicą u osób młodych oraz osteoporozą u starszych. Innymi skutkami niedoboru są także nowotwory, choroby układu sercowo – naczyniowego, rozwój chorób autoimmunologicznych takich jak cukrzyca typu 1, nieswoiste zapalenie jelit, reumatoidalne zapalenie stawów czy depresje i ogólne pogorszenie nastroju.

Gdzie znajdziemy witaminę D?

Witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, jesteśmy w stanie ją dostarczyć z takich produktów jak: tłuste ryby (makrela, śledź, łosoś czy halibut), oleje z tych ryb, jaja, grzyby czy w mniejszym stopniu z produktów mlecznych. Niestety same źródła pokarmowe nie wystarczą by pokryć dzienną normę na zapotrzebowanie tej witaminy.


Oprócz podaży z diety drugim źródłem jest słońce - aż w 80% witamina D powstaje w wyniku syntezy w komórkach skóry. Dlatego codzienna 20 – 30 minutowa ekspozycja na słońce w okresie letnim z odkrytymi górnymi partiami ciała będzie dobrym wyborem na uzupełnienie organizmu w tę witaminę. Musimy pamiętać także, że stosowane kremy z filtrami UV blokując syntezę skórną witaminy D zmniejszają ją o ponad 90%. A ty dostarczyłeś dziś odpowiednią dawkę witaminy D?
Autor:

Podobne artykuły

Dream team na lato!

Żar leje się z nieba, a ma być jeszcze goręcej i goręcej... Nasz organizm potrzebuje nawodnienia, a skóra nawilżenia. Gdzie szukać rozwiązania? W letnich, soczystych, intensywnie kolorowych owocach lata - arbuz i melon! Oba nisko kaloryczne, w składzie zawierające przede wszystkim wodę, więc bez większych konsekwencji włączajmy tę naturalną słodycz do naszej letniej diety.

Mamo, nie chcę mieć nadwagi!

Tak brzmi krzyk dziecka wołającego o pomoc swojego rodzica. Bardzo często w zaciszu domowym rozgrywają się dramaty polegające na bezradności, na utracie zdrowia jak i sprawności coraz to młodszego pokolenia. Otyłość jest chorobą przewlekłą i niestety zajmującą niewdzięczne miejsce na podium najszybciej rozwijających się chorób XXI wieku. Polskie dzieci przybierają niepokojąco i jednocześnie zatrważająco szybko na wadze. Zbierają dodatkowe kilogramy, których konsekwencją jest otyłość a co za tym idzie szereg wyniszczających chorób, mogących doprowadzić do śmierci.Jeśli Twoje dziecko zmaga się na co dzień z ogromnym problemem jakim jest otyłość - nie lekceważ tego! Nie ignoruj sygnałów Twojej pociechy, która potrzebuje wsparcia i mądrej osoby na swojej drodze aby wygrać walkę o własne zdrowie! Reaguj na jasne komunikaty swojego dziecka, które samodzielnie nie radzi sobie z tą chorobą.

27 marca - co świętujemy?

Międzynarodowy Dzień Whisky 27 marca rozpoczyna kolejny jubileusz - pierwszy w tym roku, ale nie ostatni :) Powtórny dzień, w którym kartka z kalendarza przypomina o tradycji wzniesienia toastu tym zacnym trunkiem, przypada na 18 maja :)

Anna Huma - Nande
Majówka na diecie? Da się to ogarnąć!
Majówka na diecie? Da się to ogarnąć!