
Tak, ale...W swojej wieloletniej praktyce spotkałam się z wieloma przypadkami pacjentów z Hashimoto chcących pozbyć się nadmiaru kilogramów. Tymi łatwiejszymi i trudniejszymi w prowadzeniu dietetycznym. Większości z nich udało się osiągnąć cel i schudnąć. Aby to osiągnąć na pewno konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego, którego celem jest wyrównanie poziomu hormonów. Ważny jest też czas. Każda choroba, a już szczególnie ta związana z hormonami, spowalnia tempo chudnięcia.
Dlatego nie należy nastawiać się na szybkie rezultaty. Pojawią się one, tylko trzeba będzie chwilę dłużej na nie poczekać :). Następnie dieta. Odpowiednio zbilansowana, dobrana do potrzeb konkretnego pacjenta, dostosowana do przebiegu jego choroby. Najlepiej jeśli ułożona jest przez specjalistę dietetyka, który wie jak ją prawidłowo przygotować. Próby odchudzania się na "własną rękę" przy chorobach tarczycy najczęściej przynoszą odwrotny skutek. Pacjenci poprzez źle dobrane, przypadkowe diety spowalniają dodatkowo, i tak już wolniejszy z powodu choroby, metabolizm. Dlatego warto zainwestować we własne zdrowie i skorzystać z pomocy profesjonalisty, aby móc cieszyć się sukcesem i dobrym samopoczuciem :).
W ciągu ostatnich kilku lat zapanowała moda na wykluczanie z diety produktów zawierających gluten, obwiniając go za szereg problemów zdrowotnych, między innymi dolegliwości trawiennych, chorób sercowo-naczyniowych, schorzeń autoimmunologicznych, a nawet nadwagi i otyłości.
Jednym z głównych założeń diety dla osób z chorobą Hashimoto i niedoczynnością tarczycy jest zwiększona ilość białka pełnowartościowego w ich jadłospisie. Białko to znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego, do których oczywiście zaliczamy mleko i jego przetwory. Czy wyłączyć je z diety, czy wręcz odwrotnie pozostawić w niej, mając problemy z tarczycą? Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Błonnik... mówi się, że odgrywa ważną rolę w procesach zachodzących w naszym organizmie, ale mało kto informuje nas, co dokładnie błonnikiem się nazywa i gdzie go możemy znaleźć, aby faktycznie mógł wspomagać wszystkie wewnętrzne funkcje w naszym ciele. Dziś przybliżymy ten temat, ponieważ z błonnikiem warto się zaprzyjaźniać a wszystko to w trosce o nasze zdrowie :)