Stewia - "Słodkie zioło Paragwaju"

Powszechnie wiadomo, że wysokie spożycie cukru wiąże się z powstawaniem wielu problemów zdrowotnych. Pomimo tej wiedzy, wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez odrobiny słodkości. Dlatego też, wciąż poszukuje się substancji, które mogłyby stanowić zdrową alternatywę dla cukru. Jedną z nich jest stewia - roślina z rodziny Asteraceae pochodząca z Ameryki Południowej, a dokładniej z Paragwaju i Brazylii, gdzie uprawiana jest od ponad 1000 lat. Aktualnie popularność zyskała już na całym świecie, również w Polsce jest coraz częściej stosowana.



Polecani dietetycy

Stewia jest około 250 - 300 razy słodsza od sacharozy, a tę właściwość zawdzięcza obecnym w niej glikozydom stewiolowym. Na szczęście to nie jedyna jej zaleta. W przeciwieństwie do "zwykłego cukru" może być stosowana przez diabetyków lub osoby borykające się z insulinoopornością, gdyż nie podnosi stężenia glukozy we krwi.

Obecność stewii w diecie nie wpłynie również negatywnie na stan uzębienia ponieważ nie działa próchnicotwórczo. Ponadto udowodniono jej działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Bioaktywne składniki stewii wykazują silne działanie antyoksydacyjne, chroniąc organizm przed negatywnym działaniem wolnych rodników. Oprócz całego pakietu korzyści zdrowotnych trzeba również wspomnieć, że stewia nie dostarcza żadnych kalorii więc może być stosowana przez osoby chcące zgubić zbędne kilogramy.

Stewia może mieć szerokie zastosowanie w gastronomii, ponieważ jest odporna na działanie wysokich temperatur, w przeciwieństwie do niektórych sztucznych środków słodzących. Dlatego też, może być wykorzystywana w potrawach pieczonych czy gotowanych.




Autor:
Dyplomowany dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Ciążowe mdłości i wymioty - jak je złagodzić?

Ciąża to stan fizjologiczny, w zupełności naturalny a jednocześnie czas dość szczególny w życiu przyszłej Mamy. Jej samopoczucie w ciągu tych 9 miesięcy bywa różne. Jedne panie ciążę przechodzą łagodnie, czują się w niej dobrze i jedynym jej "objawem" jest powiększający się brzuszek. Innym dokuczają różne nieprzyjemne i męczące dolegliwości ciąży towarzyszące, szczególnie te ze strony przewodu pokarmowego.

Dlaczego warto stawiać na polskie produkty?

Jednym z najważniejszych powodów, dla których powinniśmy wybierać polskie produkty, polskich producentów, polskie marki jest fakt, że wspieramy dzięki temu rodzimą gospodarkę.

Czy napój energetyczny rzeczywiście dodaje energii?

Na co dzień żyjemy bardzo szybko, może aż za szybko. Wpadliśmy w gonitwę, której rytm narzuca wartki prąd codzienności. Praca zawodowa, w której wymagający szef tylko czeka na nasze potknięcie, w domu lista zadań, która nie ma końca, kontra brak czasu na wypoczynek i relax, który pomógłby odnaleźć równowagę. Zatem. jak radzą sobie ludzie, biorący udział w tej życiowej sztafecie. aby przetrwać i wyrażając się kolokwialnie " ogarnąć" tę szarość życia codziennego? Odpowiedzi nie trzeba daleko szukać - coraz częściej sięgamy po popularnie nazywane energetyki. Czym są i jak działają na organizm? Czy faktycznie wspomagają czy są obciążeniem dla naszego ciała?

Małgorzata Łyżniak
Diety sokowe. Czy są korzystne dla organizmu?
Diety sokowe. Czy są korzystne dla organizmu?