Co zrobić, żeby przytyć?

Ze względu na wciąż rosnący problem nadwagi i otyłości, porady dietetyczne zazwyczaj kierowane są do osób chcących zgubić zbędne kilogramy i zredukować tkankę tłuszczową. Wśród nas są jednak osoby mające odwrotny problem - zbyt niską masę ciała w stosunku do wzrostu. Przyczyny niedowagi mogą być różne.


Polecani dietetycy

Najczęściej jest ona wynikiem błędów żywieniowych, czyli niedostatecznej podaży kalorii i/lub składników odżywczych w stosunku do zapotrzebowania.

Zbyt niska masa ciała może być również wynikiem wielu poważnych chorób, między innymi nowotworów, schorzeń zlokalizowanych w przewodzie pokarmowym, utrudniających trawienie i wchłanianie składników odżywczych, jak i zaburzeń hormonalnych, np. nadczynności tarczycy.


Dlatego też pierwszym krokiem, jaki należy podjąć jest wykonanie badań oceniających stan zdrowia. Następnie należy przez kilka dni prowadzić, tzw. dzienniczek bieżącego spożycia, w którym zapisuje się wszystkie posiłki, z dokładnym wskazaniem godzin spożycia poszczególnych potraw, ich ilości oraz składu.


Prowadzenie takiego dzienniczka ułatwi pracę dietetykowi, który powinien na tej podstawie przeanalizować dotychczasowy sposób żywienia i ocenić go pod kątem realizacji zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze. Po zapoznaniu się ze zwyczajami żywieniowymi i szczegółowym wywiadzie zdrowotnym, dietetyk może ułożyć prawidłowo zbilansowaną dietę, której celem będzie zwiększenie masy ciała.

Podstawową zasadą takiej diety jest wprowadzenie dodatniego bilansu energetycznego, czyli jej kaloryczność będzie nieco większa od zapotrzebowania. Podobnie, jak przy redukcji masy ciała, w tym wypadku również obowiązuje zasada 5 posiłków, spożywanych w odstępach 3-4-godzinnych.


Posiłki te powinny być urozmaicone i skomponowane z produktów o wysokiej wartości odżywczej. Nie może w nich zabraknąć:
pełnowartościowego białka, pochodzącego z produktów mięsnych, jaj i nabiału,
węglowodanów złożonych, których najlepszym źródłem są produkty zbożowe pełnoziarniste, tłuszczów wytłaczanych z produktów roślinnych.


Dieta powinna również obfitować w warzywa i owoce, które są najlepszym źródłem witamin i składników mineralnych.
Większą kaloryczność diety uzyskamy również wzbogacając posiłki orzechami, pestkami dyni, słonecznika, sezamem czy owocami suszonymi. Takie produkty charakteryzują się nie tylko wysoką wartością energetyczną, ale również dostarczają wielu cennych dla zdrowia składników odżywczych.

Autor:
Dyplomowany dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Dlaczego jemy, skoro wcale nie jesteśmy głodni?

Oto kilka powodów, dla których jemy tak naprawdę nie chcąc jeść. Po pierwsze, i bardzo częste nie odczuwamy prawdziwego głodu. Ten fałszywy głód może wiązać się ze stresem, zmęczeniem i negatywnymi emocjami. W tym stanie nie chcemy jeść “zwykłego” jedzenia, ale tłuste, smażone, chrupiące, słodkie, niezdrowe. Ochoczo sięgniemy po jakiś fast-food lub słodycze a rozsądny obiad zostawimy na później.

Dieta dla mózgu - co jeść?

Mózg jest jednym z najważniejszych organów, który odpowiada za pracę wielu procesów życiowych. Aby wspomóc jego prawidłowe funkcjonowanie, powinniśmy się o niego troszczyć każdego dnia. A jak to zrobić ? Przede wszystkim głównym zadaniem jest dostarczać codziennie naszym szarym komórkom porcję zdrowia, witamin i mikroelementów, które pozwolą wesprzeć działalność naszego umysłu. Poniżej krótka recepta na mądrość, bystrość, zdrowy rozsądek i nieco rozwagi oraz przepis na odrobinę relaxu dla naszego mózgu.

Dieta na dobry sen

Tryptofan jest aminokwasem egzogennym potrzebnym do produkcji melatoniny, który musimy dostarczać z pożywieniem. Nasz organizm nie jest w stanie go syntetyzować. Odpowiednia zawartość melatoniny, czyli hormonu snu w organizmie zapewnia prawidłową jakość tego snu właśnie.

Jolanta Czepułkowska
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia