
Dlaczego warto postawić na chłodnik?
- lekki, orzeźwiający posiłek bogaty w witaminy i składniki mineralne płynące wprost z cudownie letnich i pysznych owoców;
- zdrowy, nie traci swoich cennych właściwości podczas obróbki cieplnej;
- niskokaloryczny;
- wygodna forma- talerz takiego chłodnika można zamienić na wersję do picia, a tą z kolei spożyć w każdym dogodnym miejscu - w pracy, w parku, nad wodą podczas letniego wypoczynku;
- możliwość kreacji smaku w zależności od tego na co mamy ochotę, ważne by składniki były świeże i dobrze schłodzone.
Rokitnik to owoc późnego lata i wczesnej jesieni, choć jego owoce można zbierać jeszcze w okresie zimy. Jednak czy ktoś o nim słyszał? Idealnie przypomina swą intensywnie pomarańczową barwą o kolorach aktualnej pory roku, którą mamy za oknem:) A z czego słynie i jak może pozytywnie oddziaływać na nasz organizm, szczególnie przy nieco chłodniejszej aurze na zewnątrz? Poznajmy tajniki zagadkowego rokitnika.
Kapusty, ziemniaki, buraki, kalafiory.. to przecież standardowe warzywa, które codziennie trafiają do naszej kuchni i przygotowujemy z nich pyszne potrawy na rodzinny stół czy też po prostu posiłki do pracy lub do szkoły. A które z warzyw były wykorzystywane kilkadziesiąt lat temu a obecnie pomimo wartości odżywczych nie są tak doceniane przez współczesnych twórców sztuki kulinarnej ? Zajrzyjmy na karty historii aby sprawdzić, które z warzyw warto na nowo odkryć i wprowadzić do jadłospisu aby nieco zaskoczyć bliskich ale i wzbogacić w witaminy i mikroelementy nasze menu.
Czas od maja do września, kiedy występują słonecznie dni, to najlepszy okres na uzupełnienie w naszym organizmie witaminy D, na której niedobór cierpi około 90% polskiego społeczeństwa.