Czekoladowe fakty i mity

Czy czekolada jest zdrowa, poprawia nastrój i jest źrodłem energii? Fliżanka czekolady jest mniej kaloryczna niż tabliczka? Czy czekolada biała.. jest czekoladą? Sprawdź!


Polecani dietetycy

Czekolada poprawia nastrój - FAKT

Składnikami czekolady są cynk i selen, które wpływają na wydzielanie hormonów szczęścia, zwanych popularnie endorfinami. Osłabiają odczuwanie bólu i stresu zapewniając jednocześnie dobry nastrój i samopoczucie każdemu z nas. Czekolada jest zatem sprawdzonym lekarstwem na zły humor, co więcej wykazuje działanie antydepresyjne, o czym warto pamiętać.

Czy można rzec, że czekolada jest receptą na szczęście ? ;) Zdecydowanie ;)

Czekolada jest źródłem energii - FAKT

100 g czekolady to "przyjemność" o wartości 550-560 kcal. Pozwala na szybką regenerację organizmu, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego. Ale trzeba pamiętać, że w czekoladzie obecny jest cukier prosty, który powoduje wzrost energii na krótko a potem szybki jej spadek. Cukier ten nie daje również uczucia sytości.

Czekolada jest zdrowa - FAKT

Czekolada ma wartości odżywcze: zawiera w sobie magnez, który reguluje funkcjonowanie komórek nerwowych, żelazo potrzebne do produkcji erytrocytów, flawonoidy odpowiedzialne m.in.za hamowanie utleniania złego cholesterolu czy też polifenole, wzmacniające pracę serca. Poza tym poprawia pamięć i koncentrację. Najlepiej oczywiście spożywać czekoladę o minimum 70 % zawartości kakao. Jest najzdrowsza i najlepiej oddziałuje na nasz organizm.

Filiżanka czekolady ma mniej kalorii niż część tabliczki - FAKT

Filiżanka płynnej czekolady to około 150 kalorii, tak więc w porównaniu do całej tabliczki - robi różnicę :)

Gorzka czekolada lekarstwem na biegunkę - FAKT


Gorzka czekolada spowalnia pracę jelit, więc w razie pilnej potrzeby, można poratować się takim lekarstwem. Jednak jeśli stan ten jest długotrwały, nie należy go lekceważyć i udać się do najbliższej apteki po bardziej specjalistyczne leki.

Biały nalot na czekoladzie świadczy o tym, że jest pokryta pleśnią - MIT

Biały nalot na czekoladzie to nie warstwa pleśni a osad, który może wytworzyć się na tym produkcie w wyniku nieprawidłowego przechowywania czekolady czy też już podczas jej wytwarzania, w wyniku zbyt wolnego chłodzenia. Nie jest to związane z przeterminowaniem produktu i choć nie wygląda zbyt apetycznie, taka czekolada nadaje się do spożycia. Profesjonalnie określane jest to mianem wykwitu tłuszczowego.

Czekolada uczula - MIT

Sama czekolada nie może uczulać. Jej główny składnik - kakao nie wykazuje właściwości wpływających na zwiększenie podatności na alergie. Takimi czynnikami natomiast mogą być dodatkowe składniki tego pysznego deseru.

Czekolada light nie wpłynie na zwiększenie masy ciała - MIT

Głównym składnikiem czekolady light jest tłuszcz kakaowy, cukier zastępowany jest innymi ulepszaczami co absolutnie nie wpływa na fakt, że czekolada opatrzona etykietą light jest zdrowsza i nie powoduje tycia.

Nie dajmy się nabrać na tanie chwyty producentów! Czytajmy skład zanim dokonamy wyboru.


Biała czekolada... czy faktycznie jest czekoladą - MIT

Biała czekolada nie zawiera w sobie miazgi kakaowej a jedynie masło kakaowe. Nie zawiera w sobie także takich właściwości odżywczych jak najbardziej popularna ciemna czekolada. Biała czekolada zawiera w sobie dużo ulepszaczy w postaci m.in. serwatki w proszku, lecytyny sojowej, mleka w proszku i innych niezdrowych substancji, tak więc nie możemy jej nazwać prawdziwą czekoladą.
Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Cykl runo leśne lato: Jagoda

Kończymy cykl runa leśnego na lato piękną, okrąglutką, słodką jagodą. Z czym Wam się kojarzy jagoda? Mi osobiście pierogami z jagodami i śmietanką - niestety śmietanką - ale takie mam wspomnienia z dzieciństwa :) Dziś tę śmietankę można by zastąpić jogurtem naturalnym, ale to już nie byłyby smaki dzieciństwa ;) Drugie skojarzenie, które przychodzi mi na myśl... to niestety też słodycze ;) A dokładniej przepyszne, przecudowne jagodzianki z lokalnej cukierni z tradycjami ;) Już mi ślinka cieknie na samą myśl, jednak dziś skoncentrujemy się na wizerunku " bardziej fit" naszej jagody ;)

Żywność wysokoprzetworzona - dlaczego nie powinna występować w diecie?

Żyjemy bardzo szybko, nie mam czasu po prostu na nic, na wypoczynek, na chwilę relaksu dla siebie, na sen, na swoje zainteresowania i hobby. Dlatego bardzo często zdarza się, że sięgamy po produkty wysokoprzetworzone aby ten czas zaoszczędzić i przeznaczyć na inne cele. Pytanie czy szybko to zawsze zdrowo ? I czy produkty wysoko przetworzone powinny występować w naszej diecie ? A jeśli tak, to jak często możemy po nie sięgać ?

Recepta na długowieczność :)

Brzmi dobrze :) Może ktoś kiedyś wymyśli złoty środek na długowieczność, ale na takie rozwiązanie musimy z pewnością jeszcze chwilę zaczekać :) Z resztą gdyby każdy żył 100 lat a może i więcej, życie byłoby spektakularnie nieprzewidywalne, dające mnóstwo możliwości, z pewnością o kilka lat więcej możliwości niż w dzisiejszych czasach ... tylko pytanie jak z tych możliwości korzystać pełnią sił ... skoro zdrowie już nie to ;) Dziś podpowiemy Wam, jakie produkty powinny być włączone do
codziennego menu, aby przedłużyć sobie życie o kilka ładnych lat w zdrowiu i dużej sprawności dzięki zdrowej diecie:)

Elżbieta Gmurczyk
Czy warto wprowadzić do diety syrop klonowy?
Czy warto wprowadzić do diety syrop klonowy?