25 sierpnia – Dzień polskiej żywności

Pierogi, gołąbki, bigos, kotlet schabowy – czy polska kuchnia jest zdrowa ? Nasza tradycyjna kuchnia kojarzy się na pierwszy „rzut oka” z kuchnią tłustą, mięsną i kartoflaną. Ale czy tak naprawdę wygląda? Niekoniecznie. Za ogromna zaletę należy uznać jej różnorodność pod względem zarówno składników jak i smaków.


Polecani dietetycy

Bardzo ważne jest to jak potrawy zostaną przygotowane. Zamiast smażenia mięsa przy użyciu tłuszczu można je gotować na parze, piec lub dusić. To samo dotyczy zup. Zrezygnowanie z zagęszczanie zup mąką czy wybór jogurtu naturalnego zamiast śmietany będzie lepszą opcją. Warto korzystać z produktów sezonowych, które oferuje nasz region, by wzbogacić swoją dietę w odpowiednią ilość warzyw i owoców.

Wiosna i lato króluje w szczaw, młode ziemniaki, młodą kapustę, buraki, bób, szparagi i wachlarz owoców. Natomiast jesień i zima to pora na śliwki, dynię, kiszonki czy podgrzybki. Polska kuchnia to także ryby, które bogate są w zdrowe tłuszcze, witaminy oraz składniki mineralne. Oczywiście nie można pominąć dania, które chyba najbardziej jest kojarzone z polską kuchnią – mowa tutaj o pierogach.

O tym, co decyduje czy są one tuczące czy nie to ciasto, farsz i sposób ich podania. Lepszym wyborem będzie użycie mąki pełnoziarnistej, zamiast najbielszej pozbawionej składników odżywczych. Farsz starać się przygotować np. z chudego sera twarogowego. Tak przygotowane pierogi lepiej gotować w wodzie niż smażyć na tłuszczu i dodatkowo użyć skwarków. Oczywiście jedzenie z umiarem swoich ulubionych potraw polskich nikomu raczej nie zaszkodzi :)
Autor:

Podobne artykuły

Co to jest ten błonnik? :)

Błonnik... mówi się, że odgrywa ważną rolę w procesach zachodzących w naszym organizmie, ale mało kto informuje nas, co dokładnie błonnikiem się nazywa i gdzie go możemy znaleźć, aby faktycznie mógł wspomagać wszystkie wewnętrzne funkcje w naszym ciele. Dziś przybliżymy ten temat, ponieważ z błonnikiem warto się zaprzyjaźniać a wszystko to w trosce o nasze zdrowie :)

Chłodzimy się chłodnikiem!

Na zewnątrz temperatury coraz wyższe, a my zastanawiamy się czym zdrowym i wartościowym możemy się ochłodzić :) Różne pomysły przychodzą do głowy, jednak mało kto skojarzyłby ochłodę z ... tradycyjnym chłodnikiem :)

Jak jemy nad polskim morzem? - refleksje żywieniowe

Sezon wakacyjny dobiegł końca. W zeszłym roku pokusiłam się o napisanie kilku słów na temat żywienia i oferty gastronomicznej po pobycie nad polskim morzem. W tym roku czynię to samo, aby sprawdzić czy jest choć trochę lepiej, ... czy wręcz odwrotnie.
Niestety wieści, jakie przyniósł kilkudniowy pobyt na wybrzeżu nie są zbyt optymistyczne. Tym razem przesuwamy się trochę na lewo od Trójmiasta. Ustka ... piękne miasteczko położone na Wybrzeżu Słowińskim, wspaniale zachowane ale co z propozycjami konsumpcyjnymi? Jakie posiłki możemy znaleźć w ofercie punktów gastronomicznych i restauracji usteckich?

Jolanta Czepułkowska
Odchudzanie małymi krokami: nie wszystko naraz, mały krok to duża zmiana
Odchudzanie małymi krokami: nie wszystko naraz, mały krok to duża zmiana