Zalety mleka

Mleko i jego przetwory są najważniejszym ponieważ najbogatszym i najlepiej przyswajalnym przez organizm człowieka źródłem wapnia w diecie.


Polecani dietetycy

W kontekście rozwoju młodego organizmu, spożycie odpowiedniej ilości wapnia jest niezbędne przede wszystkim do budowy kości i zębów. Czyste mleko należy jednak podawać dzieciom nie wcześniej niż po ukończeniu 1 roku życia. Wcześniej wprowadza się mleko jako dodatek do potraw, np. w naleśnikach oraz stosuje przetwory mleczne takie jak twaróg i fermentowane produkty mleczne. Osoby starsze powinny dostarczać właściwej ilości wapnia, z uwagi na profilaktykę osteoporozy oraz dbając o prawidłowe funkcjonowanie układów: nerwowego, mięśniowego i krążenia gdzie wapń odgrywa bardzo ważną rolę.

Mleko i przetwory mleczne zawierają ponadto witaminy A, D i B2 i są źródłem białka do budowy i odbudowy komórek naszego ciała.

Mleko i jego przetwory są bogatym źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych. Tłuszcze nasycone spożywane w zbyt dużych ilościach mogą zwiększać zawartość cholesterolu we krwi, sprzyjając rozwojowi chorób układu krążenia, dlatego dbając o profilaktykę chorób serca, warto sięgać po niskotłuszczowe mleko i napoje mleczne (1-2% tłuszczu), półtłuste lub chude twarogi, a tłuste sery, np. ser żółty lub ser pleśniowy spożywać w małej ilości.

Osoby dorosłe często skarżą się na złe samopoczucie po spożyciu czystego mleka. Wiąże się to najczęściej z nietolerancją cukru mlecznego-laktozy, wynikającą z niedoboru enzymu laktaza odpowiedzialnego za rozkład laktozy w organizmie. Niedobór laktazy może być uwarunkowany genetycznie. Często też powstaje wraz z wiekiem. 

Osoby uskarżające się na nietolerancję laktozy mogą bez konsekwencji zdrowotnych zrezygnować z picia czystego mleka. Nie powinny jednak rezygnować ze spożycia pozostałej gamy produktów mlecznych, które pomimo zawartości laktozy w większości przypadków są dobrze tolerowane.

Autor:
Dyplomowany dietetyk, specjalista ds. żywienia człowieka
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Diety sokowe. Czy są korzystne dla organizmu?

Diety sokowe to jeden z trendów, który przyciąga uwagę osób poszukujących szybkich sposobów na detoks organizmu i utratę wagi. Jednak zanim zanurzysz się w świat soków,warto przyjrzeć się ich potencjalnym korzyściom i zagrożeniom dla zdrowia.

Ile soli możemy zjeść?

Zgodnie ze wskazaniami osoby dorosłe 5 g dziennie, co odpowiada jednej łyżeczce do herbaty. Dzieci i młodzież 1,9-3,75 g w ciągu dnia. Badania pokazują, że niestety zalecenia zaleceniami a rzeczywistość jest zupełnie inna. Spożywamy 2-3 razy więcej soli niż powinniśmy.

Selen - kluczowy składnik diety w chorobie Hashimoto

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy typu Hashimoto jest powszechnym problemem zdrowotnym w naszym społeczeństwie. Oprócz klasycznego leczenia farmakologicznego stosowanego w omawianym schorzeniu warto zwrócić uwagę na składniki odżywcze zawarte w pożywieniu, które istotnie wspomagają pracę tarczycy. Na szczególną uwagę zasługuje selen.

Jolanta Czepułkowska
Diety sokowe. Czy są korzystne dla organizmu?
Diety sokowe. Czy są korzystne dla organizmu?