Niedobór żelaza w diecie

Jednym z najczęstszych niedoborów żywieniowych w diecie (szczególnie diecie wege) jest niedobór żelaza. Dlaczego jest ono tak istotne? Jakie pełni funkcje w naszym organizmie i jakie są najczęstsze objawy niskiego poziomu żelaza?


Żelazo pełni w organizmie wiele funkcji. Jest składnikiem niezbędnym do budowy hemu i tworzenia krwinek, przenosi tlen z płuc do wszystkich komórek ciała, bierze udział w budowaniu odporności organizmu oraz wchodzi w skład enzymów.

W żywności znajdują się dwie formy żelaza: hemowe występujące w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego oraz niehemowe – w roślinach. Jedyną wartościową dla ustroju formą tego pierwiastka jest żelazo hemowe wchłaniane przez erytrocyty w postaci niezmienionej. Biodostępność wynosi około 30%. W roślinach występuje żelazo niehemowe, które przy udziale kwaśnej treści żołądkowej redukowane jest do postaci hemowej, a następnie wchłaniane w jelicie. Biodostępność wynosi około 10%. Dodatkowo ten jego rodzaj zależny jest od spożycia innych produktów w naszej diecie, m .in. związków antyodżywczych, wapnia czy witaminy C. Wchłanianie żelaza może być obniżone przez inne składniki z pożywienia (wapń, substancje anty odżywcze, np. szczawiany,fityniany, suplementy) oraz poprawione dzięki witaminie C.

Dieta wegańska, podobnie jak każda inna, która jest niedoborowa może prowadzić do anemii z powodu deficytu żelaza. Dzieje się tak, kiedy nasza dieta jest monotonna, uboga w ten składnik, niskokaloryczna i nieodpowiednio zbilansowana.

Objawy wskazujące na niedobór żelaza:
  • blada skóra i brak energii.
  • zmiany w śluzówce, takie jak zmniejszenie się jej grubości, co z kolei podwyższa podatność na stany zapalne i choroby.
  • słabsza odporność, częste infekcje.
  • zaburzenia w regulacji temperatury ciała i obniżenie sprawności fizycznej i psychicznej.
  • zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego, obniżenie koncentracji, koordynacji psychoruchowej i ogólnej
wydolności organizmu.
Wszystkie powyższe objawy mogą występować, ale nie muszą. Nie muszą również wskazywać na niedobór żelaza, będąc skutkiem innych problemów zdrowotnych. Dlatego kiedy podejrzewamy u siebie deficyt tego składnika należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu wykonania badań i wyjaśnienia sytuacji.

Najlepszym badaniem jakie można wykonać pod kątem niedoboru żelaza, jest ocena jego zapasów w organizmie – stężenie ferrytyny.
Autor:

Podobne artykuły

Jarmuż pod lupą

Jarmuż to jedno z najzdrowszych warzyw na gospodarskim straganie, po które można sięgnąć aby zapewnić sobie witaminy, witalność i energię. Kiedyś te kędzierzawe liście były zdecydowanie bardziej popularne, dziś nie tak często trafiają na pierwsze strony naszych jadłospisów. Dlaczego ? Smak, zapach ? Czas odkryć, co jarmuż ma nam do zaoferowania.

Święta na diecie

Święta coraz bliżej, więc i rozmów o wyzwaniach związanych z jedzeniem w tym okresie coraz więcej. Tak naprawdę to wiodący temat podczas wizyt :).

O czym mówią nasi Pacjenci? O tym, że w sumie nie muszą jeść tych świątecznych dań, ale jednak fajnie byłoby chociaż odrobinę, że mogą mieć „swoje”, ale chociaż tego jednego serniczka ;), że trochę głupio w gości z własnym talerzem.

Sierpniowe smaki: jabłka

Pierwsze co kojarzy mi się z tematem jabłek to ... piosenka :) "O, jabłuszko, jabłuszko, jabłuszko pełne snu, gdzie spojrzeć jabłuszko, jabłuszko tam i tu, jabłuszko pełne snu (...)". Rozpoczęliśmy muzycznie, ale nie zapominamy o kartce z kalendarza - wszak druga połowa sierpnia inauguruje sezon na jabłkowe, szerokie menu, więc warto dowiedzieć się, jaki pożytek dla naszego zdrowia przyniesienie " jabłuszkowa dieta" :) Jak ciekawie przetworzyć jabłka i podać je naszym najbliższym, a może po prostu najlepszy smak to surowy, zerwany prosto z drzewa owoc? :)